Sıcaklar arttı kenelere dikkat

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız artan sıcaklıklarla birlikte kene zamanının başladığını belirtti. TEHDİT EDİYOR İlgili Haber “Topraksız jeotermal seracılık Türkiye’ye örnek olacak” Başkan Yıldız açıklamasında “Bahar ve de yaz mevsiminin yaklaşması,nemli ve de sıcak bir doğayla birlikte kene popülasyonunda ciddi bir artış söz konusudur.Kenelerin taşımış olduğu değişik hastalıklar (Babesios,Lyme Theleriosis ,Anaplasmosis ,ayrıca […]

 Sıcaklar arttı kenelere dikkat

22.05.2018 - 15:40

Güncelleme : 22.05.2018 - 15:40

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız artan sıcaklıklarla birlikte kene zamanının başladığını belirtti.

TEHDİT EDİYOR

Başkan Yıldız açıklamasında “Bahar ve de yaz mevsiminin yaklaşması,nemli ve de sıcak bir doğayla birlikte kene popülasyonunda ciddi bir artış söz konusudur.Kenelerin taşımış olduğu değişik hastalıklar (Babesios,Lyme Theleriosis ,Anaplasmosis ,ayrıca insanlarda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, ,kene kaynaklı ensefalit, Akdeniz benekli ateşiv.b.)doğada yaşayan biz insanlardan tutunda gerek büyük baş hayvanlar ,gerekse küçükbaş havyaların yaşamlarını sağlık yönünden tehdit etmektedir.Hatta ,doğada yaşayan diğer canlıları da hem sömürüyor,hem de sağlık yönünden tehdit ediyor.

PİKNİK YERLERİ

Piknik zamanı başladı. Hafta sonları pikniğe gidenler kene bulaşmalarına karşı ,önce kendimizi sonra çocuklarımızı mutlaka piknik sonrası kontrol edelim. Kene varlığında en yakın sağlık kuruluşuna baş vurmak gerekmektedir.

ETKİLİ İLAÇLAR

Ekonomik değeri olan sığır,koyun,keçi,at v.b.evcil hayvanları merada otlamaları sırasında kenelere karşı korumak için önceden ilaçlanabilinir.Bunun için serbest bir veteriner hekimden alacağınız kenelere etkili bir ektoparaziter bir ilaç hayvanlarınızı ektoparazitlere karşı koruyacaktır. Hatta bu tip ilaçlar etki spektrumu en geniş olanı tercih etmek sizin ve de evcil hayvanınızın menfaatinedir.İlaçların etki alanı içine kene, bit, pire, sinek gibi parazitler girebilmektedir” dedi.

sakaryahalk.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın