Derik’te Şehidimiz Adına Okul Açıldı,Mevlid Okutuldu

Mardin’in Derik ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca geçen yıl düzenlenen hain saldırı sonucu şehit edilen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk için mevlit okutuldu. Derik Belediye Başkan Vekili olarak da görevlendirilen Kaymakam Safitürk için geçen yıl 10 Kasım’da teröristlerce makamında düzenlenen saldırıda şehit oluşunun birinci yılında anma programı düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet […]

 Derik’te Şehidimiz Adına Okul Açıldı,Mevlid Okutuldu

11.11.2017 - 21:38

Güncelleme : 11.11.2017 - 21:38

Mardin’in Derik ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca geçen yıl düzenlenen hain saldırı sonucu şehit edilen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk için mevlit okutuldu.
Derik Belediye Başkan Vekili olarak da görevlendirilen Kaymakam Safitürk için geçen yıl 10 Kasım’da teröristlerce makamında düzenlenen saldırıda şehit oluşunun birinci yılında anma programı düzenlendi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin anma programına katılmak için Mardin’e geldi.
Daha sonra helikopterle Derik ilçesine geçen Bakanlar Soylu, Yılmaz ve Bak ile Orgeneral Çetin, Tacarlar Camisi’nde düzenlenen mevlit programına katıldı.
Şehit Safitürk için duaların okunduğu mevlite, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Derik Belediye Başkan Vekili ve Kaymakam Hakan Kafkas, AK Parti Mardin Milletvekilleri Orhan Miroğlu ile Ceyda Bölünmez Çankırı, kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22. Dönem Bağımsız Milletvekili ve iş adamı Süleyman Bölünmez tarafından Mardin’in Derik ilçesinde yapımı tamamlanan Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk Anadolu Lisesi’nin açılış törenine video konferans sistemiyle bağlanarak vatandaşlara hitap etti.
Şehit Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk’ün, terör örgütü PKK’nın 10 Kasım 2016’daki bombalı saldırısında yaralandığını ve 11 Kasım’da şehit düştüğünü anımsatan Erdoğan, Şehit Kaymakam adına açılan Anadolu lisesinin Milli Eğitim Bakanlığına ve Mardin’e hayırlı olmasını temenni etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5,5 milyon liralık bir yatırımla, 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan okul için hayırsever iş adamı Bölünmez’e teşekkür etti.
İnşa edilen okula merhum Safitürk’ün adının verilmesini Deriklilerin bir vefası olarak gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:
“Türkiye, son yıllarda maalesef bir yandan bölücü terör örgütü PKK’nın ve bölgemizin böğrüne sokulmuş bir hançer olarak DEAŞ’ın, diğer yandan da FETÖ ihanet çetesinin saldırılarına maruz kaldı. Bu saldırılarda güvenlik güçlerimizden ve vatandaşlarımızdan çok sayıda kaybımız oldu ama hamdolsun bölge insanımız ve milletimizin tamamıyla el ele vererek saldırıların üstesinden gelmeyi başardık. Türkiye’nin terör örgütleri vasıtasıyla diz çöktürülemeyecek bir ülke olduğunu hep birlikte dünyaya ilan ettik. Bölgede bölücü örgütün saldırılarına, tehditlerine boyun eğmeyerek ülkesinin ve devletinin yanında yer alan tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Kaymakamımız Muhammet Fatih Safitürk’ün ve diğer tüm şehitlerimizin fedakarlıkları Allah’ın izniyle boşa gitmemiştir.”
“Çukur eylemleriyle, bombalı saldırılarla, suikastlarla akla hayale gelmeyecek alçakça yöntemlerle ülkemize saldıranların bedenleri gibi isimleri de yok olup gidecektir. Buna karşılık şehitlerimizin her biri yüreğimizde ve burada olduğu gibi eserlerimizde yaşamaya devam edecektir.” diyen Eroğan, ülkenin ve milletin bekası için hayatlarını feda eden tüm şehitlere bir kez daha Allah’tan rahmet, gazilere sıhhat ve afiyet diledi.
Erdoğan, devletinin, ülkesinin, milletinin yanında yer alarak terör örgütüne darbe üstüne darbe vurulmasına katkı sağlayan vatandaşların her birine teşekkür ettiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlü bir şekilde muhafaza ettiğimiz sürece inşallah Türkiye bir daha o acı günleri yaşamayacaktır. Rabb’imden şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum, birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin daim olmasını temenni ediyorum. Bir kez daha Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk Anadolu Lisemizin Deriklilere hayırlı olmasını diliyorum. Okulu ilçemize kazandıran Süleyman Bölünmez beyefendiyi tebrik ediyorum.” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, Derik’te bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, AK Parti Mardin milletvekilleri Orhan Miroğlu ve Ceyda Bölünmez Çankırı ile hayırsever iş adamı Süleyman Bölünmez’e verdiği talimatla okulun açılışını gerçekleştirdi.
Erdoğan, açılış sırasında Gençlik ve Spor Bakanı Bak ve iş adamı Bölünmez’den, Derik’te bir de kapalı spor salonu yapılmasını istedi. Bölünmez de kuracakları eğitim vakfı aracılığıyla Derik’e içinde yüzme havuzunun da bulunduğu bir kapalı spor salonu yapacakları sözünü verdi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu törendeki konuşmasında, Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün şehadete ermesinin birinci yılında ilçede bulunduklarını belirterek, buraya sadece yas tutmaya gelmediklerini, ülkeyi hain eylemleriyle hedeflerinden uzaklaştırmaya çalışanlara karşı verilebilecek en güzel bir cevapla eğitimle, okulla, kardeşlikle, birlik ve beraberlikle geldiklerini söyledi.
Bu okulu yapanlara, yaptıranlara, ustalara, mühendislere, buna vesile olanlara, çocukları geleceğe hazırlayan, onlara kardeşlik ve ülkeyi geliştirme, birlik ve beraberlik duygusunu aktaran öğretmenlere şükranlarını sunan Soylu, büyük bir cömertlikle milletin erdem anlayışını gösteren Ayaydın ailesini tebrik ettiğini belirtti.
“Dünden bugüne daha iyi olduğumuz, yarın bugünden daha iyi olacağımız bir anlayışla beraber buradayız.” diyen Soylu, geçen yıldan bu yıla hizmetlerinin daha da artığını bildirdi. Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Safitürk buranın kayyumuydu, aynı zamanda hem kaymakamı hem belediye başkanıydı. Burada hizmetleriyle birlikte sizlerle buluştu. Eşi Ayşegül Hanım’ın burada kaldığı zaman Safitürk ile yaptığı konuşmaları anlattığında bu ülkenin bir evladı olarak sorumluluklarımızın daha da yükseldiğine inanıyorum. O sizin akrabanız değildi. Derikli de değildi. O sizin hısmınız da değildi, kız almış vermişliğiniz, aynı okulda okumuşluğunuz da yoktu. Ama Derikliler o kalu beladan beri sizin kardeşiniz olduğunu, sizinle birlikte olduğunu Allah’ın emirleriyle beraber ve bu milletin ve medeniyetin söyledikleriyle beraber burada size hizmet etmenin onun için bir şeref olduğunu ailesine ve hanımına anlatan bir evladımızın ortaya koymuş olduğu bu kutlu adımı burada aynı şekilde devam ettiriyorlar.”
İlçede daha önce bulunmayan su arıtma ve çöp aktarma tesisinin yapıldığını, yollarının asfaltlandığını bildiren Soylu, 110 bin metrekare parke yol, 40 çocuk parkı, 10 taziye evi, Kadın Dayanışma ve Geliştirme Merkezi, 10 örnek zeytin bahçesinin yapıldığını, 15 okulun tadilatının gerçekleştirildiğini anlattı.
İlçede 25 saha yapıldığını bildiren Soylu, hububat merkezleri, hayvan pazarı ve zeytin fidan yetiştirme merkezlerinin kurulacağını anlattı.
Bakan Soylu, ilçeye kayyum atandığından beri yapılan hizmetlerin bedelinin 150 milyon lira olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Çok net ve açık söylüyorum; eğer bu 150 milyon lira çocuklarımızın parklarına, basketbol, voleybol sahasına, 210 kilometre yola, 110 bin metrekare parke taşa, kadın geliştirme merkezlerine gitmemiş ve hizmetlere dönmemiş olsaydı bu 150 milyon lira teröre, kurşun olarak gidecek ve bu ülkenin insanının birliğinin, beraberliğinin ortadan kalkmasına sebebiyet teşkil edecekti. Allah sizden razı olsun ki, sizlere müteşekkir ve minnettarız ki böyle bir anlayışı bizi beraber kucaklamasına vesile oldunuz. Yolumuz aydınlıktır. Hedeflerimiz aydınlık, gelişmiş ve büyük bir Türkiye’dir. Hedefimiz yarınlardır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu 2023, 2053, 2071’dir.”
Bugün, yarını planlayan, yöneticilerinin ne yaptığını bilen, kendi ülkesinin insanını yarına taşımaya çalışan bir Türkiye olduğuna işaret eden Soylu, “Ben önümde sadece ilkokul öğrencileri görmüyorum. Yarının profesörlerini, milletvekilleri, hemşirelerini, doktorlarını, sanatçılarını görüyorum. Yarının bu ülkeye sahip çıkacak insanlarını görüyorum.” diye konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın