Sakaryalı Kırım Türkleri’nden Hansaray tepkisi

Sakaryalı Kırım Türkleri’nden Rusya Federasyonu’na Hansaray tepkisi.İşgal altındaki Kırım’da bulunan Ata Mirası “Hansaray” restorasyon çalışması adı altında içerisindeki tarihle birlikte yok edilmekle karşı karşıya. Yüzyıllardır Kırım Hanlığı’nın en önemli sembollerinden biri olarak bilinen ve dünya mirasları listesinde yer alan Hansaray bugün zor günler geçiriyor. Türkiye’mizde bulunan STK lar, Vakıflar ve Kırım Türkü Tatarlar bu duruma […]

 Sakaryalı Kırım Türkleri’nden Hansaray tepkisi

22.01.2018 - 20:36

Güncelleme : 22.01.2018 - 20:36

Sakaryalı Kırım Türkleri’nden Rusya Federasyonu’na Hansaray tepkisi.İşgal altındaki Kırım’da bulunan Ata Mirası “Hansaray” restorasyon çalışması adı altında içerisindeki tarihle birlikte yok edilmekle karşı karşıya. Yüzyıllardır Kırım Hanlığı’nın en önemli sembollerinden biri olarak bilinen ve dünya mirasları listesinde yer alan Hansaray bugün zor günler geçiriyor. Türkiye’mizde bulunan STK lar, Vakıflar ve Kırım Türkü Tatarlar bu duruma büyük tepki gösterdiler gerek Türkiye gerekse uluslararası platformlarda bu duruma dikkat çekti. Çok geç olmadan kamuoyu oluşturularak ivedi bir şekilde gerekli girişimlerin yapılması gerektiğini altını çizen Sakaryalı Kirim Türkleri; tüm Türk halkının desteklerini beklediklerini söyledi.

Sakarya Kırımlı Türkler Derneği adına açıklamada bulunan Dernek Başkanı Vefa Coşkun; “Kırım Tatar Türklerinin gözdesi Hansaray’ın restorasyonu uluslararası normlara uygun ve kamuoyundan saklanmamak kaydıyla yapılmalıdır” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın