60 Yıllık Yorgan Ustasından Vali Balkanlıoğlu’na Ziyaret

İlimizde yaşayan ve Ülkemizin önde gelen yorgan ustalarından olan Hasan Kar, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu ziyaret ederek mesleği ve eserleri hakkında bilgiler verdi. Hasan Kar ile makamında bir süre görüşerek sohbet eden Vali Balkanlıoğlu, Kar tarafından üretilen eserlerin yer aldığı kitapları da inceledi. Yaklaşık 60 yıldır ortaya koyduğu eserlerden dolayı, “Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi”ne […]

 60 Yıllık Yorgan Ustasından Vali Balkanlıoğlu’na Ziyaret

17.11.2017 - 12:46

Güncelleme : 17.11.2017 - 12:46

İlimizde yaşayan ve Ülkemizin önde gelen yorgan ustalarından olan Hasan Kar, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu ziyaret ederek mesleği ve eserleri hakkında bilgiler verdi.

Hasan Kar ile makamında bir süre görüşerek sohbet eden Vali Balkanlıoğlu, Kar tarafından üretilen eserlerin yer aldığı kitapları da inceledi.

Yaklaşık 60 yıldır ortaya koyduğu eserlerden dolayı, “Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi”ne kaydı yapılan ve yorgancılık alanında somut olmayan kültürel mirasın taşıyıcısı kabul edilen Kar, ilerlemiş yaşına rağmen mesleğini icra ettiğini belirterek, el yorgancılığının tarihe karışmak üzere olduğunu ve bu dalın önemli bir el sanatı, Osmanlı’nın da önemli bir kültürü olduğunu belirtti.

11 yaşında çırak olarak başladığı geleneksel el işi yorgancılığını halen sürdürdüğünü belirten Hasan Kar, Vali İrfan Balkanlıoğlu’na mesleği ile ilgili bilgiler verirken, çektiği sıkıntılara rağmen bu tarihi ve kültürel mirasa katkıda bulunmaktan vazgeçmediğini ifade etti.

Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin rağbet görmemesine rağmen, tarihi ve kültürel açıdan halen büyük öneme sahip olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, yorgan ustası Hasan Kar gibi meslek erbaplarının sanatlarına sahip çıkmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Hasan Kar ile çok güzel bir sohbet gerçekleştirdiklerini belirten Vali Balkanlıoğlu, ustamızın katalog haline getirdiği el emeği ürünleri de çok beğendiğini ifade etti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın