Sakarya’nın genç öğrencileri TEKNOFEST’te

Birlik Vakfı Sakarya Şubesine ait TEKNOYURT Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu öğrencileri tarafından kurulan BİRARK ekibi TEKNOFEST’TE yer alıyor. Bu yıl ilk kez düzenlenen dünyanın en büyük Teknoloji Uzay ve Havacılık Festivali olan TEKNOFEST 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Yeni Havalimanı’nda düzenleniyor. Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğu’nun F16 ile yarışacağı festivalde, Sakarya’dan öğrenciler de insansız hava […]

 Sakarya’nın genç öğrencileri TEKNOFEST’te

20.09.2018 - 13:34

Güncelleme : 20.09.2018 - 13:34

Birlik Vakfı Sakarya Şubesine ait TEKNOYURT Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu öğrencileri tarafından kurulan BİRARK ekibi TEKNOFEST’TE yer alıyor. Bu yıl ilk kez düzenlenen dünyanın en büyük Teknoloji Uzay ve Havacılık Festivali olan TEKNOFEST 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Yeni Havalimanı’nda düzenleniyor. Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğu’nun F16 ile yarışacağı festivalde, Sakarya’dan öğrenciler de insansız hava aracı destekli insansız kara aracı kategorisinde yarışacaklardır. Yüzlerce başvuru arasında güçlü rakiplerine rağmen 3 aylık süre içinde türlü eleme kriterlerini gecen BİRARK ekibi, adını finale yazdıran 33 finalistten biri olmayı başardılar.

Yarışmada, insansız hava aracı GPS ve kumanda olmaksızın özgün geliştirilen yazılım ile kalkış yapıp, sorti gerçekleştirerek alan taraması yaparak kara aracına yol ve hareket planını gönderiyor. Paletli tank prototipi olarak tasarlanmış kara aracı da otonom olarak hedefe ulaşıyor . Çok zorlu ve iddialı bir kategoride gerçekleşecek yarışmada gençler 3 aydır hazırlandılar.

1. ve 2. sınıf öğrencilerden oluşan takım TEKNOYURT çerçevesinde uygulanan Üstün Donanımlı Öğrenci Yetiştirme Programı ile hazırlandılar. BİRARK takımı; Birlik Vakfı Sakarya Şubesi Genel Sekreteri Halil İbrahim BAŞAR’ın koordinatörlüğünde Ahmet KEŞAB, Seyyit ATİM, Abdullah BEKER, Alperen ERDOĞAN, Mustafa Oğuzhan ÇELİK, Ömer KALEM, Murat Ersel DUYMUŞ, Alper Tunga ARICIOĞLU, Abdulhamit AKKAYA, Oğuz Yasin Tiryaki isimli 10 gençten oluşuyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın