Tunceli’de Turist sayısı 3 kat arttı

Tunceli Valisi ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel, yaklaşık 14 ayda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların destekleri ile kentte bir yılda 62’nin üzerinde projenin hayata geçirildiğini söyledi. Valilik, hem hayata geçirilen projeler hem de İçişleri Bakanlığının destekleriyle alınan üst düzey güvenlik önlemleri ve güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonrasında Tunceli’nin ayni zamanda cazibe merkezi haline […]

 Tunceli’de Turist sayısı 3 kat arttı

08.09.2018 - 15:03

Güncelleme : 08.09.2018 - 15:03

Tunceli Valisi ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel, yaklaşık 14 ayda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların destekleri ile kentte bir yılda 62’nin üzerinde projenin hayata geçirildiğini söyledi.

Valilik, hem hayata geçirilen projeler hem de İçişleri Bakanlığının destekleriyle alınan üst düzey güvenlik önlemleri ve güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonrasında Tunceli’nin ayni zamanda cazibe merkezi haline geldiğini bildirdi.

Tunceli, güvenlik güçlerimizin başarılı operasyonları ile terörden temizlendi, Valiliğimiz ve Belediyemizce yürütülen çalışmalar sonrasında ise son 8 ayda adeta turizmde patlama yaşadı.

Yaklaşık 14 aydır hem Valilik hem de Belediye Başkanlığı görevini yürüten Sonel, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili Bakanlarımızın tam destekleri ile bir yılda 62’nin üzerinde proje hayata geçirdi.

Hem hayata geçirilen projeler hem de İçişleri Bakanlığımızın destekleriyle alınan üst düzey güvenlik önlemleri ve güvenlik güçlerimizin başarılı operasyonları sonrasında Tunceli adeta cazibe merkezi haline geldi.

Vatandaş odaklı projeler bir bir hayata geçirilirken, kentin en önemli sorunu olan istihdam, Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel tarafından öncelikli sorun olarak belirlendi. Sonrasında Tunceli’de 3 tekstil fabrikası kuruldu. 4. tekstil fabrikasının ise temeli atıldı.

Üretim başlayınca 5 ay içerisinde ihracat seviyesine de gelindi. Yapımı tamamlanan Çağrı Merkezinde de en az 960 vatandaşımız istihdam edilecek.

Bu çalışmalar sonrasında Tunceli, istihdamda 81 il arasında sonuncu durumdayken, 4. sıraya yükseldi.

Tunceli, son bir yıl içerisinde büyük bir değişim yaşayarak huzur ve turizm şehri oldu. Kavuştuğu huzurla turizmde atağa geçen Tunceli, rotalarını Doğu’ya çeviren turistlerin gözdesi oldu.

Bu kapsamda, son 8 ay içerisinde Tunceli’ye gelen turist sayısı geçmiş yıllara göre 3 kat arttı. Örneğin, ilimizdeki bir seyahat acentesinden alınan verilere göre 2017 yılında Tunceli’ye gelmek için uçak bileti alan vatandaşlarımızın sayısı 29 bin iken 2018’in ilk 8 ayında bu sayının 66 bin 500 olduğu görülüyor. Bu yoğunlukla birlikte bir yıl önce otellerdeki doluluk oranı yüzde 15 iken, şimdi yüzde 95’lere ulaştı. 2017’de şehre giren araç sayısı 797 bin iken 2018’in ilk 8 ayında bu sayı 1 milyon 300 bini geçti.

Su sporları alanında önemli bir potansiyele sahip Tunceli’de, 2017 yılında 20 ile 25 botla yaklaşık 200 kişi rafting yaptı. 2018 yılında ise sadece Haziran ve Ağustos ayları içerisinde 1600 kişi rafting yaptı.

Yöre insanımız, otelcilerden fırıncılara kadar özellikle esnaflarımız bu durumdan oldukça memnun. İldeki yoğunluk böyle olunca Fırıncılar da ekmek yetiştiremez oldu.

Munzur Üniversitesi’ne tercih oranı ise katlandı. Örneğin; Munzur Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü bu yıl özel yetenek sınavıyla bünyesine 30 öğrenci alacak. Geçen yıl bu bölüme başvuru sayısı 47 iken bu yıl 187 kişinin başvurduğu görüldü. Önceki yıllarda akşamları sakin olan şehir şimdi gece geç vakitlere kadar kalabalık ve vatandaşlar huzur içinde.

14 aydır Valilik ve Belediye Başkanlığı görevini yürüten Vali/Belediye Başkan V. Tuncay Sonel; “ Tunceli’de yıllardır konuşulan fakat bir türlü hayata geçirilemeyen projeler bir yıl gibi bir sürede bitirildi. Projelerin yanı sıra terörle mücadelede de önemli gelişmeler yaşandı. Terörle mücadeledeki başarılar sonucu vatandaşlarımız artık ilçelerine, köylerine daha güvenli gidebiliyor. Terör örgütü mensupları etkisiz hale getirildikçe vatandaşın üzerindeki baskısı da kalkıyor ve hem kent hem de vatandaşlar rahat nefes alıyor. Huzur gelince doğal güzellikleri ile anılan şehrimize gelenler de çoğaldı. Tunceli artık huzur ve turizm şehri olarak anılmaya başladı. Yaptığımız işlerde bize büyük destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlarımıza da yöre halkımız adına şükranlarımızı sunuyoruz.”diye konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın