Arifiye Mezunu Servet Somuncuoğlu Bursa’da anılıyor

Türk Ocakları Bursa Şubesi Arifiye Öğretmen Okulu Mezunu değerlerimizden rahmetli ”Servet Somuncuoğlu”nu anma programı düzenledi. Türk Ocakları Sakarya Şubesi ve Arifiye Öğretmen Okulu Mezunları işbirliği ile 6 Ağustos 2017 PAZAR günü saat 15:00’te Bursa Heykel Eğitim Araçları salonunda gerçekleştirelecek etkinliğe şimdiden davet de yapıldı. Yapılan davet çağrısında; ‘Bursa’nın yetiştirdiği büyük Türk evladı, arkadaşımız, ülküdaşımız, Türklüğün […]

 Arifiye Mezunu Servet Somuncuoğlu Bursa’da anılıyor

04.08.2017 - 14:47

Güncelleme : 05.08.2017 - 21:47

Türk Ocakları Bursa Şubesi Arifiye Öğretmen Okulu Mezunu değerlerimizden rahmetli ”Servet Somuncuoğlu”nu anma programı düzenledi.
Türk Ocakları Sakarya Şubesi ve Arifiye Öğretmen Okulu Mezunları işbirliği ile 6 Ağustos 2017 PAZAR günü saat 15:00’te Bursa Heykel Eğitim Araçları salonunda gerçekleştirelecek etkinliğe şimdiden davet de yapıldı.

Yapılan davet çağrısında;

‘Bursa’nın yetiştirdiği büyük Türk evladı, arkadaşımız, ülküdaşımız, Türklüğün eski çağlarına dair fedakârca ve kahramanca çalışmalarla Moğolistan’dan Kanada’ya kadar Türk kaya resimlerini ve Türk yazıtlarını belgeleyerek Türk tarihine büyük hizmetleri geçen TRT belgesel yapımcısı Servet Somuncuoğlu; vefatının sene-i devriyesinde, 6 Ağustos 2017 PAZAR günü saat 15:00’te Bursa Heykel Eğitim Araçları salonunda aşağıdaki program çerçevesinde anılacaktır. Tüm dostların katılımını bekleriz…’ denildi.

Rahmetli Servet Somuncuoğlu’nu anma programı akışı…


SERVET SOMUNCUOĞLU KİMDİR?
(1964-2013)

Türk araştırmacı, yazar, radyo ve televizyon prodüktörü, belgesel yapımcısı, gezgin ve fotoğraf sanatçısı.

Karacabey’de doğan ancak aslen Eynesil’li olan yazar, Arifiye Öğretmen Lisesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümlerinden mezun oldu.

1988 / 2004 arası TRT İstanbul Radyosu’nda prodüktör olarak çalıştı ve Günle Gelen, Günün İçinden, Müzikli Edebiyat, Yeni Bakışlar, Türkülerle Yaşamak, Aşkın Has Bahçesinde, Tarihte Yolculuk ve Tarihin Büyük İhanetleri programlarını hazırladı. 2004-2103 yıllarında TRT Televizyonunda prodüktörlüğe devam etti ve Karlı Dağlardaki Sır (2007-2008), Damgaların Göçü (2011), Zamana Karşı (2011), Türkistan’da Bir Gün (2012), Altın Elbiseli Adam (2013) ve Tamgalar Dengizli (2013) belgesellerine imza attı. Atlas dergisine 2002-2011 yıllarında sayısız yazı ve fotoğrafıyla katkıda bulundu. Çalışmaları birçok kez ödüllendirildi. Türkiye’de ve dışarıda pek çok konferansa, sempozyum ve seminere katıldı, fotoğrafları Brezilya ve Kanada dahil pek çok yerde sergilendi.

Türk tarihinin antik döneminin belgeleri olan kaya resimleriyle ilgili olarak, Rusya, Çin, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Kosova, Macaristan, Avusturya, Kanada, Brezilya, Hollanda’da çekimler yaptı. Bu çalışmaları, eşsiz birer kaya resimleri albümü özelliği taşıyan üç önemli kitabı ortaya çıkardı: Taştaki Türkler (2008), Saymalı Taş – Gökyüzü Atları (2011) ve Damgaların Göçü – Kurgan (2012). Taştaki Türkler, 2008 yılı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Sosyal Bilimler Araştırma Ödülü’nü kazandı.

Servet Somuncuoğlu 49 yaşında iken, 6 Ağustos 2013 yılında geçirdiği kalp krizi sonucunda aramızdan ayrılmıştır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın