Vali Balkanlıoğlu Geçici Hayvan Barınağında İncelemelerde Bulundu

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Adapazarı Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Geçici Bakımevi’ne giderek incelemelerde bulundu. Vali Balkanlıoğlu,Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli ile birlikte barınakta kalan sokak hayvanlarının durumunu yerinde görmek amacıyla gerçekleştirdiği ziyarette, yetkililerden hayvanların durumu ve çalışmalarla ilgili bilgiler aldı. Sokak hayvanların bulunduğu ve tedavileri ile bakımlarının yapıldığı yerlerde incelemelerde bulunarak eksikliklerin giderilmesi konusunda da yetkililere talimatlar […]

 Vali Balkanlıoğlu Geçici Hayvan Barınağında İncelemelerde Bulundu

07.11.2017 - 12:07

Güncelleme : 07.11.2017 - 12:07

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Adapazarı Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Geçici Bakımevi’ne giderek incelemelerde bulundu.

Vali Balkanlıoğlu,Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli ile birlikte barınakta kalan sokak hayvanlarının durumunu yerinde görmek amacıyla gerçekleştirdiği ziyarette, yetkililerden hayvanların durumu ve çalışmalarla ilgili bilgiler aldı.

Sokak hayvanların bulunduğu ve tedavileri ile bakımlarının yapıldığı yerlerde incelemelerde bulunarak eksikliklerin giderilmesi konusunda da yetkililere talimatlar veren Vali Balkanlıoğlu, “Burada kurulan ünitelerde hastalıklı hayvanların tedavi, ameliyat ve kısırlaştırılması dâhil birçok şey yapıldığı, hayvanların beslenmesine azami titizlik gösterildiği ancak mevzuat gereği kısırlaştırılan hayvanların daha sonra bulundukları yerlere bırakılmaları gibi bir durum var. Sokakta yaşayan bütün hayvanların sokaktan toplanıp, tecrit edilip bulundukları yerden alınıp, bu barınaklarda müebbet hapis hayatı yaşayamayacakları gibi bir durum da var.

Belediyenin barınağına gelen sokak hayvanları, belirli bir süre burada rehabilite ve tedavi edilip, kısırlaştırılıp, kulak küpesi takıldıktan sonra bulunduğu yere tekrar bırakılmak mecburiyetindeler. Ancak hasta ya da toplum arasında gezmesi yasak olan pitbull gibi türleri de burada mecburen tutmak zorundalar. Ellerinden geldiği kadar ve imkanlar dahilinde baktıklarını gördük, bazı ufak tefek kusur ve ihmalleri olsa da bundan sonra daha fazla özen göstermeleri konusunda gerek Belediye Başkanı, gerek biz ikazlarımızı yaptık.

Sadece Belediyenin barınağı değil, dışarıda da sokak hayvanlarına yiyecek temin ederek onlara karşı sorumluluklarını yerine getirenleri de görüyoruz, bunun için de Sakarya’nın hayvansever vatandaşlarına da teşekkür ediyoruz. Bir de bizi üzen, bu işin acı bir tarafı var. Kendileri ya da çocukları için heveslenip bir köpek yavrusu veya köpek, kedi alıp evlerinde el bebek, gül bebek besleyip, rahat ve konfora, sevgiye alıştıran kişiler, bir zaman sonra çeşitli gerekçelerle de onları sokağa bırakıyor. Bu hayvanların o sevgiden, ilgiden mahrum kalması durumunda rehabilite edilmeleri de çok zor oluyor. Mesela bu tür hayvanları da gördük. Benim hayvanseverlerden bir ricam var. Hayvan Barınağında güzel, insanlara dost ve cins hayvanlar bulunuyor. Hayvanseverlerimiz bu barınakta bulunan ve tüm tedavileri yapılmış hayvanları sahiplenmek isterlerse, Belediyemiz o konuda da onlara sevgi ve ilgi gösterecek Vatandaşlarımıza da hayvanları vermeye hazır” dedi.

Hayvan sevgisini bir insanın ulaşabileceği en büyük mutluluk olan cennete girmenin bir vasıtası olarak gören bir dine mensup olduğumuzu da belirten Vali Balkanlıoğlu, bu dünyayı birlikte paylaştığımız hayvanların haklarını her zaman her yerde korumaya devam edeceklerini de ifade etti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın