“19 Ekim Muhtarlar Gününü Kutluyorum”

Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Erdem’i yayınladığı mesaj; ”19 Ekim 1829 yılında kurulan Muhtarlık Kurumunun, aslında bugün 191. Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz. MUHTARLIK Kurumu, Türk demokrasi tarihi açısından büyük önem taşıyor. İlgili Haber Kazanın başına geçti, aşure dağıttı Zira, Türk demokrasisinin ilk seçimleri muhtarlık seçimleriyle başlıyor.Dolayısıyla, […]

 “19 Ekim Muhtarlar Gününü Kutluyorum”

19.10.2020 - 15:01

Güncelleme : 19.10.2020 - 15:03

Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Erdem’i yayınladığı mesaj;

”19 Ekim 1829 yılında kurulan Muhtarlık Kurumunun, aslında bugün 191. Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz. MUHTARLIK Kurumu, Türk demokrasi tarihi açısından büyük önem taşıyor.

Zira, Türk demokrasisinin ilk seçimleri muhtarlık seçimleriyle başlıyor.Dolayısıyla, Halkın doğrudan kendi yerel yöneticisini seçmesiyle başlayan bu süreç demokrasi tarihimiz açısında da bir temel oluşturuyor.

Muhtarlarımız ve Muhtarlık Müessesesinin Tarihsel Bağlarını Koruyarak Geleceğe Yönelik Kamu Çalışmalarının Daha Çağdaş ve Verimli Yürütülmesi Amacıyla, Başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarihli genelgesi ile Muhtarlar Günü Olarak Kutlanması Uygun Görülmüş olup, Ülkemizde ve İlimizde de 6 yıldan bu yana “19 Ekim Muhtarlar Günü” olarak kutlanıyor.

Ülkemizde Yerel Demokrasinin Daha Etkin Bir Şekilde Yürütülmesi Amacıyla Kurulan Muhtarlık Müessesesinin Geçmişi, Tarih Arşivlerimizdeki En Eski Belge Osmanlı Döneminde 1830 Yıllarında Bolu İlimizde Yapılan Bir Muhtarlık Seçimine Aittir. Bu Tarihlerden 1913 Yılına Kadar Devam Eden Muhtarlık Çalışmaları. 1913 Yılında İdare-i Umumiye-i Vilayet Kanunu ile Kaldırılmıştır.Ancak Aradan Geçen Zaman İçinde, Mahalle Muhtarlığının Boşluğunun Doldurulmasının Mümkün Olmadığı Görüldüğünden 1944 Tarihinde 4541 Sayılı Kanun ile Muhtarlık Sistemi Yeniden Kurularak Bugünkü Şeklini Almıştır.

Muhtar, SEÇİLMİŞ demektir. Muhtar; Mahallesinin Köyünün Annesi-Babası-Kardeşi-Sırdaşı, Mutlu gününde, en zor anında vatandaşının yanında olan, her türlü Özel-Genel sorunlarını paylaştığı ve çözüm aradığı, 7/24 ulaşabileceği Devletin ilk kapısıdır. Özellikle Deprem-Sel-Yangın gibi Afetlerde vatandaşının yardımına ilk koşan Muhtar’dır. 2020 yılında Dünya genelinde halen yaşamakta olduğumuz COVİD-19 Pandemi sürecinde salgını önleme çalışmalarında Mahallesinde Vatandaşının en sıkıntılı anında derdine deva olabilmek için canla başla çalışan yine Muhtar’dır. Pandemi süresince Türkiye genelinde olduğu gibi Sakarya İlimizdeki 16 İlçede kurulan Vefa guruplarında görev alan Muhtarlarımız halen kendisine iletilen her sorunu;Vatandaşının Maaşını çekmesinden başlayın da, İlacını almaya kadar her türlü ihtiyacını gidermek için zaman mekan gözetmeden ve hiçbir karşılık beklemeden yerine getirmeye devam etmektedirler.

Devlet Teşkilatının Kılcal Damarlarını Oluşturan Muhtarlık Camiasının Seçilmiş Temsilcileri Olarak; Devlet ve Vatandaş Arasındaki Toplum Bütünlüğünün Sağlanmasında ve Kamu Düzeninin Yerine Getirilmesi Konusunda Muhtarlar Olarak Üzerimize Düşen Görevin Bilincindeyiz.Bu vesileyle 19 EKİM MUHTARLAR günümüzde Tüm MUHTARLARIMIZI gayretli çalışmalarından dolayı Tebrik ediyor, hepsine sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

İlimizde, Devlet-Muhtar-Vatandaş Bütünlüğü ile Muhtarların Kamu Düzeninde Hak Ettiği Değeri Kazanması ve 16 İlçe Muhtar Derneklerinin Aynı Çatı altında Toplanması Amacı ile Sakarya Büyükşehir Belediyemizin 2015 yılında Sakarya Muhtarlar Federasyonunu Kurduk.

Bizler Sakaryalı muhtarlar olarak; daima ilklere imza atmanın ve diğer illerimize örnek olmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. 01 Haziran 2012 Yılında Sakarya’da muhtarlarımızın ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulan, Türkiye’de halen tek – ilk ve örnek olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık Otomasyon Sistemi (SEMOS) Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa yürütülen gayretli çalışmalarımız ile ortaya çıkmış olup, her Muhtarımıza Bilgisayar-Yazıcı-Ekran-Klavyesi Mahallelerine kadar Götürülerek teslim edilmiştir ve Türkiye’de ki tüm muhtarlarımıza örnek olmuştur.

Ayrıca Hizmet binası olmayan Muhtarlarımıza Muhtarlık Bürolarının yapılması ve devam etmesi, Emekli olmayan Muhtarlarımızın Bağ-Kur Primlerinin ödenmesi, Muhtar Ödeneklerinin Asgari ücret seviyesine gelmesi, Ödenek aldığımız Bankalardan Promosyon alınması ve şu anda sayamadığımız bir çok hizmetlerde siz değerli Muhtarlarımızın Derneklerimize, Muhtarlar Federasyonumuza destek vererek tek çatı altında birlik, beraberlik içerisinde olmamızdan kaynaklanmaktadır.

Bütün bunları gerçekleştirirken biz Muhtarlarımıza destek olan yerel Yönetimlerden başta SAKARYA Valiliğimize, (YİKOB), Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarımıza, Tüm Resmi Kurumlarımıza, tüm Muhtarlarımız adına teşekkürü bir borç bilirim.Sakarya Muhtarlar Federasyonu Olarak, Önceden Olduğu Gibi Bundan Sonrada Muhtarlarımızın Her Türlü Dilek ve Temennilerinin Yerine Getirilmesi Hususunun, Devletimizin Yetkili Mercilerine Ulaştırılmasında Köprü Vazifesi Görmesi ve Çözüme Kavuşturulması En Önemli Misyonumuzdur.

Ülkemizde 31 MART 2019 Tarihi itibarıyla, 32.005 Mahalle ve 18.152 Köy Muhtarı Olmak Üzere Toplam 50.157 Muhtar Görev Yapmaktadır. TÜRKİYE genelinde 963 Mahalle, 108 Köy olmak üzere 77 İlimizde toplam KADIN Muhtar sayısı 1.071 sayısına ulaşmıştır.

Sakarya ilimizde geçen dönem KADIN Muhtar sayımız 1 iken, Bu dönemde 4 KADIN Muhtarımız göreve seçilmişlerdir. Ayrıca Sakarya İlinde de Toplam 668 Muhtarımız Görev Yapmaktadır.

19 Ekim Muhtarlar Gününün Her Yıl Resmi Törenle Kutlanacak Olması Vesilesi İle Bizlere Sevinç ve Gururu Bir Arada Yaşatan Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Devlet Büyüklerimize, İlimizde Görev Yapmakta Olan 668 Muhtarımız Adına Şükranlarımı Sunuyorum.

Muhtarlar günü münasebetiyle başta Şehit olan Muhtarlarımız olmak üzere Ahirete göçmüş bütün Muhtarlarımızı Rahmetle anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Bu vesileyle, yeni-eski tüm muhtarlarımızın “19 Ekim Muhtarlar Gününü Kutluyorum”. Ülkemiz Adına Daha İyi Hizmetler Yapmak Temennisi ile Muhtarlar Günümüz Hayırlı Olsun.Bu duygu ve düşüncelerle, Bu anlamlı ve mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmayan siz değerli Muhtar Dostlarına, Yönetim-Denetim-Disiplin Kurullarım ve Tüm Muhtarlarımız adına Şükranlarımı sunar, Hepinizi Sevgi ve Saygılarımla selamlarım”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın