“Her Türlü Afet Acil Müdahale Gerektirir”

Afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ile koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlulukları tanımlamak, afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale planlamasının temel prensiplerin belirlenmesinin amaçlandığı İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. AFAD İl Müdürlüğünde düzenlenen toplantıya Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Garnizon ve Tugay […]

 “Her Türlü Afet Acil Müdahale Gerektirir”

07.11.2017 - 13:43

Güncelleme : 07.11.2017 - 13:43

Afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ile koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlulukları tanımlamak, afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale planlamasının temel prensiplerin belirlenmesinin amaçlandığı İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

AFAD İl Müdürlüğünde düzenlenen toplantıya Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Garnizon ve Tugay Komutanı P. Albay Mustafa Cüneyt Arıkan, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ve koordinasyon kurulu üyeleri katıldı.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) hakkında hazırlanan sinevizyon gösterimi ile yapılan çalışmalar hakkında kurula brifing veren AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, teşkilat olarak kendilerini her zaman güncellediklerini de belirtti.

Ülkemizin doğal afetlerle sıkça karşılaştığını ve depremle de bir çok kez karşı karşıya geldiğini ifade eden Vali Balkanlıoğlu, Sakarya’nın fay hatları üzerinde olduğunu ve bu nedenle sık sık değişik periyotlarla depremlerle yüzleştiğini söyledi. Sadece deprem, ya da doğal afetler değil, terör olayları gibi durumlarda da neler yapılması gerektiği konusunda kurul üyeleri ile temsil ettikleri kurum ve kuruluşlara büyük işler düştüğünü belirten Vali Balkanlıoğlu, bu konuda koordinasyonun öneminin bir kat daha arttığını ifade etti.

Türkiye’de yaşanabilecek her tür ve ölçekteki afet ve acil durumlara etkin müdahale için görev alacak, kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve gerçek kişileri kapsayan Afet Eylem Planı kapsamında ilgili kurumların koordinasyon ve işbirliği içinde çalışarak olası afetlere hazırlıklı olması gerektiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, yapılan çalışmaların titizlikle takip edilerek raporların güncellenmesi, eksiklik ve ihtiyaçların da teknolojik gelişmeler ışığında giderilmesi gerektiğini ifade ederek her türlü afetin zaten acil müdahale gerektirdiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın