SASKİ teknolojileri derslere konu oluyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından şehrin içmesuyu ağını 24 saat anlık olarak izlemek amacıyla kurulan SCADA yazılımı akademik eğitim ve çalışmalara da örnek oluyor. Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen ‘Sektörlerle Buluşma Günleri’ kapsamında SASKİ Scada Şube Müdürü İsa Çomaklı öğrencilerle bir araya geldi. SASKİ’nin kullandığı teknoloji altyapısı ve SCADA sistemine […]

 SASKİ teknolojileri derslere konu oluyor

08.12.2016 - 21:23

Güncelleme : 08.12.2016 - 21:23

bwfri2ydj3-jpg

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından şehrin içmesuyu ağını 24 saat anlık olarak izlemek amacıyla kurulan SCADA yazılımı akademik eğitim ve çalışmalara da örnek oluyor. Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen ‘Sektörlerle Buluşma Günleri’ kapsamında SASKİ Scada Şube Müdürü İsa Çomaklı öğrencilerle bir araya geldi. SASKİ’nin kullandığı teknoloji altyapısı ve SCADA sistemine dair ayrıntıların anlatıldığı buluşmada öğrenciler, SCADA sisteminde Sapanca Gölü’nden musluklarına kadar suyun nasıl bir yol izlediğini de görme şansı buldular.

SASKİ mühendisleri tarafından yapıldı
Programda İsa Çomaklı, “SCADA programı ile Sapanca Gölü’nden aldığımız içmesuyunun her aşamasını 24 saat online olarak anlık takip ediyoruz. İlçemizdeki depoların kontrolünü sağlıyoruz. Program ile içmesuyu ağımızın herhangi bir noktasında sorun yaşandığında anında görüyor, derhal müdahale ediyoruz. Anlık olarak Sapanca Gölü’nün seviyesini kontrol edebiliyoruz. Sistem, tamamen kendi imkânlarımızla ve kendi mühendislerimiz tarafından oluşturuldu. Bununla da gurur duyuyoruz” ifadelerini kullanırken; internet üzerinden SCADA sistemine bağlanarak Sakarya’nın birçok noktasında bulunan arıtma tesisleri, içme suyu terfi merkezleri, su depoları ve sahadaki birçok mekanik donanımların anlık kontrol ve yönetimini de uygulamalı olarak öğrencilere gösterdi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın