BUGÜN DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ

2 Şubat ‘Dünya Sulak Alanlar Günü’olarak kutlanıyor.Türkiye’de 14 Ramsar Alanı, 38 Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan, 6 Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan bulunmakta. SULAK ALAN NEDİR? Sulak alanlar, yeryüzünün en zengin ve en üretken ekosistemlerini oluşturmaktadır. Bu alanlar yöre insanlarına ve ülkenin geneline geniş yelpazede hizmet veren oldukça karmaşık doğal sistemlerdir ve yeryüzündeki başka hiçbir […]

 BUGÜN DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ

02.02.2017 - 11:46

Güncelleme : 02.02.2017 - 11:46

2 Şubat ‘Dünya Sulak Alanlar Günü’olarak kutlanıyor.Türkiye’de 14 Ramsar Alanı, 38 Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan, 6 Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan bulunmakta.

SULAK ALAN NEDİR?

Sulak alanlar, yeryüzünün en zengin ve en üretken ekosistemlerini oluşturmaktadır. Bu alanlar yöre insanlarına ve ülkenin geneline geniş yelpazede hizmet veren oldukça karmaşık doğal sistemlerdir ve yeryüzündeki başka hiçbir ekosistemle karşılaştırılmayacak ölçüde işlev ve değerlere sahiptir.

Sulak Alanlar, tropik ormanlardan sonra biyolojik çeşitliliğin en yüksek olduğu ekosistemlerdir. Pek çok tür ve çeşitteki canlılar için uygun beslenme, üreme ve barınma ortamı olan sulak alanlar, yalnız bulundukları ülkenin değil, tüm dünyanın doğal zenginlik müzeleri olarak kabul edilmektedir. Yakın çevresinde yaşayan halkın yaşamında önemli yer tutan, bölge ve ülke ekonomisine katkılar sağlayan sulak alanlar; doğal dengenin ve biyolojik çeşitliliğin korunması yönünden de diğer ekosistemler içinde önemli ve farklı bir yere sahiptirler.

Ülkemiz sulak alanlar açısından Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine göre zengin sayılabilecek bir konumdadır. Toplam 481 kuş türünün bulunduğu ülkemizdeki sulak alanlar özellikle göçmen türler için yaşamsal öneme sahiptir. Ülkemizdeki sulak alanların uluslararası düzeyde önem taşımasının asıl nedeni; Batı Palearktik Bölgedeki kuş göç yollarından en önemli ikisinin Türkiye üzerinden geçmesidir.

İklim değişikliğinin insanlar ve yaban hayatı üzerinde etkileri artıkça sulak alanların hızla değişen koşullara uyum yeteneği vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla da dünya çapında sulak alanlara ve onların işlevlerine verilen değer üzerine araştırmaların artması doğaldır.

İçinde Sapanca Gölümüüznde yer aldığı Türkiye’nin sulak alanlarına linkten bakabilirsiniz.

http://www.turkiyesulakalanlari.com/sulak-alanlar/

HABER KAYNAK

http://www.turkiyesulakalanlari.com/sulak-alanlar-hakkinda/

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın