GREV ERTELENDİ!..

Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu, Sendikanın MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecinde aldığı grev kararının Bakanlar Kurulu tarafından ertelenmesinin ardından Gebze’de olağanüstü toplanarak gelinen durumu değerlendirerek aşağıda ki açıklama ile grevin ertelendiğini duyurdu. TÜRK METAL SENDİKASI YÖNETİM KURULUNDAN AÇIKLAMA 26/01/2018 İlgili Haber Gerçeği aratmayan tatbikata yoğun katılım Grev hakkımızın, çeşitli gerekçelerle yasal olarak kullanılmasını engellemek, […]

 GREV ERTELENDİ!..

26.01.2018 - 20:28

Güncelleme : 26.01.2018 - 20:28

Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu, Sendikanın MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecinde aldığı grev kararının Bakanlar Kurulu tarafından ertelenmesinin ardından Gebze’de olağanüstü toplanarak gelinen durumu değerlendirerek aşağıda ki açıklama ile grevin ertelendiğini duyurdu.

TÜRK METAL SENDİKASI YÖNETİM KURULUNDAN AÇIKLAMA
26/01/2018

Grev hakkımızın, çeşitli gerekçelerle yasal olarak kullanılmasını engellemek, özgür toplu sözleşme düzenine vurulmuş bir darbedir. İşçi sınıfını bu hakkının elinden alınması, onları işverenler karşısında güçsüz ve eli kolu bağlı bırakmak anlamına gelmektedir.

İşveren Sendikası MESS ile Sendikamız üyesi yaklaşık 117 bin işçimiz adına 5 Ekim 2017 gününden bu yana sürdürdüğümüz toplu iş sözleşmeleri görüşmeleri sonucunda, sendikamız 18 Ocak 2018 günü grev kararını, 2 Şubat 2018 günü için de grev uygulama kararını almıştır.

Ancak grevimiz, Bakanlar Kurulu tarafından 24 Ocak 2018 tarihinde alınan kararla 60 gün süreyle ertelenmiş ve karar bu sabah (26 Ocak 2018 Cuma günü) Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Grev hakkı, Anayasamızın 54. maddesiyle, ülkemizin imzaladığı uluslararası sözleşmelerle ve yasalarımızla güvence altına alınmış kutsal bir haktır. Bu hak, işverenler karşısında iktisaden güçsüz durumda olan işçi sınıfını işverenlere karşı koruyacak en güçlü silah, özgür toplu iş sözleşmesi düzeninde işçi sınıfının elindeki en önemli kozdur.

Bu hakkın, çeşitli gerekçelerle yasal olarak kullanılmasını engellemek, özgür toplu sözleşme düzenine vurulmuş bir darbedir. İşçi sınıfının bu hakkının elinden alınması, onları işverenler karşısında güçsüz ve eli kolu bağlı bırakmak anlamına gelmektedir.

Ülkesi ve milleti için her türlü fedakarlığı yapan, kriz dönemlerinde sorumluluk alan, vatansever on binlerce metal işçisi, hak için, ekmek için verdiği mücadelede, grevlerinin “milli güvenliği bozucu” olduğu gerekçesiyle ertelenmesini de içine sindirememektedir.

Türk Metal Sendikası, gelinen bu durum karşısında, temsil ettiği üyelerinin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmeleri, alınterlerinin karşılığını alabilmeleri ve bu süreçten en az zararla çıkmaları için verdiği mücadeleye kararlılıkla devam edecektir.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, konuyla ilgili geniş açıklamasını, yarın (27 Ocak 2018 Cumartesi günü) Sendikamızın Gebze 1 Nolu Şubesinin Genel Kurulunda yapacağı konuşmada yapacaktır.

Üyelerimizin, basınımızın ve kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın