YASAK AVCILIKLA MÜCADELEYE DEVAM EDİLİYOR.

Sakarya Şube Müdürlüğü Av Koruma kontrol ekipleri, 2017-2018 Av sezonunun açılmasıyla birlikte İl genelinde Devlet ve Genel Avlaklarda usulsüz ve yasak avcılığı engellemek, doğal hayatı korumak amacıyla koruma kontrol faaliyetlerine gece gündüz devam ediyor. Sakarya Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mehmet YURTGAN tarafından yapılan açıklamada; ‘4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’ nun 6. maddesi 3. […]

 YASAK AVCILIKLA MÜCADELEYE DEVAM EDİLİYOR.

18.01.2018 - 12:30

Güncelleme : 18.01.2018 - 12:30

Sakarya Şube Müdürlüğü Av Koruma kontrol ekipleri, 2017-2018 Av sezonunun açılmasıyla birlikte İl genelinde Devlet ve Genel Avlaklarda usulsüz ve yasak avcılığı engellemek, doğal hayatı korumak amacıyla koruma kontrol faaliyetlerine gece gündüz devam ediyor.

Sakarya Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mehmet YURTGAN tarafından yapılan açıklamada; ‘4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’ nun 6. maddesi 3. fıkrasında; “Özellikle Merkez Av komisyonunca belirlenenlerin dışında gümeler kurulamaz ve bu gümeler de avlanılamaz” hükmü mevcuttur. 2017-2018 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu kararının 9. maddesi ğ fıkrasında da; “Sulak alanlarda saz, kamış, diken, ot, çuval ve benzeri şeylerle yapılmış veya toprakta çukur açılarak hazırlanmış üstü açık basit gümeler hariç özel mülkiyetteki araziler de dahil her türlü üstü kapalı korunaklı gümeler yapılamaz veya kurulamaz ve buralarda avlanılamaz” hükmü bulunmaktadır.

Avcılarımızın, avcılık etiğiyle bağdaşmayan ve ava tuzak kurulması esasına dayanan güme avcılığı hususunda gerekli hassasiyeti göstererek gerek kendilerinin zor durumda kalmamaları gerekse mevzuata uygun avlanma metotlarına yönelerek daha insancıl ve gerçek avcı gibi davranmaları beklenmektedir.

Şube Müdürlüğümüz Av Koruma ekibi tarafından 01-17 OCAK 2018 tarihleri arasında İl genelinde yapılan çalışmada Kaçak avcılıkta kullanılan 6 (altı) güme imha edilmiş ve toplam 6 kaçak avcıya idari yaptırım kararı uygulanmıştır.’denildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın