Biyoteknolojik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Dergisi Yayın Hayatına Başladı

Sakarya Universitesi ile D​eneysel, Biyoteknolojik, Klinik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Derneği tarafından hayata geçirilen Biyoteknolojik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Dergisi (Journal of Biotechnology and Strategic Health Research-JBHR) ilk sayısıyla yayın hayatına merhaba dedi. Sakarya Universitesi ile D​eneysel, Biyoteknolojik, Klinik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Derneği’nin bilimsel yayın organı olan bu dergi, Türkiye’de ve dünyadaki geleceği etkileyen […]

 Biyoteknolojik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Dergisi Yayın Hayatına Başladı

04.07.2017 - 12:04

Güncelleme : 04.07.2017 - 12:04

Sakarya Universitesi ile D​eneysel, Biyoteknolojik, Klinik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Derneği tarafından hayata geçirilen Biyoteknolojik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Dergisi (Journal of Biotechnology and Strategic Health Research-JBHR) ilk sayısıyla yayın hayatına merhaba dedi.

Sakarya Universitesi ile D​eneysel, Biyoteknolojik, Klinik ve Stratejik Sağlık Araştırmaları Derneği’nin bilimsel yayın organı olan bu dergi, Türkiye’de ve dünyadaki geleceği etkileyen kritik sağlık konuları, araştırmaları ile ilgili bilimsel yazıları yayınlamayı ve akademik dergi dünyasında yeni bir bakış açısı ile yer almayı hedeflemektedir.

Derginin ilk sayısında “Sağlık reformlarının başarısı açısından desantralizasyon-resantralizasyon döngüsü ve ülkemizdeki durum” derlemesi ile sağlıkta dönüşüm başarısı için stratejik konulardan olan merkezileşme ya da perifere yetki devri konusunun önemi ele alındı. Araştırma konuları olarak son yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın çok önem verdiği Üst solunum yolu enfeksiyonlarında test yapılmadan antibiyotik kullanılmasını engelleyen hızlı tanı testlerin geliştirilmesi sürecinde Grup A streptokokların yeni, kolay ve hızlı bir hasta başı test olan LAMP PCR yöntemi ile tanısı makale konusu oldu. Bir başka araştırmada ise“Üniversite hastaneleri” ile “Birlikte kullanım” koşullarında çalışan medikal akademisyenlerin inovasyon, ARGE, araştırma, patent ve makale yazımına yönelik motivasyon düzeyleri ve araştırma önündeki engellerinin irdelelendiği “Medikal akademisyenler için bilimsel çalışma, proje yapma, patent ve inovasyon önündeki engeller” makalesi de sağlık otoritesine sağlık hizmeti-ARGE planlamasında yol gösterici veriler içermektedir.

Bir diğer kritik araştırmada, son yıllarda dünyada hızla artan erkek infertilitesine çözüm arayışlarında bitkisel tedavi seçeneklerinin irdelendiği “Bitkilerin Erkek Doğurganlık Arttırıcı Özelliklerine Yönelik Hayvan Çalışmaları: Son 16 Yılın Bir Değerlendirmesi” başlıklı Malezya kökenli bir araştırmadır. Nadir Bir Menenjit ve Beyin Absesi Etkeni Olarak Streptococcus constellatus mikroorganizmasının vurgulandığı olgu sunusu da bu sayıda ilginç bir case olarak okuyucu ile buluştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın