Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,75 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,36 / Satış: 6,39

İçişleri Bakanı Soylu Kaymakam Adaylarına M.Fatih Safitürk’ü örnek gösterdi

İçişleri Bakanı Soylu Kaymakam Adaylarına M.Fatih Safitürk’ü örnek gösterdi
  • 26.03.2018
  • 1.807 kez okundu
Reklam

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün dünyada eski gücünü kaybetmeye başlayan ama bunu kabullenmeyen bazı çevrelerin olduğuna dikkati çekerek, “Türkiye’yi yokluyorlar, Türkiye’ye el ense çekiyorlar ama tutturamıyorlar.” dedi.


İçişleri Bakanı Soylu, Eğitim Daire Başkanlığı konferans salonunda düzenlenen 106. Dönem Kaymakam Adayları Uyum Kursu açılış törenine katıldı. İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun ardından başlayan törenin açılışında konuşan Soylu, kaymakam adaylarının çok önemli ve özellikli bir mesleğe adım attıklarını belirtti.
Meslek büyüklerinin öğretecekleri bitse bile milletin öğreteceklerinin bitmeyeceğini aktaran Soylu, şöyle devam etti:
“Millet size sürekli bir şeyler öğretecektir. Beklentilerini, ihtiyaçlarını, kendisine nasıl muamele edilmesi gerektiğini, bir milletin gönlüne hangi kapılardan girilebileceğini size bazen hal diliyle, bazen ‘bak oğul’ veya ‘kaymakamım’ diye başlayan cümlelerle sürekli anlatacaktır. Dinlerseniz kazanırsınız. Bu çok açık. Dinlemezseniz ne olur? Eh, iyi kötü bir maaş mutlaka alırsınız. Ama bir büyük milletin gönlüne girme, hizmet etme, size bırakılan misyonu taşıma fırsatını kaçırırsınız. Dinlemezseniz, bir Muhammed Fatih Safitürk olamazsınız. Bir efsane kaymakam olamazsınız. Adınıza türküler yakılmaz, kimse sizi hatırlamaz. ‘Şu ilçedeki şu okulu ben yaptım’ diyemezsiniz. Hiçbir yerde dikili bir ağacınız olmaz. Daha doğrusu, kimseye bir hayrınız olmaz. Bakanlık koridorlarında, kariyeriniz için birilerinin gözünün içine bakar durursunuz. Onun için, mesleğinizin gerektirdiği teknik bilgiyi buradan alacaksınız ama neyi niçin yapmanız gerektiğini, mesleğiniz için gereken ruhu, motivasyonu da milletimizden alacaksınız”
Bakan Soylu, Türkiye’nin özellikli bir dönemden geçtiğini vurgulayarak, bu dönemi günlük siyasi polemikler çerçevesinde veya bir parti taassubu gözlüğüyle izah etmenin mümkün olamayacağını bildirdi.
Söz konusu dönemin sadece Türkiye açısından değil, küresel ölçekte özellikli bir dönem olduğunu vurgulayan Soylu, “Ekonomik dengeler, güç merkezleri yer değiştiriyor. Batı ekonomileri, Avrupa ve Amerika, ilk kez doğuya, Asya’ya karşı üstünlüklerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu, onları hem korumacı, hem de saldırgan yapıyor. ABD’nin ekonomide korumacılığa yönelmesi sadece Trump’ın fantezisinden kaynaklanan bir durum değildir. Bir sürecin getirisidir ve ABD’nin yeni normali olmaya adaydır.” diye konuştu.
Demografik dengelerin değiştiğini, dünyanın batısındaki zengin, eğitimli, donanımlı nüfusun yaşlandığını belirten Soylu, diğer taraftan da demokrasi dengelerinin değiştiğini ifade etti. Soylu, 2. Dünya Savaşı sonrasında kurulan Avrupa Birliği’nin demokrasi baharı estirirken, kapısına dayanan mültecilere karşı gösterdiği tavırla medeniyet değerlerini sorgulanır hale geldiğini bildirdi.
Soylu, Avrupa’nın sınırlarını yeniden kapatmayı kendi içinde tartıştığını ve bir “ırkçılık müptelasının esiri” olduğunu aktararak, Avrupa Birliği’nin içindeki farklı görüşlerin, birliğin geleceğini tehdit ettiğini vurguladı.
Eskiden karşılıklı ordulara karşı tedbirler alındığını şimdi ise küresel terörün girift yapısı ile mücadele verilmeye çalışıldığına değinen Soylu, uluslararası silah tüccarlarının, gizli bir güç olarak dünyanın güvenlik dengelerini yönetmeye çalıştığına işaretti.
Hiç kimsenin geçmişte bugün için ağır silahlı güvenlik görevlerinin Batıdaki alışveriş merkezleri önünde ağır silahlı nöbet tutacağını, uçak seyahatlerinin yüksek güvenlik altında yapılacağını ya da Avrupa’ya çocuklarını okumaya gönderen ailelerin endişe duyacağını tahmin etmediğini belirten Soylu, “Dünya şu anda biraz da yaptığı haksızlıkların ceremesini çekmektedir. Dünya, mazlumları görmezden gelmesinin ceremesini çekmektedir. Özelikle zengin ve gelişmiş ülkeler, başkalarının üzerinden kendini zenginleştirmeye çalışanlar, kaynaklar kıtlaşmaya başladıktan sonra maalesef bugün kendi kendilerini yemeye devam etmektedir.” ifadesini kullandı.
Türkiye’nin bu süreçte bir yükseliş trendi yakalamayı başardığını vurgulayan Soylu, bunu köşesine çekilip süreci izleyerek değil, yaşanan aktivitelerin tam ortasında yer alarak yaptığını söyledi.
Bakan Soylu, Türkiye’nin küresel ekonomik operasyonlara ve terör örgütlerine karşı büyük bir mücadele verdiğinin altını çizdi.
“2000’li yılların başından itibaren yakaladığımız siyasi istikrar, ekonomik büyüme, yükselen demokratik standartlar ve problemlerin çözümüne ilişkin kendi reçetelerini uygulama stratejisi, dengelerini yeniden kurmaya çalışan dünyada bize bir avantaj sağlamaktadır.”
Hiç bir ülkenin Türkiye’nin yükselmesini alkışlayarak ve takdir ederek izlemeyeceğini belirten Soylu, Türkiye’nin makus talihini yenen ve özgüveni artan bir ülke olduğunu ifade etti.
– Kaymakam adaylarına “altın” öğütler
Kaymakamlara çok daha önemli görevler düştüğünü belirten Soylu, zenginliği ve demokrasiyi korumanın zor olduğunu söyledi. Türkiye’nin darbeler ve çeşitli olaylarla büyük kırılmalara maruz kalan bir ülke olduğunu vurgulayan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Gezi’de sarsılmadık. 17-25’te sarsılmadık. 15 Temmuz’u milletimizin cesareti, liderimizin feraseti, şehit ve gazilerimizin fedakarlığı sayesinde atlattığımızın ertesi günü, bu ülkede her şey kendi rutininde devam etti. Özellikle 7 Haziran seçimleri sonrasında tırmandırılan terör hadiselerinin verdiği mesaja dikkat edin. Tam bir fırsatçılık yaptılar. Ülkede kaos var zannettiler ama aslında yoktu. Çünkü demokratik sistem oturmuştu ve Türkiye o dönemi de Allah’ın izniyle yine demokrasiyle ve milletin tercihleriyle atlattı.”
– Türkiye’ye el ense çekiyorlar ama başaramıyorlar
İçişleri Bakanı Soylu, 2002’de 236 milyar dolar olan milli gelirin 863 milyar dolara ulaştığına işaret ederek, şu görüşlere yer verdi:
“Sonuç itibarıyla bugün dünyada eski gücünü kaybetmeye başlayan ama bunu kabullenmeyen, bunu amiyane tabirle ‘çaktırmamaya’ çalışan bir iradeyle, 2000’li yılların başından beri yavaş yavaş ayağa kalkan, sistemi oturan, demokratik alışkanlıkları, ekonomisi, sanayisi yerleşen Türkiye arasında bir el ense yaşanmaktadır. Türkiye’yi yokluyorlar, Türkiye’ye el ense çekiyorlar ama bu sefer tutturamıyorlar. Bunları size anlatmaktaki muradım şudur. Bu ülkeye kaymakam olacaksınız, buna talipsiniz. Yapacağınız her iş, Türkiye’yi bu elenselere karşı daha dayanıklı hale getirecek, ayaklarını daha sağlam bastıracaktır. Bir devletin ve hükümetin en önemli görevi milletine bıkkınlık vermemesidir. İşte siz bu görevi Türkiye’nin tüm ilçelerinde Türkiye’nin tüm sinir uçlarında yerine getireceksiniz.”
Kaymakamların bir ilçeye yapacakları okul ve hayata geçirecekleri bir proje ile doğrudan bu mücadeleye etki edeceklerini belirten Soylu, “Biz sizden, bu ülkenin bütün kaynaklarını, bütün potansiyelini hayata geçirmenizi bekliyoruz. Eğer bu mesleğe girerken, derdiniz memuriyet, makam mevki ise lütfen bizi meşgul etmeyin. Bizimle yol yürüyecekseniz, bir gözünüz ilçenizde, bir gözünüz de Türkiye’nin verdiği bu büyük mücadelede olmalıdır.” diye konuştu.
Kaymakam adaylarının göreve başladıktan sonra halktan kopmaması, vatandaşla sürekli irtibat halinde olması gerektiğini vurgulayan Soylu, adaylardan popülizme pirim vermemelerini ve kaymakamlık havasına girmemelerini istedi.
– Çocuklara ve gençlere özel önem verin
Soylu, özellikle çocuklara ve gençlere ilgi gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, gençlerin kaymakam adaylarının ilçelerde görevlerini yerine getirirken orada yaşayan gençlerin geleceğine de yön vereceğini söyledi.
Kaymakamlardan gençleri Türkiye’nin tarih ve medeniyeti ile buluşturmasını isteyen Soylu, şunları kaydetti:
“Gençlerimizin buna çok ihtiyacı var. Gençlerimiz yabancı kültürlerin sağanağı altındadır. Televizyonlardan, yabancı yayınlardan. Biz ne kadar kendimiz olursak, ne kadar özümüz olursak, ne kadar özgün olursak, ne kadar dinimize, değerlerimize, inancımıza, milliyetimize, anamıza, babamıza, kültürümüze, geleneklerimize, köyümüze, şehrimize sadakat içerisinde kalırsak o kadar yükselir ve zenginleşiriz.” dedi.

Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi, Konya ve Kırıkkale’deki kadın cinayetleri ile ilgili basın açıklaması yayımladı. Kadın Hakları Merkezi adına, Merkez...
Geleceğin Dilinde Geleceğimize Doğru Bir Başlangıç
2023 Eğitim Vizyonunun genel hedefleri arasında olan “Eğitimde Dijital Dönüşüm” sürecinin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Sakarya İl Milli Eğitim...
Eli öpülesi yaşlılara destek Büyükşehirden
Yaşlı Destek Merkezi 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bakacak kimsesi olmayan, gelir durumu yetersiz yaşlılara ev temizlikleri, kişisel...
Vali Nayir’den Goodyear Fabrikasına Ziyaret
Vali Ahmet Hamdi Nayir, sanayi kuruluşlarını yakından tanımak amacıyla gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında bu hafta Arifiye İlçesinde bulunan Goodyear Lastikleri T....
Ali İhsan Yavuz, “AK Parti  bir dava hareketidir.”
AK Parti Adapazarı İlçe Teşkilatında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “AK Parti siyasi parti olmanın ötesindedir,...
Altyapı öğrencileri çalışmalarına başladı
Büyükşehir Belediyesi Basketbol Altyapı Takımlarında genç yetenekler çalışmalarına devam ediyor. Altyapı eğitmenleri tarafından çalışmalarına devam eden genç yetenekler gençler, yıldızlar...
BAYRAK, ‘ACELE EDİN 0,99 FAİZ ORANLI KONUT KREDİSİ SONA EREBİLİR’
Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak’tan kritik açıklama. Bayrak Devlet desteğiyle verilen 0,99 oranlı konut kredilerinin sona erebileceğini söyledi. Geçtiğimiz...
Büyükşehir Belediyesi Hayvana verdiği değeri bir kez daha gösterdi
Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Kurban Bayramı’nın ikinci gecesi işkence gören ve vücudunda kırıklar oluşan köpeğin bakımlarını yaparak iyileştirdi....
SGM ve Engelsiz Kafe erasmus öğrencilerini ağırladı
Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü yeni bir sosyal sorumluluk projesine katkıda bulundu. ‘Hayaller Engel Tanımaz’ adlı projede 6 ülkeden...
SAKARYA BAROSU ”ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ’NE KATILACAĞIZ ”
Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Yargıtay’ın 2019- 2020 Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılacağını bildirdi ve önemli açıklamalarda bulundu.  ...
KIŞLAÇAY’DA HORONLU FINDIK HASADI
İlçemiz Kışlaçay Mahallesin’de bölgenin en önemli geçim kaynağı fındıkta mahallenin yüksek kesimlerinde hasat dönemi başladı. Kışlaçay Mahallesinin yüksek kesimlerinde açma...
Büyükşehir İtfaiye Erleri her zaman nöbette
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Erleri şehrin huzuru ve güvenliği için 7/24 nöbet tutmaya devam ediyor. İtfaiye ekipleri tarafından son 6 ayda...
Başkan Yüce’ye özel kesme dondurma ikram ettiler
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, beraberindeki misafirleri ile birlikte gece saatlerinde Kahramanmaraş’tan gelerek Sakarya’ ya yatırım yapan Bedo Dondurma’yı...
Arifiye başlayamadı!
Teknik heyet ve takım sahaya çıktı, fotoğraflar çekildi, konuşmalar yapıldı ama idman iptal oldu. Hayırlı uğurlu olsun İlimiz futbolunun köklü...
Büyükşehirli sporcular Denizli’de kürsüde
Büyükşehir Bisiklet takımı, Denizli’de düzenlenen Uluslararası Çameli Dağ Bisikleti yarışlarına katıldı. Elit erkekler kategorisinde Büyükşehir sporculardan Onur Balkan 2.’ci olurken...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ