VATAN AHISKA’YI KAZANAN KAHRAMANLARDANDI

1966 yılında başlattığı vatana dönüş mücadelesini, aslında bir kaç defa başardı. Sovyetler döneminde çok çalışıp göze girerek tatil kazanıyor ve Abastuban’a çermüklere (Termal otellere) geliyordu. Doğduğu köyünü ziyaret ediyor geçmişlerinin ruhlarına kuran okuyordu. 1987 yılında 100 aileye izin çıktığında kafilenin başında 17 aile ile birlikte köyüne gelip yerleştiyse de huzur vermediler. Sovyetlerin son döneminde otorite […]

 VATAN AHISKA’YI KAZANAN KAHRAMANLARDANDI

25.11.2017 - 14:40

Güncelleme : 25.11.2017 - 14:40

1966 yılında başlattığı vatana dönüş mücadelesini, aslında bir kaç defa başardı. Sovyetler döneminde çok çalışıp göze girerek tatil kazanıyor ve Abastuban’a çermüklere (Termal otellere) geliyordu. Doğduğu köyünü ziyaret ediyor geçmişlerinin ruhlarına kuran okuyordu.
1987 yılında 100 aileye izin çıktığında kafilenin başında 17 aile ile birlikte köyüne gelip yerleştiyse de huzur vermediler. Sovyetlerin son döneminde otorite boşluğundan yararlanan şoven ve ırkçı yapılar Ahıska Türklerinin vatana geri dönmesine bir kez daha karşı çıkmışlardı. Çaresiz kalan aileler geldikleri Azerbaycan’a geri döndüler.
Ancak Molla Yusuf bıkmadı, Vatana dönüş mücadelesini elden bırakmadı. Her fırsatta doğduğu köyü Abastuban’a geliyordu. En son 2005’te gelerek satın aldığı evine yerleşmeyi başardı.
diğer gelenler ile birlikte toplamda 9 aile olarak Abastuban’da vatanı kazanmanın huzuru içinde yaşarken geçtiğimiz günlerde gece sabaha karşı geçirdiği beyin kanaması ile önce Ahıska Devlet hastanesine kaldırıldı. Daha sonra Tiflise sevk edilen Molla Yusuf hayata tutunamadı.
Tiflis’te rahmete kavuşan Molla Yusuf çok sevdiği köyü Abastuban’da toprağa verilecek.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın