Arifiye İlçe Müftülüğü Din Görevlilerine ‘Afet Bilinci ve Yangın’ Eğitimleri verildi

Afete Hazır Türkiye ve Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında İlimizde kamu kurumlarında ‘Temel Afet Bilinci’ Eğitimleri devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda AFAD Müdürlüğü ve Sakarya İl Müftülüğü arasında imzalanan ‘Afet Risklerinin Azaltılması Çalışmaları’ ait protokole istinaden, İl ve İlçelerimizde bulunan Müftülük çalışanlarına, Cami İmamlarına ve Kuran kursu görevlilerine yönelik ‘Afet Bilinci ve Yangın’ eğitimleri Arifiye ve […]

 Arifiye İlçe Müftülüğü Din Görevlilerine ‘Afet Bilinci ve Yangın’ Eğitimleri verildi

20.02.2018 - 14:15

Güncelleme : 20.02.2018 - 14:15

Afete Hazır Türkiye ve Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında İlimizde kamu kurumlarında ‘Temel Afet Bilinci’ Eğitimleri devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda AFAD Müdürlüğü ve Sakarya İl Müftülüğü arasında imzalanan ‘Afet Risklerinin Azaltılması Çalışmaları’ ait protokole istinaden, İl ve İlçelerimizde bulunan Müftülük çalışanlarına, Cami İmamlarına ve Kuran kursu görevlilerine yönelik ‘Afet Bilinci ve Yangın’ eğitimleri Arifiye ve Serdivan İlçe Müftülüğünde başladı.

İl Müdürümüz Hüseyin Kaşkaş tarafından verilen eğitimlere; Arifiye Müftüsü Mehmet Türkoğlu, Serdivan Müftüsü Ömer Yay, Arifiye Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Akbaş, İlçe Cami İmamlarının, Müftülük Çalışanları ve Kuran Kursu Görevlileri, Arama Kurtarma Birlik Müdürümüz Hakan Arslan ve Eğitim Uzmanları da katıldı.

İlimizde ve Ülkemizde meydana gelen afet türleri, afetlerde ilk 72 saat, olası afet ve acil durumlar öncesi, sonrası neler yapılması gerektiği ve afetler sırasında hangi doğru davranış modellerinin uygulanacağı, bireyler olarak afetlere ne kadar hazırlıklıyız, her an hazırlıklı durumunda olması gereken afet çantasında neler olması gerektiği, binalarımızın 2007 yılından önce mi yapıldığı eğer önce yapıldıysa mutlaka deprem dayanıklılık testinin yapılması gerektiği, evlerimizde bulunan eşyaların mutlaka sabitlenmesi gerektiği katılımcılara teorik ve uygulamalar ile aktarıldı. Eğitim sonunda Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü Eğitmenlerimiz katılımcılara yangın tüpü kullanımı, yaşam çevremizde meydana gelen yangınlara müdahale, ev, işyeri ve araçlarda oluşabilecek yangınlarla başa çıkabilme konuları teorik ve uygulamalar ile katılımcılara aktarılarak, katılımcılardan da yapılabilecek diğer faaliyetler konusunda da olumlu geri dönüşler alındı.

İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş; eğitim sonunda ‘Din Görevlilerimizden her mahallede bulundukları çevrede olası afet ve acil durumlara karşı en az 10 gönüllü vatandaş belirlemeleri ve bu vatandaşlarımızın programlar kapsamında ‘Temel Afet Bilinci, İlk Yardım, Yangınlara Müdahale ve Arama Kurtarma Eğitimlerine hemen başlamaları isteğinde bulunarak, Din Görevlilerimizden; Vatandaşların afetler konusunda bilgilendirilmesi hususunda yardım isteyerek özellikle Cuma sohbetlerinde bu konuların işlenmesinin çok önemli olduğuna vurgu’ yaptı.

Eğitim sonunda Arifiye İlçe Müftüsü Mehmet Türkoğlu’nu ziyaret eden İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş; Olası afet ve acil durumlarda kullanılmak üzere müftülük bahçesine yapılan ‘Deprem Müdahale İstasyonu’nu inceleyerek Mehmet Türkoğlu’na teşekkür etti.

Eğitimlere katılan Arifiye Müftümüz Mehmet Türkoğlu, Serdivan Müftümüz Ömer Yay, Arifiye Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Akbaş, İlçe Cami İmamları, Kuran Kursu Görevlileri ve Müftülük Çalışanlarına teşekkür edildi.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın