Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,63 / Satış: 6,65

“PİYASAYA SÜRECEĞİNİZ İLK OTOMOBİLİN TALİPLİSİ BENİM”

“PİYASAYA SÜRECEĞİNİZ İLK OTOMOBİLİN TALİPLİSİ BENİM”
  • 02.11.2017
  • 873 kez okundu
Reklam

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobil projesine çok önem verdiğini hatırlatarak, “Mesele sadece otomobil üretmek değil, buradan ortaya çıkacak teknolojiyle, birikimle, tecrübeyle; dünyaya meydan okuyacak yeni ve çok iddialı bir çıkış ortaya koymaktır” dedi.


Hakkâri’deki çatışmada yaşamını yitiren sekiz şehit için Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17’si Hakkâri’de, beşi Tunceli’de olmak üzere 22 teröristin etkisiz hâle getirildiği ve çatışmaların hâlen devam ettiği bilgisini paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hep söylediğimiz gibi, biz şehidimizin kanını yerde bırakmayacağız. Sonuna kadar, bu teröristleri tüketinceye, bitirinceye kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz. Zira bu ülkede terörün egemen olmadığını bu zihniyetlere göstereceğiz” dedi.
“TARİHÎ BİR ADIM ATIYORUZ”

Ünlü boksör Muhammed Ali’nin, ‘Hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur’ sözüne atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisiyle birlikte milletin de markası, tasarımı, mühendisliği, teknolojisi, üretimi ve pazarlaması Türk olan bir otomobile sahip olma hayalinin olduğunu söyledi.

Türkiye’de toplam 91 bin otomobilin satıldığı 2001 yılında böyle bir teşebbüsün ekonomik bulunmamasının gayet tabii olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama geçtiğimiz yıl itibariyle yılda 757 bin otomobil satışına ulaşmış bir Türkiye’de bu konuda hâlâ adım atılmıyor olması, artık ülkemizin bir ayıbı hâline gelmişti. Hamdolsun bugün, işte bu ayıptan kurtulma yolunda tarihî bir adım atıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin yerli otomobili konusunda yıllardır yaptığı çağrıların karşılık bulmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobilin yapımını üstlenecek girişim grubundan hazırlık sürecini hızla tamamlayarak, en geç 2019’da otomobilin prototipini bitirmelerini ve 2021’de de satışına başlamalarını beklediğini söyledi.

Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında özel bir yere sahip olan projede en küçük bir gecikme istemediklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, girişim grubunun karşısına çıkacak sorunların çözümü, engellerin aşılması için Cumhurbaşkanı olarak bizzat yanlarında yer alacağını, gerekiyorsa sadece bu projenin takibi ve sıkıntıların bertaraf edilmesi için Cumhurbaşkanlığında bir ekibi görevlendirebileceğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü artık zaman kaybına tahammülümüz bulunmuyor. Mademki bu babayiğit arkadaşlarımız çıkıp ellerini taşın altına soktular, bize de onlara gereken her yerde omuz vermek, destek vermek düşer. Şimdiden ilan ediyor; piyasaya süreceğiniz ilk otomobilin, bedelini ödemek şartıyla taliplisi de benim” dedi.

2. Dünya Savaşına kadar olan dönemi otomotiv sektörünün başlangıç, 1980’lere kadar olan dönemi sıçrama dönemi olarak tanımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1980’lerden bugüne kadar geçen süreçte sektörün küreselleştiğini, Güney Kore, Çin, Hindistan gibi yeni aktörlerin devreye girdiğini, son yıllarda ise hibrit otomobiller, elektrikli otomobiller, sürücüsüz araçlar gibi gelişmelere şahit olunduğunu hatırlattı. Türkiye’nin otomotiv sektörünün ilk üç dönemini kaçırdığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama ülkemizin içinde bulunduğu şartlar, yani terör olayları, darbeler, siyasi istikrarsızlık ve toplumsal huzursuzluklar gibi faktörler buna imkân vermedi. Aynı hatayı bir kez daha yapmayacak, sektörün dördüncü değişim ve yükseliş dönemini inşallah ıskalamayacağız” ifadelerini kullandı.

“DEVLET OLARAK HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya pazarlarında söz sahibi hemen tüm markaların ortaya çıkışında ve bugünlere gelişinde devlet desteği aldıklarını hatırlatarak, üretilecek yerli otomobilin dünyaya pazarlanması konusunda da her türlü desteği vereceklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri hâline gelmesi, ancak işte bu tür atılımlarla, bu tür girişimlerle mümkündür. Türkiye’nin otomobilinin sınıfına, tasarımına, motor teknolojisine, modeline, üretim yönetimine, pazar hedeflerine elbette girişim grubumuz karar verecektir. Hâlen TÜBİTAK bünyesinde üzerinde çalışmalar yürüten platform, girişim grubumuzun emrine amadedir. Bunun yerine doğrudan hibrit ve elektrikli otomobile yönelmek isterlerse daha da memnun oluruz. Kararları ne olursa olsun biz kendilerine her türlü desteği vereceğiz. Yeter ki Türkiye’yi ve Türk milletini bu büyük hayaliyle buluştursunlar.”

Otomobil konusundaki heyecanlarının ve destek beyanlarının sadece yerli otomobili üretecek girişim grubuna özel olmadığına değinerek, “Biz ülkemizi geleceğe taşıyacak, hedeflerine yaklaştıracak adım atma niyetine, iradesine ve samimiyetine sahip herkes için aynı hissiyata, aynı düşüncelere sahibiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonra da hangi alanda olursa olsun projesi olan herkes için kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söyledi.

Savunma sanayinden iletişim sektörüne, sağlık teknolojilerinden tarım altyapısına, hatta yapay zekâya kadar her alanda Türkiye’nin yeni yatırımlara, yeni yaklaşımlara, yeni girişimlere ihtiyacı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, orta gelir tuzağından kurtulup yüksek gelirli ülkeler grubuna çıkabilmenin yolunun tasarımdan, yüksek teknolojiden, markalaşmadan geçtiğini vurguladı.

“TÜM DOSTLARIMIZIN GÜVEN KAYNAĞI OLACAĞIZ”

Türkiye’nin kendi göbeğini, kendisinin kesmek zorunda olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü Türkiye öyle bir ülke ki kimse husumetini kazanmak istemez; ama kimse büyümesini, güçlenmesini, kendi ayakları üzerinde durmasını da istemez. Tabii biz başkalarının ne dediğine, ne istediğine bakmayacağız, biz büyümeye devam edeceğiz, biz güçleneceğiz. Biz sadece kendi ayaklarımız üzerinde durmakla kalmayacak, gönlünü ve gözünü bize yöneltmiş tüm kardeşlerimizin, tüm dostlarımızın güven kaynağı hâline de geleceğiz. Başka türlü bize hayat hakkı tanımayacaklarını yaşadığımız her hadiseyle bir kez daha görüyoruz” sözlerine yer verdi.

“İDDİANIZ YOKSA, KANATLARINIZ OLSA DA UÇAMAZSINIZ”

Meselenin sadece otomobil üretmek olmadığına; buradan ortaya çıkacak teknoloji, birikim ve tecrübeyle dünyaya meydan okuyacak yeni ve çok iddialı bir çıkış ortaya koymanın önemli olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Sözlerimin başında Muhammed Ali’nin o ifadesini kullanmıştım ya, ‘hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur’ dedim. Şimdi de diyorum ki; iddianız yoksa kanatlarınız olsa da uçamazsınız. Biz ülke ve millet olarak işte burada iddiamızı ortaya koyuyor ve diyoruz ki; Türkiye’nin otomobilini yapacağız, hiç şüpheniz olmasın. Hem de en güzel tasarımla, en güzel teknolojiyle, en iyi organizasyonla bu otomobili ülkemize ve dünyaya kazandıracağız. Böyle babayiğitler bize destek olduğu sürece Allah’ın izniyle otomobille birlikte daha nice başarılara beraber imza atarız.”

Türkiye’ye yönelik saldırıların cüreti giderek artmasına rağmen devlet ve milletin dimdik ayakta olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi darbelerle yıkamadılar, Türkiye’yi vesayet güçleri hep birlikte gayret ettiler durduramadılar. Türkiye’yi terör örgütlerini kullanarak hizaya sokamadılar. Türkiye’yi, ekonomiyi silah gibi kullanarak sendeletemediler. Bölgemizdeki krizlerin yıkıcı etkilerini bize ciro edemediler. Küresel düzenin çarpıkları konusundaki itirazlarımızın haklılığının üzerini örtemediler. Kendilerini küresel düzenin sahipleri olarak gören ülkelerin son dönemde ülkemizin üzerine bu kadar çok gelmelerinin sebebi işte bunlardır” değerlendirmesinde bulundu.

“ARTIK İSTİKLAL VE İSTİKBALİNE HAYATI PAHASINA SAHİP ÇIKAN BİR TÜRKİYE VAR”

“Buradan onlara kötü bir haber vereyim; geçmişte attığı her adımı kontrol ettikleri, yaptığı her işi yönlendirebildikleri geleceğiyle istedikleri zaman istedikleri gibi oynayabildikleri Türkiye artık yok” vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz gecesinde, terörle mücadelede ve sınır ötesi operasyonlarında olduğu gibi, artık istiklali ve istikbaline hayatı pahasına sahip çıkan bir Türkiye’nin olduğunu kaydetti.

Konuşmasının son bölümünde yerli otomobilin üretimini üstelenecek ortak girişim grubunda yer alan şirketleri alfabetik sırayla Anadolu Grup, BMC Grubu, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding olarak açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şirketlerin yöneticilerini tebrik ederek, projenin özel sektör koordinasyonunun TOBB, kamu tarafındaki koordinasyonunun da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda “Ülke ve millet olarak bu büyük hayalimizi gerçekleştirme sorumluluğunu sizlerin sırtına yüklüyoruz. Bu yükün ağır olduğunu biliyorum. Bizler kamu temsilcileri olarak sonuna kadar sizin yanınızda yer alacak, önünüzü açacak, hükûmetimiz sizlerle her an beraber olacak ve başarınız için her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

Törenin sonunda, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın huzurunda iş birliği protokolünü imzaladı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi yılsonu sergisinin açılışı 18 Haziran Salı...
Doğançay’da meydana gelen heyelana müdahale
Büyükşehir, SASKİ ve Karayolları ekipleri Geyve Doğançay’da meydana gelen heyelan olayına müdahalede bulundu. Temizlik  ve heyelan  kaldırma çalışmaları tüm hızıyla...
Cumhuriyet Mahallesinde yol çalışması
Yerel seçimler sonrası yeniden Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığına seçilen ve geçtiğimiz günlerde yapılan olağan kongre ile Arifiye Muhtarlar Derneği Bşakanı olan...
Sakarya’da Hafızlık icazet merasimi gerçekleşti
Şehit Bülent Yurtseven Hafızlık Proje İmam Hatip Ortaokulu tarafından Sakarya Spor Salonunda Hafızlık icazet merasimi gerçekleştirdi. Merasime Sakarya Valisi Ahmet...
“Milli Mücadelenin 100. Yılı” İller Arası Karate Turnuvası Düzenlendi
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ülke genelinde kutlanan ‘Milli Mücadelenin 100. Yılı’ vesilesiyle düzenlenen İller Arası Karate Turnuvası Geyve’de gerçekleştirildi....
CHP Arifiye’den Belediye Meclis Toplantıları hakkında açıklama
CHP Arifiye İlçe teşkilarından  Arifiye Belediye Meclis Toplantıları hakkında açıklama geldi.Cumhuriyet Halk Partisi Arifiye ilçe Başkanı Ali GÖKPINAR tarafından gönderilen...
Neviye’de Karne Heyecanı
Neviye İlkokulunda karne heyecanı yaşandı.Neviye  İlkokulu 1.kademe ve Özel eğitim öğrencilerinin karne heyecanı bir başkaydı. Neviye İlkokulunda karne heyecanını öğrenciler,...
AFAD’dan Trafik Kazalarına karşı Müdahale ve Kurtarma Tatbikatı
Sakarya Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne (AFAD) bağlı 55 personel gerçeği aratmayan olası büyük çaplı trafik kazalarına karşı müdahale ve...
Muhtar Dişli’den ” İyi Tatiller ”
Yukarı Kirazca Mahalle Muhtarı Hasan Dişii 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılının tamamlanması dolayısı ile  yayınladığı mesaj ile bu dönemde emeği...
Amerikan Beyaz Kelebeği ile toplu mücadele etmeliyiz
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren Tarım Ürünleri Üretimi ve Ticareti ile Tarım ve Hayvancılık Meslek Komiteleri yaz...
İlçemizden Bayram Akdemir, Romanya’da birinci oldu.
Romanya’da düzenlenen Unio Judo Master Satu Mare Uluslararası Judo Şampiyonasında İlimiz adına mücadele eden Bayram Akdemir, 100 kg.’da birinci oldu....
Sapanca Park Otel Hizmete Girdi
Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin yeniden yapılandırarak düzenlediği eski adıyla Uygulamalı Otel,  Sapanca Park Otel adıyla hizmete açıldı. Otel, öğrencilerin eğitim...
Şampiyon Boksörden Ziyaretler
Romanya’nın Galati şehrinde düzenlenen Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak şampiyon olan Milli Boksör Ece Asude Ediz, başarısını Vali Ahmet...
Vali Nayir’den Sakarya Hyundai Eurotem Fabrikasına Ziyaret
Vali Ahmet Hamdi Nayir, her hafta Cuma günleri gerçekleştirdiği sanayi kuruluşları ziyaretine bu hafta Sakarya Hyundai Eurotem Fabrikası ile devam...
Edebiyat ve Sanat Atölyelerinden Muhteşem Final
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından eğitim öğretim yılı başında uygulamaya başlayan Edebiyat ve Sanat Atölyeleri projesinin final programı AKM’de yapıldı....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ