SAFİTÜRK DAVASINDA TUTUKLAMA

Mardin’de terör örgütü PKK mensuplarınca gerçekleştirilen, Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk’ün şehit olduğu saldırıyla ilgili adliyeye sevk edilen 29 kişiden 7’si tutuklandı.Savcılık menfur saldırıya ilişkin soruşturmanın hukuki zeminde, titizlikle, hassasiyetle ve gizlilik kararı içerisinde devam ettiğine dikkat çekerken yapılan  açıklamada, “Olayın hemen akabinde Derik Hükümet Konağı ve Derik Belediyesi’nde çalışan personel ile aralarında sivil vatandaşların […]

 SAFİTÜRK DAVASINDA TUTUKLAMA

08.12.2016 - 12:11

Güncelleme : 08.12.2016 - 12:11

Mardin’de terör örgütü PKK mensuplarınca gerçekleştirilen, Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk’ün şehit olduğu saldırıyla ilgili adliyeye sevk edilen 29 kişiden 7’si tutuklandı.Savcılık menfur saldırıya ilişkin soruşturmanın hukuki zeminde, titizlikle, hassasiyetle ve gizlilik kararı içerisinde devam ettiğine dikkat çekerken yapılan  açıklamada, “Olayın hemen akabinde Derik Hükümet Konağı ve Derik Belediyesi’nde çalışan personel ile aralarında sivil vatandaşların da bulunduğu ve olayla ilgisi olabileceği değerlendirilen Ş.M., T.E., V.E., D.A., S.S., Z.D., N.E., Z.E., S.A.M., G.Y., F.B., H.İ., M.A.Y., M.A.G., D.Ş., H.Ç., K.K., R.A., M.A.K., İ.H.K., Ş.E., L.A., M.D., Ş.T., M.K., A.E., S.D., A.G., M.B. isimli şüpheliler, Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatı gereği ‘Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak’, ‘Tasarlayarak, bombalama yapmak suretiyle ve kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme’, ‘Silahlı örgüt’, ‘Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi’ suçlarından gözaltına alınmışlardır. Olay yerinde detaylı teknik incelemeler yaptırılmış, olayın anlatılmasına katkı sağlayacak tüm veriler hassasiyetle toplatılmıştır” denildi.
Gözaltına alınan şüphelilerin, Emniyet Müdürlüğündeki soruşturma işlemlerinin tamamlanmasının ardından Cumhuriyet Başsavcılığı’na mevcutlu olarak çıkartıldıklarının anımsatıldığı açıklamada, şüphelilerden Ş.M., T.E., V.E., D.A., Z.D., N.E., Z.E., F.B., S.A.M., G.Y., H.İ. ve M.A.Y.’nin “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak’ ve ‘Tasarlayarak, bombalama yapmak suretiyle ve kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme’ suçlarından tutuklanmaları istemi ile Mardin Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildikleri belirtildi. Mardin Sulh Ceza Hakimliğince yapılan sorgulama sonucunda V.E., T.E., Ş.M., S.A.M., N.E., F.B. ve D.A.’nın atılı suçlardan tutuklandığı kaydedilen açıklamada, Z.D., M.A.Y., H.İ., G.Y. ve Z.E’nin ise mahkeme tarafından serbest bırakıldıkları ifade edildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın