Şaban Dişli ,Hollanda Büyükelçisi oldu!

22.23.24. ve 26. Dönem Sakarya Milletvekilimiz olan  Şaban Dişli Hollanda ile ilişkilerin normalleşmesi ile birlikte  Lahey’e büyükelçi olarak atandı. Şaban Dişli kimdir? 22 Şubat 1958’de Sakarya’nın Geyve ilçesinde doğdu. İlgili Haber Şehir ve Medeniyet konferansı AKM’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve İstatistik Bölümünü bitiren Dişli, yüksek lisansını New York […]

 Şaban Dişli ,Hollanda Büyükelçisi oldu!

07.09.2018 - 16:12

Güncelleme : 07.09.2018 - 16:12

22.23.24. ve 26. Dönem Sakarya Milletvekilimiz olan  Şaban Dişli Hollanda ile ilişkilerin normalleşmesi ile birlikte  Lahey’e büyükelçi olarak atandı.

Şaban Dişli kimdir?

22 Şubat 1958’de Sakarya’nın Geyve ilçesinde doğdu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve İstatistik Bölümünü bitiren Dişli, yüksek lisansını New York Eyalet Üniversitesi’nde Matematiksel Ekonomi alanında tamamladı ve Harvard Üniversitesi Üst Düzey Yöneticilik Programı’na katıldı.

Dişli, Hollanda’da banka genel müdürlüğü yaptı ve Yurt Dışı Bankalar Birliği kuruculuğu ile Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. AK Parti kurucu üyesi olan Dişli, 22, 23 ve 24. dönemde Sakarya Milletvekili seçildi.

Şaban Dişli, 22. dönemde AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği, 23. dönemde AK Parti Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Başbakan Dış Ekonomik İlişkiler Danışmanlığı, 24. dönemde Başbakan Ekonomik İlişkiler Danışmanlığı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Üyeliği, Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanlığı yaptı.

Dişli, çok iyi düzeyde İngilizce, Fransızca ve Hollandaca biliyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın