COŞKUN: “Türk kadını doğuştan girişimcidir…”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle açıklamada bulunan MÜSİAD Şube Başkanı Coşkun; “Aslında, kadın eli değen yere, yalnızca temizlik ve düzen gelmez. Güzellik ve nezaket, incelik ve duyarlık da gelir” dedi. Yaşar COŞKUN: “Kadın eli, her boşluğa bir güzellik” Türkçemizde “kadın eli değmek” diye bir deyim olduğunu vurgulayan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya […]

 COŞKUN: “Türk kadını doğuştan girişimcidir…”

08.03.2017 - 17:18

Güncelleme : 08.03.2017 - 17:18

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle açıklamada bulunan MÜSİAD Şube Başkanı Coşkun; “Aslında, kadın eli değen yere, yalnızca temizlik ve düzen gelmez. Güzellik ve nezaket, incelik ve duyarlık da gelir” dedi.

Yaşar COŞKUN: “Kadın eli, her boşluğa bir güzellik”
Türkçemizde “kadın eli değmek” diye bir deyim olduğunu vurgulayan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun; “Bir yerde düzen, ahenk ve estetik bakımından olumlu bir değişim tespit ettiğimiz zaman “buraya kadın eli değmiş” deriz. Aslında, kadın eli değen yere, yalnızca temizlik ve düzen gelmez. Güzellik ve nezaket, incelik ve duyarlık da gelir. Her çocuğun tanıdığı ilk kişi annesidir. Kadın eli, her boşluğa bir güzellik ilave eder. Yoğurt kabını saksıya dönüştüren de kadının elidir. Şapkadan tavşan çıkarır gibi, plastik bir kaptan çiçekler çıkaran da. Kadın eli, her imkânı bir ihtiyaçla eşleştirir. Su kabağından maşrapa yapan kadının elidir. Ortaya koyduklarında; hayatı doğaya karşı değil, doğayla birlikte sürdürmek üzere tasarlayan bir incelik vardır. Kadın eli, çalışkan ve üretken bir duyarlığı da beraberinde getirir. Birazcık iktisat bilen herkes, ekonominin büyümesi için yatırımların artması gerektiğini, yatırımların artması içinse tasarruf etmenin lüzumlu olduğunu bilir. Ama, tasarrufu yatırıma dönüştüren de kadının elidir. Sanatı gündelik hayata uygulayan da kadının elidir. İzninizle, birkaç tasarımcı örneği vermek istiyorum. ‘Bulaşık makinesini bir kadın Josephin Cochrane icat etti. İlk büyük ölçekli bilgisayarı bir kadın Grace Hopper geliştirdi. Araba sileceklerini de bir kadın Mary Anderson buldu. Katlanır yatak, bir kadın Sarah Goode tarafından tasarlandı. Optik analiz sistemlerini bir kadın Dr. Ellen Ochoa keşfetti. Güneş enerjisiyle ısıtma sistemini de bir kadın Dr. Maria Telkes icat etti. Lazerle katarakt tedavi etmek, bir kadının Patricia Bath’ın fikriydi’. Bununla birlikte elbette daha pek çok kadın mevcuttur. Sadece mucitlere bakmayalım. Bu vesileyle MÜSİAD Sakarya Şubesi olarak tüm kadınların gününü kutluyoruz ” diye konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın