“Festivalimiz İlk Yılında Büyük Rağbet Gördü”

26 Eylül tarihinde kapılarını açan ve dün sona eren festivalin gerçekleştirildiği alanı Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer ile birlikte gezen Vali Balkanlıoğlu, stantlarda firma yetkilileri ve ziyaretçilerin festivale dair görüşlerini de dinledi. Katılımcı firmalar ile ziyaretçilerin festivalden çok memnun kaldıklarına şahit olduklarını ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Uzun yıllar boş kalmış, çalılarla dolu bir […]

 “Festivalimiz İlk Yılında Büyük Rağbet Gördü”

30.09.2018 - 13:18

Güncelleme : 30.09.2018 - 13:18

26 Eylül tarihinde kapılarını açan ve dün sona eren festivalin gerçekleştirildiği alanı Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer ile birlikte gezen Vali Balkanlıoğlu, stantlarda firma yetkilileri ve ziyaretçilerin festivale dair görüşlerini de dinledi.

Katılımcı firmalar ile ziyaretçilerin festivalden çok memnun kaldıklarına şahit olduklarını ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Uzun yıllar boş kalmış, çalılarla dolu bir mekânın böylesine güzel bir festival alanına dönüşmesi anlamında; Büyükşehir Belediye Başkanımız, Sapanca Belediye Başkanımız, Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri, ayrıca bu işin organizatörlüğünü yapan Remzi Adıyaman arkadaşımız ile hep birlikte el ele verdik, komşu belediyelerden de destek alarak çok kısa sürede burayı bu hale getirdik.

İlk kez düzenlenmesine rağmen geniş bir katılım oluyor, yerli ve yabancı 150 firmanın yer aldığı organizasyonda şu ana kadar 6000-7000 civarında ziyaretçimiz var, hala da gelenler olduğu için gün sonunda on bine yaklaşacağını düşünüyoruz. Gelen insanlar da, bu iş ile ilgili olan, hakikaten yatırım yapmak, örnek almak ve ticari anlamda bağlantı yapmak isteyen insanlar. Sapanca ve Sakarya malum fidancılığın merkezi haline geldi. İlimiz, Türkiye’de fidan, özellikle dış mekân süs bitkiciliği anlamında en fazla üretim yapan yer. Sakarya’da böyle bir festivalin, hatta daha sonra fuarın yapılması da gayet normal bir şey olduğu gibi, bugüne kadar yapılmaması zaten büyük eksiklik olarak karşımıza çıkıyor. Biz bu yıl organizasyona teşebbüs edip, bir ilki başardık. Görüştüğümüz katılımcılar festivalden son derece memnunlar. İnşallah takip eden senelerde Türkiye genelinde büyük isim yaptığımızda, bu iş uluslararası arenaya açılıp, Türkiye’nin değil dünyanın festival ve fuar alanı olacaktır. Burası fidancılık anlamında çok büyük bir sektör olarak karşımıza çıkıyor.

Sakarya’nın birkaç katı büyüklüğünde bir ülke olan Hollanda, sadece dış mekân süs bitkiciliği ve peyzaj konusunda çiçek ve ağaç gibi şeylerle 50 milyar dolar ihracat sağlıyor. Türkiye’nin toplam ihracatının 160 milyar dolar civarında olduğu düşünülürse, sırf 50 milyar doları peyzaj bitkilerinden ve süs bitkiciliğinden gelmesi büyük bir kazanım olacaktır. Ülkemiz, özellikle Sakarya fidancılığa son derece uygun bir yer. Sakarya yağmur ölçümleri, iklim özellikleri bakımından Hollanda ile her açıdan eş değer durumda ve toprağı çok daha verimli. Bu verimli toprağa insanlarımız maalesef kavak dikip, 15 senede 1 ürün alabiliyorlar. Hâlbuki buraları, potansiyeli olan ve ihracatı da gittikçe artmaya başlayan dış mekân süs bitkiciliği açısından değerlendirebiliriz.

Dış mekân süslemek, peyzaj yapmak isteyen insanlarımız ve özellikle belediyelerimiz, milyarlarca dolar para verip bu fidanları yurt dışından alıyorlardı. İthal etmeden önce yerli fidancılığımızı ve ürünlerimizi destekleme bakımından, yerli üreticilere rağbet etmelerinde sayısız fayda var. Marifet iltifata tabidir sözüyle de; pazarlama sorunu olmadıkça çok daha fazla geniş alanlarda, kaliteli fidanlar üretilebiliriz. Bu konuda çalışmalarımız var, ancak sektörün de destek vermesi lazım. Zaten lüks olsun olmasın herkes peyzaj yaptırdığı için, büyük siteler, konutlar ve özellikle Belediyelerimizin bu yerli sektörü desteklemeleri gerekirken, üreticilerimizin de ihracatı keşfetmeleri lazım. Bu festival de işte bunu sağlamak için gerçekleştirildi. Katılımcılar arasında ihracat yapan firmalar var, onlar kendi aralarında bir nevi hem tanışmış hem de eğitim yapmış oldular.

Bu organizasyonda emeği geçen çok kişi ve kurum var. Teklifin geldiği günden bu yana organizasyon içerisinde olan ve organizasyonun başında duran Valiliğimizin çok büyük katkısı var. En başından bu yana zaten ne gerekiyorsa müdahale ettik, yani bu işin olabilirliğine ve faydasına önce kendimiz inandık, inandıktan sonra üzerine gittik. Büyükşehir Belediyemiz ve Sapanca Belediyesinin emeği çok büyüktür, diğer belediyelerimiz ile komşu belediyeler, fidan yetişen ilçelerimizden Arifiye ve Hendek’teki yetiştiricilerimiz, sektörde bulunan kişiler ile diğer yerlerdeki yetiştiriciler, ayrıca İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Orman Bölge Müdürlüğümüzün destekleri oldu. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor, böyle güzel bir organizasyondan dolayı da kutluyorum. İlimizin lider olduğu bu sektörü ilerleyen yıllarda hak ettiği yere taşımak, en büyük amacımız ve temennimizdir” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın