Avrasya Tüneli Bugün Hizmete Giriyor

Asya ile Avrupa kıtasını deniz tabanının altından kara yoluyla birleştirecek Avrasya Tüneli bugün açılıyor. İstanbul’un iki yakası arasında 100 dakikayı bulan seyahat mesafesini 15 dakikaya indirecek olan muhteşem proje, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile çok sayıda yabancı konuğun katılacağı törenle hizmete girecek. Sultan Abdülhamid Han’ın projesi olan tünel için ihale, 12 Haziran […]

 Avrasya Tüneli Bugün Hizmete Giriyor

20.12.2016 - 11:33

Güncelleme : 20.12.2016 - 11:33

c0gt4skxcaap83g-jpg-large

Asya ile Avrupa kıtasını deniz tabanının altından kara yoluyla birleştirecek Avrasya Tüneli bugün açılıyor. İstanbul’un iki yakası arasında 100 dakikayı bulan seyahat mesafesini 15 dakikaya indirecek olan muhteşem proje, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile çok sayıda yabancı konuğun katılacağı törenle hizmete girecek. Sultan Abdülhamid Han’ın projesi olan tünel için ihale, 12 Haziran 2007’de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapıldı. Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki seyahat süresini azaltıp İstanbul trafiğini rahatlatacak olan Avrasya Tüneli, boğazı geçen mevcut iki köprüyle bağlantılı olarak planlandı.
Avrasya Tüneli’nin 5,4 kilometrelik bölümü deniz tabanı altına özel bir teknolojiyle inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen bağlantı tünellerinden oluşuyor. Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta da yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları tamamlandı. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yolları genişletilerek kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri inşa edildi. Herhangi bir gişenin bulunmayacağı tünelde ücret, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) aracılığıyla ödenebilecek. Böylece İstanbul’da sis, buzlanma gibi bütün hava şartlarında kesintisiz ulaşım sağlanabilecek.

7 gün 24 saat takip
Tünelde her nokta 7 gün 24 saat kapalı devre kamera sistemiyle izlenecek. Yüksek teknoloji altyapısıyla tünel içinde hız kontrolü sağlanacak. Modern aydınlatma, yüksek kapasiteli havalandırma ve yolun düşük eğime sahip olması gibi özellikler taşıyan tünelin iki katlı inşa edilmesi, yol güvenliğine sağladığı katkı sayesinde sürüş konforunu da olumlu yönde etkileyecek.

Deprem ve tsunamiye dayanıklı
Dünyanın önde gelen mühendislik projelerinden olan tünel, 24 saat boyunca güvenli ve kesintisiz trafik akışı için gelişmiş bir sisteme sahip olacak. En ileri tasarım, teknoloji ve mühendislik uygulamalarının ürünü tünel, deprem ve tsunami risklerinden etkilenmeyecek yapıda inşa edildi. Tünel üstün güvenlik özellikleriyle gerektiğinde sığınak olarak da kullanılabilecek. Modern aydınlatma teknolojisi, yüksek kapasiteli havalandırma sistemi, tünelin her noktasından rahatça erişilen özel yangın tesisatı da dikkat çekiyor.

Kaynak:Türkiye

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın