Ticaret ve Sanayi Odalarının İşleyişini Öğrendiler

Sakarya Üniversitesi Finans ve Ekonometri Öğrenci Topluluğu tarafından “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret ve Sanayi Odalarının İşleyişi” konulu seminer düzenlendi. SAÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen seminere Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Genel Sekreteri Yiğit Ateş konuşmacı olarak katıldı. Ticaret ve sanayi odalarının kuruluş süreci ve nasıl çalıştıkları konularında öğrencileri bilgilendiren Yiğit […]

 Ticaret ve Sanayi Odalarının İşleyişini Öğrendiler

15.12.2017 - 17:43

Güncelleme : 15.12.2017 - 17:43

Sakarya Üniversitesi Finans ve Ekonometri Öğrenci Topluluğu tarafından “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret ve Sanayi Odalarının İşleyişi” konulu seminer düzenlendi.
SAÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen seminere Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Genel Sekreteri Yiğit Ateş konuşmacı olarak katıldı.
Ticaret ve sanayi odalarının kuruluş süreci ve nasıl çalıştıkları konularında öğrencileri bilgilendiren Yiğit Ateş, şehirlerin siyasal, ekonomik ve sosyal yapısını belirleyen beş unsur olduğunu dile getirdi. Valilik, büyükşehir belediye, üniversite, ticaret sanayi odası ve esnafların birliğini oluşturan esnaf sanatkârlar odasının bu beş unsuru oluşturduğunu belirten Ateş, “Ticaret ve sanayi odası kamu hükmünde bir kuruluştur. Ticaret ve sanayi odası, bir kamu kurumu olmasından dolayı kendi içinde demokratik bir yapıya sahiptir. Bu odalarda dört yılda bir seçim olur. Seçimler yerel basında gündem konusu olur. Çünkü orada aşırı rekabet olur. Şehrin önemli bir kamu kurumu, ticaretin ve sanayinin merkezi olduğu için ilgi odağı haline geliyor” dedi.
Amacımız ekonomik yapıyı geliştirmek
Ticaret ve sanayi odalarının, özel sektör mantalitesiyle kamu hizmetinin yürütüldüğü kuruluşlar olduğunu ifade eden Ateş, bu odaların ekonomik kuruluşlar olduğunu, şehrin ve ülkenin ekonomik yapısını geliştirmeyi amaçladıklarını anlattı. Ateş, “5174 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulduk. Birçok görevimiz var. Ama bizim için en önemlisi şehrin ekonomisine dokunmak. Orayı geliştirmek ve büyütmek. Tabi ki bu şehrin icra organları valilik ve belediyelerdir. Ama belediyelerin ekonomi ile karar alan komisyonlarında fazla sayıda bizim odamızın üyeleri bulunur. Çünkü bu işin mutfağındaki insanlar bizim üyelerimiz. Dolayısıyla sorunları yaşayan ve bunu canlı olarak aktaracak olanlar da onlar. Bundan dolayı biz bu çerçevede sürekli çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Seminer, konuşmacı Yiğit Ateş’e verilen plaket ile sona erdi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın