TİM İhracat Rakamlarını İlimizde Açıkladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2018 yılının ilk ihracat rakamlarını, ihracatın lokomotifi ve otomotiv sektörünün önemli temsilcilerinden Toyota’nın Sakarya Fabrikasında gerçekleştirilen toplantı ile açıkladı. Toplantıya Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, SATSO Başkanı […]

 TİM İhracat Rakamlarını İlimizde Açıkladı

01.02.2018 - 17:29

Güncelleme : 01.02.2018 - 17:29

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2018 yılının ilk ihracat rakamlarını, ihracatın lokomotifi ve otomotiv sektörünün önemli temsilcilerinden Toyota’nın Sakarya Fabrikasında gerçekleştirilen toplantı ile açıkladı.
Toplantıya Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, Toyota Genel Müdürü Hiroshi Kato, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, STK temsilcileri, davetliler ve basın mensupları katıldı.
İhracat rakamlarını açıklayan TİM Başkanı Büyükekşi, “Ocak ayındaki ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,3 artarak 12 milyar 198 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece 2018 Ocak ayı, ihracat tarihindeki en yüksek 3. Ocak ayı oldu. Son 12 aylık ihracat da yüzde 10,1 artarak 158 milyar 4 milyon dolara ulaşırken, miktar bazında ihracat ise Ocak’ta yüzde 9,8 yükselişle 9,7 milyon tona çıktı” dedi.
Marmara bölgesinin önemli illerinin başında gelen Sakarya’nın son derece stratejik bir konumda olduğunu, şehrin adeta, kavşak noktada yer aldığını, endüstriyel altyapısının oldukça kuvvetli olduğuna ve ihracat rekortmeni şirketlere ev sahipliği yaptığına işaret eden Büyükekşi, “2016 Yılı İlk 1000 İhracatçı Firma Araştırması’nda Sakarya’dan 7 firma bulunuyor. 2017 yılında ilimiz, ihracatını 2 kattan fazla artırdı. Yaptığı 5,2 milyar dolar ihracat ile en fazla ihracat yapan 7. ilimiz oldu. İlimizin ihracatının yüzde 93’ü otomotiv sektörü tarafından yapılıyor. Biliyoruz ki, Sakarya’nın diğer sektörlerde de yüksek potansiyeli var” diye belirtti.
Sakarya’nın güçlü Türkiye davasında 2023’ün öncü şehirleri arasında yerini alacağına dikkat çeken Başkan Büyükekşi, şehrin ivmeli ihracat performansında Toyota’nın büyük paya sahip olduğunu dile getirerek, misafirperverlikleri için Sayın Valimiz başta olmak üzere, SBB Başkanına, SATSO Başkanına ve Toyota CEO’suna teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.
Tarımsal potansiyeli bakımından İstanbul’un gıda ve meyve-sebze deposu, 100 bin ton fındık, 450 bin ton mısır ve 70 bin tondan fazla ayva üretiminin olduğu ilimizin; tarım, turizm ve sanayi ile ağır sanayi potansiyelinin gittikçe gelişme eğiliminde olduğunu söyleyen Vali Balkanlıoğlu, “İçinde bulunduğumuz Toyota Fabrikası, hem yan sanayisiyle, hem çalıştırdığı işçileriyle, hem de kalitesiyle bizlere son derece önemli bir örnek olmuştur.
Yerli otomobil yapımı ve milli motor sanayimizin gelişmesi noktasında yürütülen çalışmalarda başarılı olacağımıza inanıyorum. Yabancı yatırımcılarımızın da, bize bu anlamda ufuk vermesi son derece önemlidir. ‘Eğer bir şeyi istiyorsanız ve bedelini ödemeye hazırsanız, başarırsınız’ diye bir söz vardır, biz de bunu istiyoruz, bedelini de ödemeye hazırız, İnşallah biz de başaracağız. Uluslararası anlamda, deniz aşırı ülkelere bile ihraç edebileceğimiz güzel bir otomotiv sektörümüz ve otomotivimizin de olacağının beklentisi içerisindeyiz.
Türkiye kritik bir süreçten geçiyor, yaşadığımız sıkıntılar malum, bir harekat halindeyiz, müdahale durumundayız. Terörle mücadele bakımından da, bizim dışarıdaki görüntümüze dair beklentiler ekonomide küçülme, ihracatta azalma diye düşünülürken, şükürler olsun tam tersi oldu. Müteşebbislerimiz ve sanayicilerimizin gayretiyle üretimimiz sürekli artıyor. Bütün dünyada bu işi tahmin eden kuruluşlar, rakamlarını güncellemek durumunda kalıyorlar. İnşallah ihracatımızda da aynı şekilde bu artışlarla 2023 hedeflerine kısa sürede ulaşacağız. Güçlü bir ülkenin, milletin parçası olmak, bizlere onur ve gurur veriyor. Bunu daha çok sanayicilerimizin üretimde gösterdiği performans ve başarı, ihracat rakamlarımız, üretimimizin artması, yerli ve milli sanayimizin gelişmesi ile buna bağlı yan sanayini de dâhil etmek lazım. Güçlü bir ülke, güçlü üretim yapan ülke demektir, sadece hamasi nutuklarla bu işi başaramayız elbette. Zaten ekonominin kesin ve kati kuralı bize gösterdi ki; dünyanın en kaliteli ürününü, en hesaplı ve uygun fiyata üretemezseniz, kendi akrabanız, komşunuz bile sizden bir şey almıyor. Dünyanın en kaliteli ve talep edilen ürününü en uygun fiyata üretmek hedefinde olmalıyız. İnşallah bunu da başaracağız.
İstanbul Bağcılar Kaymakamlığım döneminden bu yana kadim dostumuz olan TİM Başkanımız, bu işe hakikatten baş koymuş, sürekli ihracatçılarımızı, üreticilerimizi teşvik eden bir yapıya sahip. Birkaç kez benim bulunduğum illerde böyle programlar düzenlendi ve tekrar Sakarya’da böyle bir programa ev sahipliği yapmaktan onur ve gurur duyuyoruz. İçinde bulunduğumuz Toyota Fabrikası, her ne kadar yabancı yatırım ve menşei ile üretim yapsa da, Türk insanının üreticiliği ve çalışkanlığı ile Japon disiplini bir araya geldiğinde, sıfır hata ile üretimi dünya çapında en üst seviyeye taşımışlar. Tabi bu bizim işçimize, mühendisimize, yan sanayimize büyük bir katkı ve katılım olarak artı bir değer. Hem de ihracat rakamlarımızın artması ve Sakaryamızın ihracat rakamlarında üst sıralara yükselmesindeki payı da çok önemli. Toyota CEO’muz Sayın Hiroshi Kato’ya da bu gayretli çalışmaları nedeniyle çok teşekkür eder, tüm ekibini ve bütün çalışma arkadaşlarını kutlarım” dedi.
Programın sonunda organizasyona ev sahipliği yaparak katkı sunmalarından dolayı Sayın Valimize plaket de takdim edildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın