Katliamı Anlatan Şiirler Ağlattı

Erenler Belediyesi tarafından düzenlenen Tek Millet Tek Gözyaşı- Hocalı Katliamı programı çerçevesindeki şiir gecesinde; duygular yüreklerden taştı, gözyaşları sel oldu. Erenler Belediyesi tarafından yaptırılan Hocalı Parkı ve Anıtı’nın açılışının ardından Erenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen Şiir Gecesi, salonu dolduran davetli ve vatandaşlara duygu yüklü anlar yaşattı. Programa katılan Azerbaycan milletvekillerinin yaptığı konuşmalar, okudukları şiirler ise […]

 Katliamı Anlatan Şiirler Ağlattı

12.02.2018 - 14:50

Güncelleme : 12.02.2018 - 14:51

Erenler Belediyesi tarafından düzenlenen Tek Millet Tek Gözyaşı- Hocalı Katliamı programı çerçevesindeki şiir gecesinde; duygular yüreklerden taştı, gözyaşları sel oldu.

Erenler Belediyesi tarafından yaptırılan Hocalı Parkı ve Anıtı’nın açılışının ardından Erenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen Şiir Gecesi, salonu dolduran davetli ve vatandaşlara duygu yüklü anlar yaşattı. Programa katılan Azerbaycan milletvekillerinin yaptığı konuşmalar, okudukları şiirler ise o insanlık dışı katliamın acısı yüreklerde bir kez daha yaşattı.

613 soydaşımız katledildi

Geceye ev sahipliği yapan Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, 26 Şubat 1992 gününün, tarihe kara bir leke olarak geçtiğini belirterek, “25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan o gece işgalci Ermeniler tarafından Azerbaycan Dağlık Karabağ’ın Hocalı Kasabası’nda köy giriş ve çıkışları kapatılarak 83 çocuk, 106 kadın, 80 yaşlı olmak üzere 613 soydaşımız katledildi. 150 soydaşımız ise kayıp. Avrupa İnsan Hakları İzleme Örgütü bu günü Dünya’da ki en büyük katliam olarak nitelendirdi. Ancak dünya buna gözlerini, kulaklarını kapadı. Soydaşlarımıza yapılan bu katliamın acısı bizim yüreğimizde. Bu katliam hiçbir zaman unutulmayacak” dedi. Konuşmasının ardından, 2 yaşında ninesi ile birlikte katledilen Zehra bebek için yazılan tüyleri diken diken eden duygu yüklü ‘Zehra’ isimli şiiri okudu.

Manevi sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz

Hocalı programlarının düzenlenmesinde Erenler Belediyesi ile birlikte çalışarak önemli katkı sağlayan Şair ve Yazar aynı zamanda İLESAM Sakarya Temsilcisi olan Yasmin Korkut ise konuşmasında, “Hocalı Katliamı ile ilgili acılarımızı paylaşıyor ve geçmişimizin kutlu sayfalarındaki aziz şehitlerimizi yâd ediyoruz. Bu manevi sorumluluğumuzu yerine getirmede her daim yanımızda ve destekçimiz olan Erenler Belediye Başkanıma çok teşekkür ediyorum” diyerek Nedim Saatçioğlu’nun kaleme aldığı “Türk Doğdum, Türk Ölürüm” adlı şiiri okuyarak geceye katılanlara duygu dolu anlar yaşattı.

Kara lekeler unutulmayacak

Geceye katılan Erenler Kaymakamı Salih Karabulut ise; “Bu milletin 1918 de Ermeniler tarafından Erzurum’da katledilen 5 bin vatandaşı, Karabağ Hocalı ’da katledilen 613 soydaşımızı, Müslüman coğrafyasında katledilen binlerce soydaşımızı unutmayacaktır. Bunlar tarihe düşen kara lekelerdir” ifadelerine yer verdi. Kaymakam Karabulut, konuşmasının ardından annesi için yazdığı bir şiiri de paylaştı.

Yapılan çok anlamlı

İLEMSAN Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’ün soyadına layık bir program hazırladığını belirterek, “ Açmış olduğunuz anıt, hazırlamış olduğunuz bu gece gerçekten çok anlamlı. Ben inanıyorum ki siz bununla da yetinmeyecek, bu coğrafyadaki birçok Türk Cumhuriyetleri ile kardeşlik bağlarını güçlendireceksiniz” dedi.

Karabağ denizinden alınmış bir kum tanesi

Parmaksız, Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva’nın Dünya’nın neresinde Müslüman Türklere yönelik bir katliam, şiddet, zulüm yapılıyor ise orada görmenin mümkün olduğunu belirterek, “Bu gözü kara kardeşimizi derin duygular ile selamlıyorum. Karabağ denizinden alınmış bir kum tanesi. Ben inanıyorum ki o kum tanesi bir gün denizi olan Azerbaycan’a, Türkiye’ye yeniden karışacak” şeklinde konuştu.

Azerbaycan Milletvekili Sona Aliyeva, bugün çok acı bir günün hatırasını paylaştıklarını belirterek, “Böyle bir günde bizi unutmayarak, bizim acımızı, bizimle birlikte yaşayan sizlere minnettarım” dedi.

26 yıldır ben üşüyorum

Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva ise oldukça duygusal bir konuşma yaptı. ‘Ben kışları hiç sevmem’ diye sözlerine başlayan Pashayeva şunları söyledi;

“26 yıldır sıcacık odamda, evimde bile üşürüm ben. Çünkü 26 yıl önce o güzel vatan toprağında, işgalci Ermenistan tarafından insanlık dışı cinayetler işlendi. Kadın, çocuk, yaşlı denilmeden insanlarımız katledildi. Katliam sırasında evlerinden kaçmak isteyen vatandaşlarımız üzerlerine bir şey almaya bile fırsat bulamadı. Üzerleri, ayakları çıplak Karabağ’ın o soğuk, karlı, buz gibi Şubat gecesinde kimi Ermeni kurşunuyla, kimi donarak can verdi. İşte o yüzden ben hep üşürüm.”

Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva konuşmasının ardından okuduğu ‘Şehidim’ şiiri ile de salondaki birçok kişiyi ağlattı.

Şairler duygulandırdı

Konuşmaların ardından geceye katılan şairler; Mehmet Nuri Parmaksız, Xeyal RZA Nilüfer Zontul, Nurala Göktürk, Güllü Karanfil ve Waad Hoodi ve Sakaryalı Müzisyen Firdevs Altuntaş okudukları birbirinden duygusal şiirlerle, salondakilere duygu seli yaşatırken programın sunuculuğunu üstlenen uzun yıllar TRT’de görev yapmış şair Semih Baykara’da geceye sunumu ve şiirler ile ayrı bir renk kattı.

Plaket takdim edildi

Gecenin sonunda geceyi onurlandıran Azerbaycanlı milletvekilleri, davetli ve şairlere gecenin anısına plaket takdimi yapıldı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın