SAÜ’de “2. Uluslararası Afrika Gecesi”

Vali İrfan Balkanlıoğlu, SAÜ Afrokarya Topluluğu tarafından düzenlenen “2. Uluslararası Afrika Gecesi” programına katılarak gösterileri izledi. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki programına Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Afrika’nın farklı […]

 SAÜ’de “2. Uluslararası Afrika Gecesi”

02.11.2017 - 22:59

Güncelleme : 02.11.2017 - 22:59

Vali İrfan Balkanlıoğlu, SAÜ Afrokarya Topluluğu tarafından düzenlenen “2. Uluslararası Afrika Gecesi” programına katılarak gösterileri izledi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki programına Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Afrika’nın farklı ülkelerinden öğrencilerin kendi dillerinde seslendirdiği şarkılar ve dans gösterilerinin de yer aldığı gecede, geleneksel kıyafetlerini giyen öğrenciler ilgi odağı oldu.

Sakarya gibi bir şehir ve Türkiye gibi güzel bir ülkede eğitim görme fırsatı yakalayan yabancı öğrencilerimize, özellikle Afrikalı öğrencilerimize çok büyük sevgi ve saygımız olduğunu, onların her güzelliği hak ettiklerini dile getiren Vali Balkanlıoğlu, “Yıllarca ülkelerine giderek onların bütün kaynaklarını sömüren beyaz adamlardan çektiler. Ayrıca bu adamlar kaynaklarını sömürmekle kalmadılar ruhlarını da sömürüp çaresizlik sendromuna ittiler. Ben Güney Afrika, Tanzanya ve Fas’a gittim. Fas, büyük zulümler görmüş, Fransız işgalinde kalmış. Tanzanya ve Güney Afrika belki dünyanın en zengin ülkesi olabilecek iken, insanlar perişanlık içerisinde yaşıyorlar. Fransızlar, İngilizler, Hollandalılar, bizim gibi Âdem Aleyhisselam’dan gelen, eti, kanı ve canı farklı olmayan, hatta bizden bile çok üstün meziyetleri bulunan bu güzel toplumu insan olarak bile görmemişler. Acımasızca katletmişler. Neyi paylaşamadıklarını aslında kendileri de bilmiyor ve sadece öldürüyorlardı, o kadar. Rabbimiz Afrika’ya her şeyi bahşetmiş, zenginlik namına elmas, petrol, altın, fosfat, ne kadar maden varsa hepsi var, ama insanlar açlıktan ve susuzluktan ölüyor. Afrika silkinse, kendine gelerek güçlerini birleştirse, bütün yabancı unsurları oradan kovabilse, dünyanın en müreffeh ve zengin ülkesi olabilirler, yine dünyaya medeniyet verebilirler. Hiç kimseye zararı olmayan, barış ve kardeşlikten başka hiçbir şeyi düşünmeyen bu insanları birbirine düşman etmişler. Artık bu insanların uyanması ve kendilerine bu zulmü reva görenlere dur demesi lazım. İşte gördüğümüz gibi; Suriye’deki, Irak’taki Müslümanları kesen de Allahu Ekber diye bağırıyor, kesilen de! Bu nasıl bir fitnedir? Artık anlamamız lazım.

Değerli kardeşlerimiz hem ülkemizde hem de ilimizde barışı, huzuru ve kardeşliği göreceksiniz. Biz Müslümanız Elhamdülillah, bizim inancımızda dili, dini, ırkı ne olursa olsun, insan olması hasebiyle herkes Allah’ın önünde eşittir, Allah’ın kullarıdır, Âdemoğludur. Ama Müslümanlar daha da candan kardeşimizdir. İslam kardeşlik, barış dinidir. Bu nedenle buradaki bütün kardeşlerimizi bağrımıza basıyoruz, basmaya da devam edeceğiz. Bizim için siyah-beyaz yok herkes bizim kardeşimizdir” dedi.

Gösterileri çok beğendiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, SAÜ’de okuyan yabancı öğrencilerimizin kültürlerin kaynaşmasına vesile olduğunu, bunun da dünyadaki dostluk ve kardeşlik kavramlarını perçinlediğini belirtti. Programda emeği geçen herkesi tebrik ederek öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Balkanlıoğlu, onlarla hatıra fotoğrafı da çektird

i.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın