“Sakarya Her Açıdan 2-3 Güne Sığmayacak Kadar Geniş ve Güzel Bir Coğrafyaya Sahip”

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ndeki değişik illerden 50 bin öğrencinin yurdumuzun çeşitli şehirlerini ziyaret etmesinin sağlandığı ve iller arasında kültürel, ortak değerlerin paylaşılmasının hedeflendiği; “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Erzincan’dan ilimize gelen 133 öğrenci ile Sakarya Protokolü “Sakarya Gecesi“ adlı programda buluştu. Sayın Valimizin de birebir ilgilendiği proje kapsamında Best Western Premier […]

 “Sakarya Her Açıdan 2-3 Güne Sığmayacak Kadar Geniş ve Güzel Bir Coğrafyaya Sahip”

05.11.2017 - 12:18

Güncelleme : 05.11.2017 - 12:18

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ndeki değişik illerden 50 bin öğrencinin yurdumuzun çeşitli şehirlerini ziyaret etmesinin sağlandığı ve iller arasında kültürel, ortak değerlerin paylaşılmasının hedeflendiği; “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Erzincan’dan ilimize gelen 133 öğrenci ile Sakarya Protokolü “Sakarya Gecesi“ adlı programda buluştu.

Sayın Valimizin de birebir ilgilendiği proje kapsamında Best Western Premier Otel’de düzenlenen geceye Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Garnizon ve Tugay Komutanı P. Albay Mustafa Cüneyt Arıkan, Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“Biz Anadoluyuz Projesi”nin doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi birbirine bağlayan ortak kültürümüzü daha da perçinleyeceğini belirten Vali Balkanlıoğlu, Vali Balkanlıolu, “Sizleri İlimizde ağırlamaktan ve görmekten son derece mutluyum. Ben de Erzincan’ın Refahiye ilçesinde 4 yıl Kaymakamlık görevinde bulundum. Erzincan’ın tüm ilçelerini de gezdim. Allah rahmet eylesin, Rahmetli Recep Yazıcıoğlu, o dönem bizim Valimiz idi. Refahiye’ye atandığım zaman Erzincan depreminin üzerinden 4 ay geçmişti. Erzincan ile Sakarya’nın kaderi aynı gibi, çünkü ikisi de fay hatları üzerinde. Ancak son yıllarda kentsel dönüşüm ile devletimizin çalışmaları sayesinde insanlarımız da binalarımız da depreme daha dayanıklı ve hazır. Erzincan da çok anılarımız var. Halkı devletine ve milletine bağlı, vatanını seven insanların yaşadığı çok güzel bir ilimiz. Erzincan çok sevdiğim ve önemli insanların da yetiştiği bir memleket. Sayın Başbakanımız da Refahiyeli.

İnsanlar birbirlerini tanıdıkça seviyorlar. Hepimiz Adem (A.S.)’dan gelmişiz. Etten ve kemikten yaratılmışız. Bir ruhumuz var, canımız yanıyor, hayallerimiz, isteklerimiz, korkularımız hep aynı aslında. İşte görüyorsunuz Suriye’yi, Irak’ı, ateş çemberi gibi. Oradaki çocukların anne babalarına olan sevgileri, hayalleri, acıları ne ise, dünyanın herhangi bir yerindeki çocukların da aynı. Kardeşlik ve barıştan daha güzeli yoktur. Bu dünya herkesi besleyecek, büyütecek kadar yeterli imkânlara sahip. Allah tüm mahlûkatın rızkını üstlenmiş. İsrafın önüne geçsek dünyada aç kalmaz, zenginler kazancını paylaşmaya daha fazla önem verse, dünyada fakir kalmaz. İşte bunları sağlayacak olan sizlersiniz. Eğer siz, çok esaslı ve sağlam karakterli, değerlerine bağlı insanlar olarak yaşarsanız ve o yönde eğitim alırsanız; kurtla kuzu yan yana geçer. Çünkü sizin kalbinizde hiçbir kötülük yok. Siz kuşlara, kurtlara ve karıncalara bile acıyorsunuz, çevrenin kirlenmesini istemiyorsunuz. İnşallah büyüyünce de böyle devam edersiniz ve büyüklerinize de örnek olursunuz. Hatta büyüklerinizin fikirlerini bile olumlu yönde değiştirebilirsiniz. Sakarya her açıdan 2-3 güne sığmayacak kadar geniş ve güzel bir coğrafyaya sahip, ama umarım burada güzel bir şekilde eğlenip gezersiniz. Sakaryamızda geniş tarım ve turizm alanları ile büyük sanayi kuruluşlarımız da var. Ama ileride belki Üniversiteyi burada okuyup daha dolu yaşarsınız. Ayrıca böyle bir projenin hayata geçmesini sağlayan Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, İçişleri ve Milli Eğitim Bakanımız, Belediye Başkanlarımız, kurum müdürlerimiz ile emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Sakarya filminin izletildiği ve halk oyunları gösterilerinin büyük beğeni topladığı gece sonunda öğrencilerle ayrı ayrı sohbet eden Vali Balkanlıoğlu, onlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın