SAKARYA İŞ DÜNYASINDAN AFRİN HAREKATINA DESTEK

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkan Yardımcısı Fatih Güreş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1144 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. İlgili Haber Büyükşehir SGM’de “Çocuk Kitapları Şenliği” düzenlendi. Aralık ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe […]

 SAKARYA İŞ DÜNYASINDAN AFRİN HAREKATINA DESTEK

01.02.2018 - 13:07

Güncelleme : 01.02.2018 - 13:07

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkan Yardımcısı Fatih Güreş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1144 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Aralık ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu’nu sunmak üzere kürsüye gelen Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu tarafından okunmasının ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ile ilgili bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul şunları dile getirdi:

“Afrin ve Zeytindalı harekâtları ile bölgedeki terör örgütlerini temizlemek için zor koşullarda canla başla mücadele eden kahraman Mehmetçiklerimizin destekçisiyiz ve dua ediyoruz. Şehit olan kahraman askerlerimize, hain saldırıda Kilis ve Reyhanlı’da şehit düşen sivillerimize Rabbimden rahmet; milletimize baş sağlığı diliyorum. İnşallah terör örgütleri bölgeden temizlenecek ve bölgenin asıl sahibi olan kardeşlerimiz huzur içerisinde barış ve kardeşliğin gücü ile yaşayacak. Rabbim Türk Silahlı Kuvvetlerimize güç versin, onların yardımcısı olsun.

Alternatif Pazar Çalışmaları

Bütçe meclisimizden sonra verimli bir ayı geride bıraktık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımızla birlikte Özbekistan seyahatimiz oldu. Başkent Taşkent’te İş Forumuna katıldık ve akabinde devlet ricalini ziyaret ettik. Başbakan Aripov ve yetkililerle dış ticaretimizin artırılması noktasında yol haritamızı ve işbirliği fırsatlarımızı konuştuk. Kardeş coğrafyalarda sorunları en yüksek düzeyde azaltmak ve ekonomiye taşımak istiyoruz. İnşallah alternatif Pazar konusunda çalışmalarımızı devam ettirecek ve bölgede daha sık bulunacağız.

Arabuluculuğu Önemsiyoruz

İşçi-işveren arasında uzlaşma yöntemi olarak daha evvel de bahsettiğim Arabuluculuk Sistemi ile ilgili Başsavcımız Lütfi Dursun’un Odamızda bir programı oldu ve iş dünyamızı bilgilendirdi, kendilerine teşekkür ediyorum. Mahkeme süreçlerinde hak ve zaman kaybından kaynaklı mağduriyetlerin giderilmesine büyük oranda katkı verecek bu sistem ile mahkemelerin yükleri de azalmış olacak. SATSO olarak işçi-işveren diyaloğuna destek verecek bir Avrupa Birliği projemizi de yaptık onun da çalışmaları hızla devam ediyor.

Otomotiv Şehri Sakarya İçin

Ay içerisinde Valimizi, Milletvekillerimizi, Büyükşehir Belediye Başkanımızı programlarımız vesilesiyle Odamızda misafir ettik. Milletvekillerimiz Recep Uncuoğlu, Ayhan Sefer Üstün, Ali İhsan Yavuz ve Mustafa İsen ile bir araya gelerek Sakarya’mızın sanayi geleceğini, organize sanayi ve organize ticaret bölgelerini istişare ettik. Yakın ilgi ve destekleri, iş dünyamıza karşı hissettirdikleri güven duygusu için Sn. Vekillerimize çok teşekkür ediyorum. İş dünyamızın sorunları ve taleplerini dikkate alarak, Sakarya’mızın potansiyelini harekete geçirerek milli üretimler ve otomotiv şehri olmak hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum.

Marka’dan 25 Milyonluk Destek

Milletvekillerimizden sonra Sn. Valimizi ve Büyükşehir Belediye Başkanımızı Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 2018 yılı Mali Destek Programları tanıtımı vesilesiyle Odamızda misafir ettik. İş dünyamızın ilgisi ve katılımı da memnuniyet vericiydi. Marka Genel Sekreterimiz Mustafa Çöpoğlu ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Mali Destek Programı kapsamında kurulduğu günden bu yana Sakarya’da 103 farklı projeye toplam 31,6 milyon TL destek sağladı. Firmalarımızın ve kurumlarımızın eş finansmanı ile birlikte Sakarya’mıza toplamda 56,9 milyon TL tutarında yatırım gerçekleşti. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 2018 yılı proje teklif çağrıları kapsamında bölgedeki kar amacı güden ve gütmeyen kuruluşların bölgesel gelişmeye ivme kazandıracak projeleri için toplamda 25 milyon TL destek verecek. Sakarya’mızın potansiyelini çok iyi değerlendirmek zorundayız. Bu doğrultuda biz iş dünyamıza güveniyoruz inşallah yeni ve örnek projeler bu program kapsamında hayata geçecektir.

Girişimcilikte 1250 Kişiye Eğitim

Ülkemizin ve bölgemizin en büyük sorunlarından olan istihdamın arttırılması ve ekonomik kalkınma konularında fayda sağlayıcı projeler içerisinde yer almak ilk amaçlarımızdan biridir. Bu kapsamda İŞKUR İl Müdürümüzle 2018 yılı Girişimcilik Eğitimleri için protokolümüzü yeniledik. Her yıl bin kişi olan sayımızı bu yıl 1250 kişiye çıkardık. Sakarya’mızda patent başvurularında da artış var. 2013 yılında 79 olan başvuru sayısı 2017’de 142’ye yükselmiş. Yani son 4 yılda yaklaşık 2 kat artmış. 2016’da bu rakam 135. İnşallah bu veriler daha da iyi olacak. Eğitime, istihdama, arge ve inovasyona, tasarım ve markalaşmaya daha çok önem vereceğiz.

İstihdam Seferberliğini Devam Ettirmeliyiz

Sn. Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğinde de Sakarya’mız için son rakam ilave 21 bin 600 kişi oldu. Geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık yüzde 20’lik bir yükseliş var. Kadın ve genç istihdamında da memnuniyet verici rakamlar var. Yüzde 32 seviyesinde yükselişlerle kadınlarda 7 bin 165, gençlerde 9 bin 608 kişi işe yerleştirilmiş. İŞKUR Müdürümüze ve şehrimiz iş dünyasına teşekkür ediyorum. Sn. Cumhurbaşkanımızın 2018 yılı için çağrısı ilave iki istihdam sağlamak. Yeni kümelenme projelerinde ve yatırımlarda istihdama ihtiyacımız hep olacak. Sakarya’mızın bu ihtiyaca en yüksek oranda cevap vermesini ve işsizlik oranlarını daha da aşağı seviyelere çekebilmemizi sağlamamız gerekiyor. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak eğitim programları ve projelerine ciddi mesai harcamaya, İŞKUR başta olmak üzere paydaş kurumlarımıza destek vermeye devam edeceğiz.

Mobilya Üretim Merkezi Geliyor

Kümelenme projelerinde biliyorsunuz Organize Ticaret Bölgelerini de çok önemsiyor; şehrimiz sanayisi ve ticaretinin tertipli ve düzenli bir şekilde olması için gayret ediyoruz. SAMİKOP kooperatifi başkanı Lütfi Sunman ile bir araya geldik. Kaynarca’da, Mobilya İhtisas OSB’nin yanında, sanayi imarlı 241 dönüm araziyi kooperatif satın aldı. Yapılacak işyerleri 500 metrekare ve katları olarak 200’ün üzerinde işyeri hesaplandı ve son rakamlara göre 103 işyeri sahiplendirildi. Sahiplenenler sadece Sakarya’mızdan değil, İnegöl, Kocaeli ve İstanbul’dan. Mobilya imalat merkezi olacak olan bu bölge ile bu sektörde de markalaşmak istiyoruz. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimize destek vermeye devam edecek ve konunun takipçisi olmayı sürdüreceğiz.

İhracatta Hedefe Adım Adım

Sakarya ihracat rakamlarında her ay olduğu gibi hamdolsun yükselişlerle devam ediyor. En çok ihracat yapan ilk 10 il arasında 7. sıradaki yerini koruyan Sakarya, 2017 yılında toplam 5 milyar 226 milyon dolar ihracat ile önceki yıla göre toplam ihracat değerinde yüzde 107 artış yaşadı. Otomotiv dışında gıda ve tekstil gibi sektörlerde de önemli artışlar var. Üyelerimizin ihracat tecrübelerinin artması için güzel ve örnek bir çalışma yapmak istiyoruz. Ön hazırlıklarını Genel Sekreterimiz, çalışma arkadaşlarımızla beraber yürütüyor. Perşembe günü de Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sn. Mehmet Büyükekşi, Türkiye ihracat rakamlarını Toyota’da açıklayacak. Orada Sakarya’mızı da konuşacağız. Şehrimizin ihracat başarısını tüm sektörlere genişleterek hedefine ulaşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Stratejik Plan Toplantısı 16 Şubat’ta

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 2001 yılından itibaren yürütmeye başladığı ‘Oda Akreditasyon Sistemi’ içinde akredite olan ilk 10 oda arasında yer alıyor. 2018-2021 yol haritamızı belirlemek adına, bu günün verilerinden yola çıkarak, kurumumuzun hedeflerini, yani gelecek zaman diliminde nerede olacağımızı ortaya koyarak, geleceğimizi planlamak için çalışmalara başladık. 12 Şubat’ta şehrimizde iç paydaşlarımızla bir toplantımız olacak. 16-18 Şubat tarihleri arasında da sizlerle birlikte Antalya’da inşallah Stratejik Plan çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Aktif katılımı çok önemsiyoruz ve meclis üyelerimizi bekliyoruz.

2018 Başarılı Bir Yıl Olacak

2017, Sakarya’mız ekonomisinin yükselişine ivme kazandıran bir yıl oldu. Odamızın 100. yılını tüm paydaşlarımızla, hemşerilerimizle birlikte kutladık. Üretimde, eğitimde, istihdamda ve ihracatta başarılar kazanmanın, ilklere imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İş dünyamız hedeflerimiz yolunda başarısıyla dikkat çekiyor. Şehrimizi paydaşlarımızla geleceğe hazırlıyoruz. Sakarya’mızın tüm değerleri için oluşturduğumuz uygun rekabet ortamı ve hayata geçireceğimiz çalışmalarla 2018, inşallah başarılı bir yıl olacak. Bu duygu ve düşüncelerle SATSO Camiası’na çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.”

Dilek ve Temenniler

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul’un aylık faaliyetlerle ilgili konuşmasının ardından geçilen Dilek ve Temenniler Bölümünde kürsüye gelen Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, son kaynak tedarik tarifesi yönetmeliğinin onayladığı bilgisini vererek bu uygulamanın 1 Nisan itibariyle OSB’ler ve çok tüketimli işletmeleri de etkileyeceğini ifade etti. Uygulamanın maddi anlamda yüzde 20 oranında bir külfet getireceğini belirten Borazancıoğlu, bu konuda özel tedarik şirketlerinin de bu konuda enerji kullanıcılarına destek olmadığını dile getirdi.

Borazancıoğlu ayrıca Afrin’e düzenlenen Zeytindalı Operasyonu’nun ve oraya giden Mehmetçiklerin “Bizi Beklemesinler” notunu hatırlatarak vatan savunmasının kutsallığına vurgu yaptı.

Meclis Üyesi Adem Bilgen ise konuşmasında, Afrin Zeytindalı Opreasyonu’na değinerek “Allah Mehmetçiğimizi muhafaza etsin. Savaşı seven bir millet olmadık hiçbir zaman. Ama vatan söz konusu olduğunda gerisi teferruattır. Ordumuza maddi ve manevi destek olmaya devam etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın