Sakarya’nın yeni su kaynağında geri sayım başladı

Yapımı devam eden Akçay Barajı’nda incelemelerde bulunan Başkan Toçoğlu, “Akçay Barajının 75 metrelik gövdesini tamamladık. Projemiz için geri sayım başladı. İnşallah 365 gün sonra barajımızda su tutmaya başlayacağız” derken, Dr. Rüstem Keleş, “Projemiz kapsamında Hızırilyas, İkramiye ve Hacımercan’da inşa edilecek toplam 12 Megavat kurulu güce sahip olacak HES’lerin imalatına da başlıyoruz” dedi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi […]

 Sakarya’nın yeni su kaynağında geri sayım başladı

10.12.2017 - 12:58

Güncelleme : 10.12.2017 - 12:58

Yapımı devam eden Akçay Barajı’nda incelemelerde bulunan Başkan Toçoğlu, “Akçay Barajının 75 metrelik gövdesini tamamladık. Projemiz için geri sayım başladı. İnşallah 365 gün sonra barajımızda su tutmaya başlayacağız” derken, Dr. Rüstem Keleş, “Projemiz kapsamında Hızırilyas, İkramiye ve Hacımercan’da inşa edilecek toplam 12 Megavat kurulu güce sahip olacak HES’lerin imalatına da başlıyoruz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından Pamukova’nın bin metre rakımlı Eskiyayla bölgesinde inşa edilen Akçay Barajı kar yağışlarının başlamasının ardından beyaz örtüye büründü. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş beyazlar altındaki barajı ziyaret ederek çalışmaları yerinde incelerken, Başkan Toçoğlu Akçay Barajı’nın Sakarya’nın geleceği için çok büyük bir kazanım olacağının altını çizdi.

Hedeflerimiz doğrultusunda çalışıyoruz
Akçay Barajı ve HES projesinin şu ana kadar Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan en maliyetli ve en büyük proje olduğunu vurgulayan Başkan Toçoğlu, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren en önemli hedeflerimizin başında tüm evlerinde çeşmelerinden su içilen, modern ve sağlam altyapıya sahip bir Sakarya var. Bu hedefimiz doğrultusunda çok ciddi altyapı çalışmaları gerçekleştirdik. 16 ilçemizde bu çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anda şehrimizin tek su kaynağı olarak Sapanca Gölü bulunuyor. Sapanca bir içmesuyu kaynağı olmasının yanında doğal güzelliğiyle de sadece Sakarya’nın değil tüm Türkiye’nin en önemli değerlerinden. Bu nedenle gölü korumak için her türlü tedbiri alıyor, bu noktada ciddi yatırımlar yapıyoruz” diye konuştu.

Ciddi katkı sağlayacak
Başkan Toçoğlu, “Her geçen gün nüfusu daha da artan bir Sakarya’nın sadece Sapanca Gölü’ne bağlı olması gelecek nesillerimiz adına sıkıntılı günler getirebilirdi. Bunun önüne geçmek için bin metre rakımlı Pamukova Eskiyayla bölgesinde 140 milyonluk yatırımla 40 milyon metreküp su potansiyeline sahip Akçay Barajı’nı inşa ediyoruz. Şu anda barajımızın 75 metrelik gövdesi tamamlanmış durumda. Projemiz için geri sayım başladı. 365 günümüz var. İnşallah seneye bugünlerde barajımızda su tutmaya başlayacağız. Yine proje kapsamında inşa edeceğimiz 3 HES’le tükettiğini üreten şehir olma yolunda ciddi bir adım daha atacağız. Akçay Barajı hem şehrimizin doğasına, hem enerji üretimine, hem de içmesuyundaki kalite iddiamıza ciddi katkılar sağlayacak.”

İsale hattı neredeyse tamam
Devam eden çalışmalarla ilgili bilgiler paylaşan SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, “Tamamlanan 75 metrelik baraj gövdemiz 750 bin metreküplük hacme sahip. Barajda ayrıca ön yüz betonu yapılacak. Akçay’da tuttuğumuz suyu Türkiye’de revizyon ihtiyacı duymayan 3 tesisten biri olan Hızırilyas İçmesuyu Arıtma Tesisi’ne ulaştıracak 47 kilometrelik isale hattımızın 45 kilometrelik kısmı tamamlanmış durumda. Bu hat ile Hızırilyas’a yılda 40 milyon metreküp su ulaştırmayı planlıyoruz. Yine Hızırilyas, İkramiye ve Hacımercan’da inşa edeceğimiz toplam 12 Megavat kurulu güce sahip olacak HES’lerin imalatına da başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın