Arifiye’de Akran Zorbalığı Eğitimi

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği, İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi Serdivan Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi’nden sonra Arifiye Prof Dr Necmettin Erbakan Fen Lisesi  ve Arifiye Üzeyir Garih Ortaokulunda öğrencilere Akran Zorbalığı Eğitimi yaptı. Eğitim Rehber Öğretmen Büşra ÖSKÜRCÜ tarafından yapıldı. Eğitimlere 500’e yakın öğrenci katıldı. […]

 Arifiye’de Akran Zorbalığı Eğitimi

21.12.2017 - 12:02

Güncelleme : 21.12.2017 - 12:02

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği, İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi Serdivan Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi’nden sonra Arifiye Prof Dr Necmettin Erbakan Fen Lisesi  ve Arifiye Üzeyir Garih Ortaokulunda öğrencilere Akran Zorbalığı Eğitimi yaptı. Eğitim Rehber Öğretmen Büşra ÖSKÜRCÜ tarafından yapıldı.

Eğitimlere 500’e yakın öğrenci katıldı.

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı; Akran zorbalığı çocukların arkadaşları tarafından maruz kaldıkları fiziksel, cinsel ya da sözel şiddettir. ‘okul şiddeti’ olarak da adlandırılır. Her yaş grubundaki çocukların arasında görülebilir. Tanımından da anlaşılacağı üzere, kapsadığı davranışlar çok geniştir. Hakaret ve dışlamadan, tehdit ve haraca kadar uzanan geniş bir aralığı vardır ve bu yüzden de tehlikeli bir okul çağı sorunudur. Bu sorunu tanımlarken dikkat edilmesi gereken, yaşanan şiddetin kasıtlı ve devamlı olup olmadığıdır. Zira akran zorbalığında söz konusu olan davranışlar, bir kereye mahsus olmayıp sistematik olarak devam eder ve ‘kurban’ kendini koruyamaz. Fiziksel şiddet davranışlarına, vurma, tekmeleme, kulak çekme gibi davranışları örnek gösterebilirken, cinsel çağrışımlı sözler söyleme, giysileri kaldırma ya da çıkarmaya çalışma, sarkıntılık yapma ilk akla gelen cinsel şiddet türleridir. Sözel şiddette ise, bedensel özelliklerle alay etme, kaba sözler söyleme, isim takma, sözlü olarak tehdit etme ile karşılaşılır. Akran zorbalığının en başta gelen nedenleri: okullardaki öğrenci kalabalığı, öğrencilerin kendi aralarında yaşadıkları yoğun rekabet, düşük özgüven seviyesi, düşük özsaygı olarak sayılabilir. Anne babaları endişelendiren bir problem olan akran zorbalığının sonuçları da ciddidir: bu sonuçlar düşük benlik algısı, kendine güvenememe, depresyon, kaygı bozuklukları, akademik başarısızlık, madde bağımlılığı, gelişim gerilemesi ya da bozukluğu, evden ya da okuldan kaçma şeklinde gerçekleşebilir dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın