ADARAY SEFERLERİ DURUYOR MU?

Türk Ulaşım-Sen Sakarya Şube Başkanı Ömür Kalkan, demiryolları kullanımının 3. şahıslara açılması ile ilgili basın açıklamasında bulundu. YETKİ BELGESİ Başkan Kalkan açıklamasında, “6461 sayılı Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun adından da anlaşılacağı gibi demiryollarının kullanımını 3. Şahıslara açtı. UBAK bünyesinde bulunan Demiryolları Düzenleme Genel Müdürlüğü Nisan 2017 tarihi ile demiryollarında faaliyet gösterecek yük ve […]

 ADARAY SEFERLERİ DURUYOR MU?

16.08.2017 - 21:28

Güncelleme : 16.08.2017 - 21:28

Türk Ulaşım-Sen Sakarya Şube Başkanı Ömür Kalkan, demiryolları kullanımının 3. şahıslara açılması ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

YETKİ BELGESİ

Başkan Kalkan açıklamasında, “6461 sayılı Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun adından da anlaşılacağı gibi demiryollarının kullanımını 3. Şahıslara açtı. UBAK bünyesinde bulunan Demiryolları Düzenleme Genel Müdürlüğü Nisan 2017 tarihi ile demiryollarında faaliyet gösterecek yük ve yolcu taşımacılığı yapacak olan 3. Şahıslar için sertifika yetkilendirme kılavuzunu yayınladı. Bilindiği üzere 2013 yılında TCDD ve Sakarya büyükşehir belediyesi arasında imzalanan protokolle Adaray Arifiye Adapazarı arasında seferlerine başlamıştı. Protokol süresi doldu bundan sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi Adaray’ı çalıştırmak istiyorsa yetki belgesi almak zorunda. Aksi takdirde 20 ağustos 2017 den sonra Adaray’ı çalıştıramayacak. Şu an itibariyle TCDD’ye yaklaşık 4 milyona yakın borcu olan Sakarya Büyükşehir Belediyesinin tek kuruş ödemediğini biliyoruz. Borcunu ödemeyen Sakarya Büyükşehir Belediyesinin yetkilendirme belgesini almayacağı da görülmektedir” ifadelerini kullandı.

KİM ENGEL OLUYOR?

Başkan Kalkan şöyle devam etti: “Böylece Adapazarı Ekspresi’nin Adapazarı Gar’a girmesini engellemek için paravan olarak kullanılan Adaray’da sona doğru gelindi. Bütün bunlar Adapazarı Garı’nın 64 dönümlük rant değeri yüksek arazisi için mi? Yaşlısını, çocuklusunu, hastasını aktarmayla Arifiye Garı’na götürmek doğru mu? Kaldı ki en ufak bir Ada Ekspresi gecikmesinde bağlantılı Adaray’ı kaçıranlara ellerinde valizlerle saatlerce vasıta bekleyenlere bu çileyi çektirmek doğru mu? Modern şehir anlayışı bu olmamalı. Demiryolları şehir merkezlerine girmeli, hatta güzergâhlar uzatılmalı. Temennimiz Adaray’ın çalışması. Halkımız Adaray’a alıştı ama bunun yanında Derince, Yarımca, Hereke istasyonlarının açılmasıyla kullanımı artan Ada Ekspresi’nin de Adapazarı Garı’na girmesi yönünde bunu halk istiyor. TCDD ve Taşımacılık A.Ş istiyor. Siyasiler, belediye başkanları istiyor. O zaman buna engel olanlar kim?”

sakaryahalk.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın