“Hepimiz Öğretmenlerimizin Rahle-i Tedrisinden Geçtik”

Vali İrfan Balkanlıoğlu, “24 Kasım Öğretmenler Günü” münasebetiyle düzenlenen kutlama programına katıldı. Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesinde düzenlenen program öncesi Türk Kızılayı tarafından okulda açılan stantta kan veren öğretmenleri ziyaret eden Vali Balkanlıoğlu, öğretmenlerimizin sadece eğitimle değil kanlarıyla da hayat verdiklerini söyleyerek duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. İlgili Haber Sonuç Bildirgesi yol gösterici niteliğe sahip Öğretmenlere […]

 “Hepimiz Öğretmenlerimizin Rahle-i Tedrisinden Geçtik”

24.11.2017 - 20:39

Güncelleme : 24.11.2017 - 20:39

Vali İrfan Balkanlıoğlu, “24 Kasım Öğretmenler Günü” münasebetiyle düzenlenen kutlama programına katıldı.

Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesinde düzenlenen program öncesi Türk Kızılayı tarafından okulda açılan stantta kan veren öğretmenleri ziyaret eden Vali Balkanlıoğlu, öğretmenlerimizin sadece eğitimle değil kanlarıyla da hayat verdiklerini söyleyerek duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

Öğretmenlere karanfil de veren Vali Balkanlıoğlu daha sonra il protokolü ile birlikte, okulun konferans salonunda düzenlenen programa geçti.

Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda ayrıca, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın kutlama mesajı okunurken, “Benim Adım Öğretmen” adlı şarkının klibi de büyük beğeni topladı. Adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemin törenini de izleyen Vali Balkanlıoğlu, meslek hayatlarını tamamlayarak emekliye ayrılan öğretmenlere de Hizmet Şeref Belgelerini verdi ve eğitime kattıkları güzellikler için teşekkür etti.

Öğretmenlerin hepimizin üzerinde ödenemeyecek derecede emekleri olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, “Her şeyi yetiştirebilirsiniz, ancak önemli olan öğretmenlerimiz gibi eserler ortaya koymaktır Şimdi düşünün hepimiz öğretmenlerin eserleriyiz aslında. İlkokuldan itibaren geldik okula, liseye gittik, üniversiteye gittik, hepimiz hocalarımızın rahle-i tedrisinden geçtik. İlkokul öğretmenlerimizi hatırlıyorum da; ne büyük heyecanla bize bir şeyler öğretmek isterlerdi. Bilgi yarışmalarında haksızlığa uğrasak kabullenmezler, bizler bir programda şiir okusak bizimle gurur duyarlardı, işte bizim eserimiz dercesine. Yani çocuklar için kendilerini parçalayan, feda eden, her gün taze bir heyecanla okula giden, çocuklara bir şeyler vermenin heyecanını yaşayan öğretmenler, bizim en kutsal varlıklarımız. Toplumda çok şeyler başarmış ülkeler, eğitime önem vermiş ülkelerdir. Eğitime önem vermeyen, eğitime gerekeli yatırımı yatırmayan, bütçe ayırmayan ülkeler de geri kalmış ülkelerdir.

Eğitim deyince sadece okullardaki eğitim geliyor aklımıza ancak, hayat boyu eğitim, halk eğitim, hizmet içi eğitim, meslek içi eğitim, hep eğitim, devamlı eğitim. Eğer eğitime önem vermişsek ilerlemişiz, önem vermemişsek gerçekten gerilemişiz demektir. Toplumda olumsuz ne varsa eğitim alamamış kişilerin eseridir. Yakın zamana kadar Milli Eğitim Bakanlığının eğitim bütçesi birçok bakanlıktan daha azdı. Allah’a çok şükür şimdi Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesinin de üzerine çıktı. Çünkü eğitimin önemi fark edildi.

Aslında öğretmenlerimizin sorunlarını da konuşmalıyız. Gerçi sık sık geliyor aslında, özlük hakları, sosyal hakları, çalışma koşulları bunları da konuşmalıyız. ‘Marifet iltifata tabidir’, hangi meslek dalına çok önem veriliyorsa onun sosyal, ekonomik getirisi fazlaysa, toplumun en zeki öğrencileri o mesleği yetiştiren okullara girmeye çalışıyor. Eğitimde sadece okul, bina sorunu yok, öğretmenlerin sosyal, toplumsal, ekonomik ve atanma ile ilgili sorunları da var, bunların da çözülmesi lazım. Her şeyin iyi planlanması gerekir. İhtiyaç olmadığı halde her yere açılan onlarca fakülte, on binlerce atanmayı bekleyen öğretmen getiriyor peşinde. Bütün bunların iyi planlanması, sorunlarında dile gelmesi ve her açıdan masaya yatırılması lazım sorunların. Eğitimle ilgili planlarımız olmalı 5 sene, 10 sene, 50 sene, 100 sene sonra eğitim modelimiz, eğitim sistemimiz nasıl olmalı, hangi modelleri benimsemeliyiz, bunların şimdiden tüm mevzuatları belli olmamalı ve asla değiştirilmemeli, sadece programın içeriği ile ilgili ufak tefek değişiklikler yapılmalı.

Talebelerinizle beraber memleketimiz için faydalı ve hayırlı işler yapmaya memur edilmişsiniz Allah size çok güzel ve bir o kadar da kutsal bir mesleği kısmet etmiş. Öğretmenler gününüzü kutluyorum” dedi.

Program sonrası Serdivan ilçesindeki Kız İmam Hatip Lisesi öğrencilerini sınıflarında ziyaret eden Vali Balkanlıoğlu, öğrencilerle sohbet ederek öğretmenler günü hakkındaki düşüncelerini sordu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın