”81 İLİZ HEPİMİZ BİRİZ” PROJESİNDE ARİFİYE HACIKÖY İLKOKULU İZİ

Türkiye genelinde 81 farklı ilden 81 öğretmen bir araya gelerek yerli üretim ve kültürel değerlere destek vermek amacıyla anlamlı bir proje geliştirdi. Proje eTwinning kapsamında da onaylandı. Kısa sürede proje bütün eğitim camiasında duyuldu. Valiliklerden, Belediyelerden, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden ve turizmcilerden tam not ve tam destek aldı. 81 ilin öğretmenleri 13 Aralık’ta eş zamanlı […]

 ”81 İLİZ HEPİMİZ BİRİZ” PROJESİNDE ARİFİYE HACIKÖY İLKOKULU İZİ

07.12.2017 - 13:02

Güncelleme : 07.12.2017 - 13:02

Türkiye genelinde 81 farklı ilden 81 öğretmen bir araya gelerek yerli üretim ve kültürel değerlere destek vermek amacıyla anlamlı bir proje geliştirdi. Proje eTwinning kapsamında da onaylandı. Kısa sürede proje bütün eğitim camiasında duyuldu. Valiliklerden, Belediyelerden, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden ve turizmcilerden tam not ve tam destek aldı.


81 ilin öğretmenleri 13 Aralık’ta eş zamanlı olarak hazırladıkları her ilin posterini yani 81 posteri sergileyecekler. Bu sergide ayrıca her ilde 81 öğrenci görev alacaktır. Ülke genelinde fiili olarak 6561 öğrenci görev alacak ve her ilin tanıtımını on binlerce kişiye anlatacaklardır.Yerli üretime dikkatleri çekeceklerdir.
Projenin genel koordinatörü Zeynep OĞUZCAN özellikle projeden sonra 81 ilin proje koordinatörleri olarak Ankara’da sayın bakanımız İsmet YILMAZ ile de bir araya gelip görüşmek istiyoruz dedikten sonra şu açıklamaları yaptı:
”Küreselleşmenin merkezi ekonomidir. Küreselleşmenin olumlu etkilerinin yanında daha fazla olumsuz etkiye sahiptir. Küreselleşme kuşatıcı etkisiyle her kültürden bir çok değeri ortadan kaldırmaktadır. Küresel güce sahip olan ülkelerden ziyade bu gücü elinde bulundurmayan ülkelerde kültürel erozyon daha fazladır. Küreselleşmenin etkilerinin ülkemize olumsuz bir şekilde yansıması, binlerce yıllık birikimimiz yok olarak ve sonuçta sığ bir toplum haline gelmemize neden olabilir.
Yeni nesil küresel dünyanın akımına kapılmış durumdadır. Giyimi, yemesi, içmesi, dinlediği müzikler, konuşması küresel sisteme göre şekil almakta. Seksen bir öğretmen olarak bu konuda küreselleşmenin yıkıcı etkisine direnen bireyler yetiştirebilmeyi hedef edinerek her yıl aralık ayının üçüncü haftası kutlanan Yerli Malı Haftası ‘da farklı bir proje geliştirdik.. Milli kültür ve değerlerimizi de içine alarak yerli malı kavramına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için “Seksen Bir İliz Hepimiz Biriz “ adlı projeyi başlattık.
Proje Sakarya ili koordinatörü Arifiye Hacıköy İlkokulu Sınıf öğretmeni Fadime Aksoy da” Seksen Bir ilden seksen bir öğretmen ve öğrenciyle birlikte bulunduğumuz ilin yerel ve kültürel ürünlerini tanıtan afişler hazırladık. Bir araya getirilen afişlerin basımını yaparak 13 Aralık 2017 tarihinde eş zamanlı olarak seksen bir ilimizle birlikte Sakarya ilinde de Hacıköy ilkokulunda sergimizi açmayı planlıyoruz. Bu proje ile kendi kültürünü benimseyerek küreselleşmenin yok edici etkisine direnen öğrenciler yetiştirmek gayemizdir.
Türkiye’deki bütün öğrencilerimizi ve halkımızı açılacak sergilerimize bekliyoruz.”dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın