Sakarya’da Hocalı Anıtı açıldı

Erenler Belediyesi tarafından yaptırılan Hocalı Parkı ve Anıtının açılışı görkemli bir törenle yapıldı. Açılışta yapılan duygusal konuşmalar, bundan 26 yıl önce gerçekleşen Hocalı Katliamı’nın acılarını tazelerken Tek Millet Tek Gözyaşı birlikteliğini de sağladı… Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’ün ev sahipliğindeki program; Hocalı Katliamında şehit olanlar başta olmak üzere tüm şehitlerimiz adına yapılan saygı duruşu ve […]

 Sakarya’da Hocalı Anıtı açıldı

10.02.2018 - 10:26

Güncelleme : 10.02.2018 - 10:26

Erenler Belediyesi tarafından yaptırılan Hocalı Parkı ve Anıtının açılışı görkemli bir törenle yapıldı. Açılışta yapılan duygusal konuşmalar, bundan 26 yıl önce gerçekleşen Hocalı Katliamı’nın acılarını tazelerken Tek Millet Tek Gözyaşı birlikteliğini de sağladı…

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’ün ev sahipliğindeki program; Hocalı Katliamında şehit olanlar başta olmak üzere tüm şehitlerimiz adına yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu. Programa Vali İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Mustafa İsen, Ayhan Sefer Üstün, Azerbaycan Milletvekilleri Ganire Pashayeva, Sona Aliyeva, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yiğit, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel, Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Erenler İlçe Kaymakamı Salih Karabulut, İş- Kur İl Müdürü Tekin Kaya’nın yanında çok sayıda vatandaş katıldı.

CANLI CANLI DERİLERİ YÜZÜLDÜ

Programın açılış konuşmasını Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk yaptı. Öztürk, Hocalı’dan bahsederken duygulanmamanın mümkün olmadığını belirterek, “ Tüm dünyanın gözlerini kapadığı bu katliamda soydaşlarımız sadece vurularak öldürülmedi. Canlı canlı derileri yüzüldü, gözleri oyuldu, karınları deşildi. İnsanlık dışı işkenceler yapıldı. Dünyanın gözlerini kapadığı bu katliamın acısı halen yüreklerimizde taze” dedi. Öztürk, dün Hocalı’da katliam yapanlarla 15 Temmuz’u planlayanların aynı kaptan yal içtiklerini belirterek Türk İslam dünyasının kenetlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Başkan Öztürk anıtın açılışında kendilerini yalnız bırakmayan Azerbaycanlı milletvekilleri, şairler ve misafirlere teşekkür etti.

TÜRK DÜNYASI HİZMET MADALYASI

Öztürk’e konuşmasının ardından İLEMSAN Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından İLESAM Yönetim Kurulu adına İslam ve Türk Dünyasına hizmet edenlere verilen ve şimdiye kadar sadece 16 kişinin aldığı Hizmet Madalyası takdim edildi.

KÖR VE SAĞIR OLDULAR

İLEMSAN Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, tüm dünyanın bu katliam yaparken kör ve sağır kaldığını ileri sürerek, “Bu katliamı unutmadık, unutturmayacağız. Erenler Belediyesi’nin bu anlamlı davranışı için teşekkür ediyorum” dedi.

ÖZGEÇMİŞİMİZİ YENİLEDİK

Azerbaycan Milletvekili Sona Aliyeva konuşmalarını yapmak üzere davet edildiğinde, davetliler tarafından ayakta alkışlandı. Aliyeva, Azerbaycan için Hocalı soykırımının, çok büyük ve en acı bir tarih sayfası olduğunu söyledi. Zaman zaman Türk halkının da bu tür soykırımlarla karşı karşıya kaldığını kaydeden Aliyeva, “Biz özgeçmişimizi bir kez daha yeniledik. Özgeçmişini bilmeyenin, geleceği olmaz. Doğma toprakta tek millet Türkiye. Bizlerde daima Türk halkının yanındayız. Bugün bu anıtın açılışında emeği geçenlere sonsuz minnettarlığımı bildirmek istiyorum. Böyle bir günde bizi unutmamışsınız bizim acımızı, bizimle birlikte yaşamaya devam etmişsiniz. Sizlere çok minnettarım” şeklinde duygularını dile getirdi.

AZERİ DEĞİL TÜRKÜZ

Milletvekili Ganire Pashayeva ise oldukça duygusal bir konuşma yaptı. “Bize Azeri demeyin, biz Türk’üz Türk” sözleri ile konuşmasına başlayan Pashayeva, “Vatanımız olan Azerbaycan’dan, yine vatanımız olan Türkiye’ye selamlar getirdik. Biz sizden, sizde bizdensiniz. Biz 2 devlet, tek milletiz. O da bizim devlet, buda bizim devlet. Biz bu güzel milletin evlatlarıyız. Biz bu coğrafyanın, bu vatan toprağının vekilleriyiz” dedi.

ACIMIZ BİR

Pashayeva, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’e de teşekkür ederek, “Hocalı parkı ve anıtını açarak çok güzel bir mesaj verdi. ‘Bizim gözyaşımız, acımız bir’ dedi. Nasıl Çanakkale’de Azerbaycan Türkleri şehit olduysa, Karabağ’da da Türk kardeşlerimiz bizler için şehit oldu. Öldürülenler Türk, Müslüman olduğu için Avrupa’nın sesi çıkmadı. Batı Avrupa’nın, bugün nasıl Türkiye’nin terörle mücadelesinde ikiyüzlülüğü var, biz onu Hocalı’da yaşadık. Bazıları o terör örgütlerine destek veriyorlar, o zamanda o işgalci güçlere destek verdiler. Bu coğrafya bizim. Bu coğrafyada artık gözyaşı olmasın” ifadelerine yer verdi.

BU ACILAR İLE KENETLENDİK

AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, bazen bu gibi felaketlerden sonra toplumların birleşmesi adına güzel sonuçlar ortaya çıktığını söyledi. İsen, “Biz bu acılar ile kenetlendik. Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile ‘Uyuyan dev uyandırıldı’ İnşallah bu Uyuyan Dev güzel şeyler yapacak. Gerçekten öbür Türk Cumhuriyetleri’nde olduğu gibi, Azerbaycan ile de acılarımızı, sevinçlerimizi paylaşıyoruz. 2 devlet olsak da; tek millet, tek heyecan, tek mutluluğu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

BİZİM GÜCÜMÜZ SİZİN GÜCÜNÜZ

Vali İrfan Balkanlıoğlu ise böylesi anlamlı bir hizmeti sunduğu için Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’ü tebrik etti. Azeri meşhur bir şairin ‘Dünya’nın neresinde bir duman tütüyor ise bilin ki orada bir Müslüman yanıyor’ sözleri ele konuşmasına devam etti. Balkanlıoğlu, “Maalesef her yerde bir Müslüman’ın canı yanıyor. Ancak sorun hala çözülmüş değil. Bir yeri işgal ederek, fetih ederek bir yere sahip olamazsınız. Ancak burada katliam yapıldı, soykırıma uğradı, toprakları işgal edildi ve dökülen kanlar yerde kaldı. İnşallah biz güçlendikçe bundan Azeri kardeşlerimizde faydalanacak. Oradan kaçan göç eden Azeri vatandaşlarımız yurtlarına geri dönecek” dedi.

Konuşmaların ardından günün anısına programa katılanlara plaketler takdim edildi. Hocalı Anıtının plakete dönüştürülerek Vali İrfan Balkanlıoğlu, Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı, Ak Parti İl Başkanı, Emniyet Müdürü ve İl Jandarma Alay Komutanına takdim edildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın