Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,63 / Satış: 5,65
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

İşletme Okulları Birliğine Doğru

İşletme Okulları Birliğine Doğru
  • 10.01.2017
  • 952 kez okundu
Reklam

Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi ve The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) tarafından Akreditasyon Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıya AACSB’nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi (EMEA) Başkanı Timothy Mescon, Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Uzun, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, AACSB Mentoru Mohamed Madi, Türkiye’deki elli devlet ve vakıf üniversitesinin İşletme Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekanları ile bünyesinde işletme, yönetim, muhasebe gibi bölüm veya program bulunduran tüm fakültelerin dekan, dekan yardımcısı, müdür, bölüm başkanı ve akreditasyon sorumlularından oluşan yüze yakın akademisyen katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, Türk yükseköğretiminde kalite çalışmalarının öneminin giderek artması sebebiyle akreditasyonu gündemine alan okulların sayısının her geçen gün arttığını ve dolayısı ile bu etkinliğin olası işbirlikleri için önem arz edeceğini söyledi. Üniversitelerin kendilerini iyileştirme ve tanınırlık kazanarak mezunlarına iyi olanaklar sağlayabilmesi için akreditasyonun bir araç olarak kullanılmasının önemini vurgulayan Prof. Dr. Can, akreditasyon sürecinin yoğun ve gönüllülük esası içeren bir mesai olduğunu dile getirdi.

Kurduğumuz sistemle kalite ve değerlendirme süreçleri artık bizim için kolay

Ülkemizin içinde bulunduğu bu ortamda Sakarya Üniversitesi olarak böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan dolayı memnun olduğunu dile getiren Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Ülke olarak birlikteliğin önemli olduğu günlerden geçiyoruz. Böyle bir ortamda Türkiye’nin yurt dışı algısı da büyük önem taşıyor. Üniversite olarak, olumlu algının oluşmasında katkısı olacak bu toplantıların sadece bu yönde değil, eğitimimiz, öğrencilerimizin motivasyonu ve öğrenimi açısından da etkili olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sakarya Üniversitesi gibi, öğrenci sayısı, akademisyen farkı, yabancı öğrenci sayısı olan büyük bir üniversiteyi geleneksel yöntemlerle yönetmenin imkansız olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Elmas, “Sakarya Üniversitesi olarak biz bir sistem kurduk. Şuanda Yüksek Öğretim Kurumu’nun da aslında yaptığı, kalite kurumunun da yaptığı çalışmayı da kapsayan dünyadaki bütün bölgelerdeki kalite ve akreditasyon süreçlerini kapsayan genel bir yapı kurduk. Bizim burada yaptığımız şey, bir üniversitenin temel kaynakları ve belirli parametreleri belirledik ve sonra bunların bir stratejik yönetim kapsamında yönetilmesini ve sürdürülebilirliği sağladık. ” diye konuştu.

Prof. Dr. Elmas, “Kurumsal değerlendirmeye baktığımızda ister YÖK yapsın, ister Amerika’daki akreditasyon kuruluşları yapsın hangi kuruluş yaparsa yapsın biz hazırız. Bunlar aslında basit ve kavranması çok kolay süreçler olduğunu düşünüyorum. Son beş senede mükemmellik ödülü, sürdürülebilirlik ödülü, Avrupa Mükemmellik Ödülü (EFQM) aldık, geçen sene kurumsal değerlendirmeden geçtik. Biz bu süreçlerin bürokrasisini rahat yaptığımız için bu süreçler kurumumuzu çok yormadı. Aslında söylemek istediğim dünyanın herhangi bir kurumundan altı ay içinde değerlendirme alırız. Bizim için bir sorun yok” ifadelerini kullandı.

Sakarya Üniversitesi kalite süreçlerinde öncü

Sakarya Üniversitesi’nin kalite yolculuğunu sürekli gündemde tutması ve bunu ele alması önemli bir başarıdır diyen Yüksek Öğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Uzun, “Hedefini bilmeyen ya da varmak istediği yeri bilmeyen bir gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Öncelikle üniversitelerimiz hedeflerini iyi koyması gerekiyor. Sonra o hedeflere ulaşmak için iyi araçlar oluşturmak zorunda. Bunu yapabildiğimiz ölçüde dünyada ve bu anlamda çalışan üreten insanlar kendi özgün tasarımlarını da geliştiriyorlar. Sakarya Üniversitesi kalite süreçleri anlamında kendi özgün tasarımlarını geliştirmiş iyi uygulama örneklerini üretmiş ve ülkemizin yükseköğretim farkındalığının gelişimine önemli katkılar sunmaya devam ediyor” dedi.

Prof. Dr. Uzun, “Yükseköğretim sistemimizde ilk kez, üniversitelerimiz kurumsal iç değerlendirme raporlarını hazırladılar. Biz bunları web sayfamızda ilan ettik. Değerlendirme raporlarının yayınlanmasının ardından Sakarya Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ında içinde bulunduğu takım başkanlarımız aracılığıyla bir üniversiteyi de değerlendirecek. 20 tane üniversitenin kurumsal dış değerlendirmesini yapılıyor. Şuana kadar on bir üniversitenin saha ziyaretleri tamamlandı. Geriye kalan üniversitemizin de şubat ayının üçüncü haftasına kadar tamamlanacak. Yükseköğretim sistemimizde ilk defa kurumsal dış değerlendirme aşamasına geçilmiş oldu. Buradan öğreneceğimiz eminim çok şey var eminim, çok şey kazanacağız elde edeceğiz ve süreçlerimizin mutlaka önümüzdeki bu süreçte iyileştireceğiz” şeklinde konuştu.

AACSB, İşletme Fakülteleri için en eski ve prestijli akreditasyon kurumudur

AACSB’nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi (EMEA) Başkanı Timothy Mescon, AACSB’nin yapısından, faaliyet gösterdiği ülkelerden, Türkiye’de akreditasyon ile ilgili yapılan çalışmalardan bahsetti. İşletme okullarının her birinin kendine özgü ilham veren misyon ve vizyonları ile işletmeler ve diğer paydaşlarla etkileşim içinde, yaşam boyu öğrenmeyi teşvik eden kurumlar olmasının önemini vurguladı.

AACSB Akreditasyon Standartları ilk kez 1919’da kabul edildiğini ve son güncellemenin küresel yönetim eğitim topluluğu ve işveren kuruluşlarının işbirliği sonrasında 2013’te gerçekleştiğini söyleyen Timothy Mescon, “Akreditasyon, bir okulun en yüksek kalitede programlarını sunma kabiliyetinin titiz bir şekilde incelemesi sürecidir. Akreditasyon sürecinde, bir okulun misyonu, fakülte nitelikleri ve müfredatının kapsamlı bir incelemesidir ve sürecin kendi değerlendirmeleri, akran değerlendirme, komite incelemeleri ve derinlemesine stratejik planların geliştirilmesi bulunmaktadır. Akreditasyon, öğrencilerin mezun olduklarında etkili liderler olmaya hazırlanarak, çalışma alanlarına en uygun materyalleri öğrenmesini sağlar” dedi.

Timothy Mescon, “AACSB, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde işletme ve muhasebe programları için uluslararası kabul görmüş uzman akreditasyon sağlamaktadır. AACSB Akreditasyon Standartları, eğitimcilerin iş programlarında mükemmellik ve sürekli gelişmeyi takip etmelerini sağlar. AACSB Akreditasyonu, dünya çapında, bir fakültenin ve iş programlarının kazanabileceği uzmanlaşmış ve mesleki akreditasyonun en uzun süredir tanınan kurumudur. İşletme okulları, AACSB kurumuna üye olarak, topluluk ve ağ oluşturma, uluslararası platformlarda tanınırlılıklarını arttırma, iş geliştirme ve mezunlarına kariyer olanakları sunma konularında da fayda sağlayar” diye konuştu.

Etkinliğin ikinci oturumunda Prof. Dr. A. Vecdi Can’ın yönetiminde, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Pekdemir, AACSB Mentoru Mohamed Madi ve EMEA Başkanı Timothy Mescon ile “İstanbul Üniversitesi’nin AACSB Akreditasyon Yolculuğu” paneli gerçekleştirildi. Prof. Dr. Pekdemir İstanbul Üniversitesi’nin akreditasyon sürecinde yaşadığı tecrübeleri Türkiye’nin diğer işletme fakülteleri dekan ve dekan yardımcıları ile paylaştı. AACSB sürecinde gerçekleştirdikleri ilk aşamanın kendilerini tanımak ve tanımlamak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Pekdemir kendinize karşı dürüst olup okulunuzun gerçeklerinin neler ifade ettiğini ve bu gerçeklikleri nasıl kaliteli bir hale dönüştüreceğini düşünmenin önemli olduğunu vurguladı.

Panelin sonunda, katılımcıların sorularına yer verilirken etkinliğin değerlendirilmesi de yapıldı. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi AACSB Koordinatörü Doç. Dr. Hakan Tunahan’ın, Türkiye’nin değerli işletme okullarının katılımlarının sadece bu toplantı ile sınırlı kalmamasını, bu etkinliğin sonucunun bir işletme okulları işbirliğine dönüşmesini ümit ettiğini ve bunun için Sakarya Üniversitesi olarak her zaman destek vereceklerini belirtti.

Etiketler: / / / /

Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya’nın babası Necip Kaya, tedavi gördüğü Yozgat Şehir Hastanesi’nde vefat etmişti. Baba Necip Kaya’nın cenazesi...
Tuna’nın ’40 Şehir Portresi’ kitabına tanıtım toplantısı gerçekleşti
Sakarya’nın yakından tanıdığı Yazar Fahri Tuna’nın yeni yayınlanan ‘Osmanlı Medeniyetinin İzinde 40 Şehir Portresi’ isimli kitabının tanıtım toplantısı Sait Tanış...
Grip Pandemi toplantısı yapıldı
Her yıl birçok kez farklı türlerde dünyanın genelinde kendini gösteren, salgın haline gelebilen Griple ilgili olası acil durumlara karşı İl...
Girişimci kadınlara SATSO’da sosyal medya anlatıldı
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Facebook  ve TOBB işbirliğinde TOBB Sınırları Aşan Türkiye Projesi kapsamında “Kadın Girişimciler için Sosyal Medya...
Sel bölgesinde yaralar sarılıyor
Kocaali ve çevresinde yaşanan sel felaketinin ardından bölgede yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Yüce, Büyükşehir ve SASKİ ekiplerinin sahada yoğun...
İki Taraf da Mağdur Olmamalı
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında faaliyet gösteren ve Yiyecek, İçecek ve Konaklama Hizmetleri ile iştigal eden 5. Meslek...
Altyapıda gençler geleceğe hazırlanıyor
Büyükşehir Belediyesi Ekrem Karaberberoğlu Altyapı Tesisleri’nde genç yetenekler çalışmalarına başlıyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ekrem Karaberberoğlu Altyapı Tesisleri’nde genç yetenekler çalışmalarına...
Arifiye ‘de Yaz Kuran Kursu öğrencilerine Trafik Eğitimi verildi.
Trafik dedektifleri projesi kapsamında Arifiye Belediyesi konferans salonunda Arifiye ilçe Müftülüğüne bağlı yaz kuran kurslarında eğitim gören 439 öğrenciye Sakarya...
İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya’nın Baba Acısı
Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya’nın babası Necip Kaya, tedavi gördüğü Yozgat Şehir Hastanesi’nde vefat etti. Baba Necip Kaya’nın cenazesi...
‘Baba Kampa Gidelim’ projesine yoğun ilgi
Macera Park’ın ev sahipliği yapacağı ‘Baba Kampa Gidelim’ projesine gösterilen yoğun ilgi dolayısıyla kayıtlar tamamlandı. 7-14 yaş arası öğrencilerin babaları...
SEVMEKDER’in Konuğu Yazar Muammer ERKUL
Sakarya Sevgi Mektebi Derneği (SEVMEKDER) Okur-Yazar buluşmalarınnı bu hafta ki konuğu Yazar-Çizgi Romancı MUAMMER ERKUL ile devam ettiriyor. 19 Temmuz Cuma...
Atıcılık’ta Türkiye ikincisi Büyükşehir’den
Konya’da gerçekleştirilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Kupası’na katılan Büyükşehir Belediyesi Avcılık ve Atıcılık Takımı’nın başarılı sporcusu Sefa Altay,...
Müteahhitler Ulusoy’a konuk oldular
Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak ve başkan vekilleri Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy’u ziyaret etti. Müteahhitler Birliği Başkanı Murat...
ARSİADER’den Üye Bilgilendirmelerine devam
Arifiye Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (ARSİADER) Yönetimi  Üye ziyaretlerini iş yerlerine giderek gerçekleştirerek,Ülke Ekonomisinin  son durumları hakkında bilgilendirmelerine...
Arifiye İl Ormanın ’da ‘Temel Afet Bilinci’ eğitimleri verildi.
Afete Hazır Türkiye kapsamında ‘Temel Afet Bilinci’ eğitimleri İlimizde ve İlçelerimizde düzenlenen programlar ile devam ediyor. Sakarya Gençlik Spor ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ