Arifiye Mezunu Zekeriya Türkmen Uluslararası Sakarya Sempozyumunda

Uluslararası Sakarya Sempozyumu bugün başladı.Büyükşehir Belediyesi ve OSAMER işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Sakarya Sempozyumu  SAÜ Kongre Merkezi’nde saat 10.00’da gerçekleştirilen açılış programı ile başladı. Bugün Saat 15.00’da Sempozyumda kısa bir bildiri sunacak olan  Arifiye Öğretmen Lisesi Mezunu Yrd. Doç. Dr. Zekeriya TÜRKMEN hoca ‘Yunan İşgalinde Sakarya’da yapılan mezalimi’ anlatacak. İlgili Haber ZOR AİLESİNİN ACI GÜNÜ!.. 26 […]

 Arifiye Mezunu Zekeriya Türkmen Uluslararası Sakarya Sempozyumunda

23.11.2017 - 11:43

Güncelleme : 23.11.2017 - 11:43

Uluslararası Sakarya Sempozyumu bugün başladı.Büyükşehir Belediyesi ve OSAMER işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Sakarya Sempozyumu  SAÜ Kongre Merkezi’nde saat 10.00’da gerçekleştirilen açılış programı ile başladı.

Bugün Saat 15.00’da Sempozyumda kısa bir bildiri sunacak olan  Arifiye Öğretmen Lisesi Mezunu Yrd. Doç. Dr. Zekeriya TÜRKMEN hoca ‘Yunan İşgalinde Sakarya’da yapılan mezalimi’ anlatacak.

26 farklı oturumla şehrimizin tarihine ışık tutacak olan Geçmişten Günümüze Sakarya Sempozyumu 23-25 Kasım tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Kongre merkezinde.

Zekeriya Türkmen Kimdir?

06.05.1964 tarihinde Bursa / Karacabey Seyran’da doğdu. İlköğrenimini Seyran’da, orta ve lise öğrenimini (1975-1981) Sakarya-Arifiye Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. 23 Haziran 1986 tarihinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden ve daha sonra Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakınçağ Tarihi alanında “Hareket Ordusu ve Mahmut Şevket Paşa (31 Mart İsyanının Bastırılmasında Ordunun Rolü)” adlı teziyle mezun oldu. Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Yakınçağ Tarihi doktora programında “Mütareke Döneminde Ordunun Durumu ve Yeniden Yapılanması (1918-1920)” adlı tezi vererek (1996) mezun olduktan sonra uzun yıllar eğitim kurumlarında ve üniversitelerde Öğretmen, Öğretim Görevlisi/Üyesi, Bölüm Başkanı, Enstitü Müdürü, vd kadrolarda (Kuleli Askeri Lisesi, Kara Harp Okulu, Hacettepe Ünv, Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (SAREN)’nde) görev yaptı (1986-2016). Çalışmalarını Yakınçağ Tarihi üzerine yoğunlaştırdı. Osmanlı Tarihi, Osmanlı Askerî Teşkilat Tarihi, XIX-XX. Yüzyıl Siyasî Tarihi, Meşrutiyet Dönemi, Birinci Dünya Harbi ve Mütareke Dönemi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Tarihi konularında çalışmalar yaptı. 2016 yılı itibariyle yayımlanmış 15 müstakil, 20’den fazla ortak yazarlı kitabı, akademik dergilerde yayımlanmış ve bilimsel etkinliklerde sunulup yayımlanmış 70’in üzerinde makale ve bildirisi bulunmaktadır. TRT ve özel radyo – tv.lerinde tarihî konularda hazırladığı senaryo metinleri, konuşmaları yayımlanmıştır. Ankara’da Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinin hazırlanmasında Tarih ve Sanat Danışma Kurulu Başkanı olarak, Ankara Polatlı’da Kurtuluş Savaşı Malıköy Tren İstasyonu Müzesi, Ankara Polatlı Mehmetçik ve Duatepe Anıtı, Makedonya’da Manastır Askerî İdadisi Atatürk Anı Odası, Makedonya’da Debre-i Bâlâ Atatürk Ata Evi, İstanbul’da Harbiye Askerî Müzesinde Türk Tarihiyle ilgili Panorama ve Diaramaların hazırlanması çalışmalarında görev alarak katkıda bulunmuştur. İstanbul Beykent Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ile İstanbul 29Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde alanıyla ilgili lisans ve lisans üstü dersler vermektedir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın