Kan Bankacılığı Yüksek Lisans Programı Açılıyor

Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde “Kan Bankacılığı Yüksek Lisans Programı” 2016-2017 bahar döneminde öğrenci kabulüne başlıyor. Ülkemiz için oldukça yeni ve sadece bir kaç üniversitede eğitim ve uygulama alanı var olan “Kan bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbi Yüksek lisans programı” Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Mikrobiyoloji EABD bünyesinde, 2016-2017 bahar döneminde öğrenci kabulüne başlıyor. Program […]

 Kan Bankacılığı Yüksek Lisans Programı Açılıyor

20.12.2016 - 12:21

Güncelleme : 20.12.2016 - 12:21

Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde “Kan Bankacılığı Yüksek Lisans Programı” 2016-2017 bahar döneminde öğrenci kabulüne başlıyor.

Ülkemiz için oldukça yeni ve sadece bir kaç üniversitede eğitim ve uygulama alanı var olan “Kan bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbi Yüksek lisans programı” Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Mikrobiyoloji EABD bünyesinde, 2016-2017 bahar döneminde öğrenci kabulüne başlıyor.

Program kan bankalarında çalışanlara, kan bankacılığı işleyişi ve transfüzyon uygulaması öğrenmek isteyenlere, ilerde kan bankasında görev alma potansiyeli olan yada bulunduğunda klinikte kan uygulamaları konusunda yetkinlik kazanmak isteyen tüm sağlık çalışanlarına hitap etmektedir.

Programda kan bankacılığı yönetimi, çalışma prensipleri, kan nakil öncesi tarama ve kontrol testleri, kan nakil hatalarını azaltma ve transfüzyon reaksiyonlarını saptayarak önlem alma becerileri eğitimini aktarılacak. Bu program ile Kan Bankasında çalışan, Kan transfüzyonu ile ilgisi olan, transfüzyon reaksiyonların azalması ile ilgili çalışmalar yapan ve yapmak isteyen sağlık çalışanlarına kan bankasında karşılaşılan zorluklar, kan bankası yönetimi, transfüzyon ile ilgili reaksiyonların hastalar üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde anlatılacak.

Bu programda kan fizyolojisi, immünoloji, mikrobiyoloji, aferez teknikleri, kan bankası işleyiş ve yönetimi, transfüzyon teknolojisi, transfüzyon immünohepatolojisi, donör organizasyonu dersleri ile öğrencilere bu alanda yetkinlik kazandırılacak.Lisansüstü program ile bu alandaki akademik çalışmalar yapabilecek kapasitede bireylerin ülkemiz bilim camiasına kazandırılması da hedeflenmektedir.

Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Mikrobiyoloji EABD Kan Bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbı Tezli Yüksek Lisans programı başvuruları 16-25 Aralık 2016 tarihlerinde enstitü web sayfası üzerinden yapılacak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın