“Sakarya Velisiyle Görüşüyor” projesi Türkiye’de ilk kez uygulandı

Sakarya Valiliği öncülüğünde; Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi ve Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü’nce ortaklaşa düzenlenen ve Sakarya ilinde eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilerin velileriyle telefon görüşmesi yaparak çocuklarının eğitime erişimde karşılaştığı sorunlardan ve memnuniyet düzeylerinden haberdar olup sorunları süratle […]

 “Sakarya Velisiyle Görüşüyor” projesi Türkiye’de ilk kez uygulandı

28.12.2017 - 13:52

Güncelleme : 28.12.2017 - 13:52

Sakarya Valiliği öncülüğünde; Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi ve Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü’nce ortaklaşa düzenlenen ve Sakarya ilinde eğitim-öğretim görmekte olan öğrencilerin velileriyle telefon görüşmesi yaparak çocuklarının eğitime erişimde karşılaştığı sorunlardan ve memnuniyet düzeylerinden haberdar olup sorunları süratle çözmek adına Sakarya ilindeki resmi ve özel anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseler ile yaygın öğretim kurumlarında öğretim görmekte olan 180 bin öğrenciyi kapsamakta olan ’Sakarya Velisiyle Görüşüyor’ projesi ve ’Eğitimde Hamilik’ projesi basın mensuplarına tanıtıldı. Tanıtılan her iki projede de; okulların eğitim-öğretim hizmetlerine etkinlik ve verimlilik kazandırmak, öğrencileri iyi bir vatandaş ve örnek insan olarak hayata hazır hale getirebilmek hedefleniyor. Okullarda olan veya oluşabilecek sorunları zamanında tespit ederek hızla çözüm üreterek; öğrenci, veli memnuniyet oranlarını artırmak ve öğretmen ile yöneticilerin yaptığı örnek çalışmaları ödüllendirerek başarılı ve mutlu okul ortamları oluşturacak her iki projede de ’Eğitim Hamiliği’ yapılarak akademik, sosyal, kültürel ve psikolojik danışmanlık sağlanması ve gerekli görülen öğrencilere maddi destek verilmesi de amaçlanıyor.

Projelerin tanıtıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, “Birinci önceliklerimiz arasına velilerimizi yani; anne ve babalarımızı koyduk. Çünkü anne, babalar kendi canlarından daha kıymetli saydıkları, hayatlarının anlamları olan öğrencilerimizi öncelikle okul müdürü ve öğretmenlerimize emanet ediyorlar. Bizlerde onları kendi çocuklarımız gibi onlar için ne yapılması gerekiyorsa aynılarını öğrencilerimiz için düşünüyoruz. Çünkü öğrencilerimiz gelecek Türkiye’sini yönetecek liderler, siyasiler. Her şeyden öncelikli olarak öğrencilerimizi iyi bir insan olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz. Öğrencilerimizin; 21’inci yüzyılın gelişimlerini takip ederek kendisini 22’nci yüzyıla hazırlayan, teknolojiyi en verimli şekilde kullanan ve aynı zamanda iyi bir evlat, iyi bir öğrenci, iyi bir vatandaş olarak hepsini bir araya topladığımızda iyi bir insan olması için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz” dedi.
“Öğrencilerimizin eğitim yaşamlarında iz bırakmak istiyoruz”

İl Milli Eğitim Müdürü Töre, proje kapsamında 180 bin veliye tek tek ulaşılacağının altını çizerek, “Birçok hizmet ve yeniliği başta öğrencilerimiz olmak üzere, öğretmenlerimiz ve velilerimize sunmak üzere çalışmaya başladık. Bunlardan bir tanesi ve çok anlamlı olanı bugün size tanıtacağımız olan bu projenin gerçekten çok büyük anlam taşıdığını size anlatacağız. ’Sakarya Velisiyle Görüşüyor’ projesinde 180 bin velimize tek tek, 3-4 ay içerisinde ulaşmayı hedefliyoruz. Ekip arkadaşlarım günde en az 2 en çok 10 veliyle bizzat sistem üzerinden çekerek öğrencilerle görüşüyorlar. Hamilik ise bizim geleneğimizde çok büyük anlam ifade eder. Sadece öğretmenlerimizden gönüllü olarak seçip bunun eğitimini veriyoruz. Eğitim koçu, eğitim danışmanı dedikleri şeye biz kültürümüzde çok samimiyetimize inandığımız hamilik adını vererek bu projeyi başlattık. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimize kendi evlatları gibi teslim ediliyor. Eğitim hayatları boyunca gerek akademik başarıları, gerek sosyal ve kültürel gelişimleri bire bir takip ediliyor. Ve bu öğrencilerin birer gelişim karnesi çıkartılıyor. Biz bu gelişim karnesi ile öğrencilerimizi nereden alıp nereye getirdiğimizin takibini yaparak eğitim yaşamlarında iz bırakmak istiyoruz. Çocuklarımız dokunmak istiyoruz, gelecek Türkiye’sini, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü olarak kutlayacağımız 2023 Türkiye’sini, 2050 Türkiye’sini buradan yönetecek, dünyada ki gelişimleri takip edecek, insani değerler ile kuşatılmış gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
“Projelerin Türkiye genelinde örnek olacağına inanıyorum”

Yapılan projelerin Türkiye genelinde örnek teşkil edeceğine inandığını söyleyen Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise, “Sakarya birçok açıdan avantajlı bir il. Sanayi, turizm, ticaret, tarım var. Türkiye’de ihracat sıralamasında ilk 6-7 ilin arasındayız. Eğitimde neredeyiz dediğimiz de Sakarya’nın plakası ile eş değeriz 81 il içerisinde. Bunun bize yakışmadığını gördük ve bunu nasıl ileri taşıyabiliriz dedik. Eğitimde öğrenci herkesin aklına geliyor ama sadece öğrenci yok okul var, öğretmen var, okul idarecileri var. Birde veliler var. Herkesin topyekun bir seferberlik halinde buna omuz vermesi lazım başarıyı sağlamak için. Çeşitli görüşmeler ile peş peşe projeler ortaya çıkmaya başladı. Bu proje beni gerçekten etkiledi. 180 bin veliyi kayıt altın almışlar öğrenciler ile beraber. Bu sistem üzerinden Söğütlü’nün bir mahallesinde oturan öğrencimizi aradım. Kendimi tanıttım ve proje için aradığımı söyledim, sıkıntılarını dinledim ve herhangi bir ihtiyaçları var mı diye sordum. Okuldan herhangi bir şikayetleri sorduğumda her şeyin iyi olduğunu söyledi. Ama biz bununla yetinmedik, aileyi bularak destek olduk, ailenin her türlü ihtiyacını giderdik. Sadece okul ihtiyacı değil, ailenin kendi ihtiyacı veya sorunları da varsa onlara da müdahale ediyoruz. Bu proje iller bazında bir kaç basamak yukarı çıkmamıza vesile oldu. 180 bin kişiye ulaşılacak. Bu projenin Türkiye genelinde örnek teşkil edeceğine inanıyorum. 180 bin öğrenci deyince; hepsinin annesi babası sağ, çocuğuyla ilgilenen insanlar değil. Kimisi yetim, kimisi öksüz, kimisi hem yetim hem öksüz. Kimisi de keşke öksüz ve yetim olsaydım diyecek kadar kötü veliler ile muhatap oluyorlar. Dışarıda ki tehlikeye karşı çocuk evine sığınır. Ama evden de zarar görüyorsa nereye sığınır bu çocuklar. Bunların tespiti, moral ve motivasyon ile o çocuklara hamilik, velilik yapacak eğitimcilerimizi bularak o çocukları kendi evladı gibi benimseyecek iki projemiz var. Birincisi, veliler ile birebir kendileriyle muhakkak görüşülerek okulda, kendisinde, çocuğunda bir problem var mı bunların öğrenilmesi ve istatistiğinin tutulması. Varsa bunu hem Milli Eğitim, hem okul, hem de Valilik ve diğer müdürlükler aracılığıyla çözüm. Birde himayeye, sevgiye muhtaç çocukların tespit edilip onlara hamilik ve velilik projesi. Buda başarımızı çok yukarılara taşıyacaktır” şeklinde konuştu.

Gerçekleşen konuşmalar sonrasında İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ’Sakarya Velisiyle Görüşüyor’ ve ’Eğitimde Hamilik’ projeleri ile ilgili bilgiler verdiler. Toplantı sonunda ise Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, ’Sakarya Velisiyle Görüşüyor’ projesi kapsamında cep telefonu ile sistem üzerinden bir öğrenci velisi ile görüştü.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın