Sakarya Kent Şurası toplantısı gerçekleşti.

Sakarya Kent Şurası Serdivan’da bir araya gelerek şehrin sorunları ve imar barışı masaya yatırıldı. Üyelerin yoğun katılımı ile gerçekleşen 79. toplantının açılış konuşmasını yapan Şura Başkanı Yavuz Deniz, “AFA kültür merkezi neden yıkılı, şimdi neden taş duvar halinde duruyor, neden yeni kültür binası yapımı başlatılamıyor. Sakarya kadın doğum ve çocuk bakım evi hastanesi neden inşaattı […]

 Sakarya Kent Şurası toplantısı gerçekleşti.

30.09.2018 - 13:37

Güncelleme : 30.09.2018 - 13:37

Sakarya Kent Şurası Serdivan’da bir araya gelerek şehrin sorunları ve imar barışı masaya yatırıldı. Üyelerin yoğun katılımı ile gerçekleşen 79. toplantının açılış konuşmasını yapan Şura Başkanı Yavuz Deniz, “AFA kültür merkezi neden yıkılı, şimdi neden taş duvar halinde duruyor, neden yeni kültür binası yapımı başlatılamıyor. Sakarya kadın doğum ve çocuk bakım evi hastanesi neden inşaattı neden durdu neden inşaat çalışması yapılıp tamamlanamıyor. Sakarya vilayeti 7 senedir bir doğumevi hastanesi inşaatını tamamlayamadı” dedi.

Tren konusu

Deniz, “ İstanbul’dan Adapazarı’na 12 bin kişiye yakın üniversiteye okumaya gidip gelenler var. Söğütlü Çeşmeye kadar tren çalışıyor. Neden bizim Adapazarı Garımıza kadar tren çalışmıyor gelmiyor? Neden tren gara gelmiyor, bunun altında başka bir şeyler mi aramalıyız? Yerel seçimlere 6 ay var şehrin çözülmesi gereken sorunlar biran evvel süratle ele alınıp çözülmesi gerekir” dedi.

İmar barışı

Şura üyesi Kentsel Dönüşüm Uzmanı Hasan Kargün ise; “İmar affı tamamen paraya dayanan yani devletin hazinesine para akması için bir kaynak. İmar barışında kimler yararlanabiliyor tamamen ruhsatsız kaçak yapılar. Projesi olup da projeye uymayan yapılar, kat irtifakı kuramamış iskân almamış yapılar. Projesi olup da kaçak kat çıkanlar, yapı izin belgesi olup da sonradan ekleme yapanlar, daire ve dükkâna çevrilen bodrum katları, düşün salonları ahır, eğitim binaları, bunların hepsi imar affından faydalanıyor.”

Planlama

Kargün, “ İyi bir planlama olmadan iyi bir düşünce olmadan yani halk katılımı olmadan iyi bir planlamanın olmayacağı imar ve sanayiyi olmayacağı, bunlar da olmayınca sorunun kentsel dönüşüme kadar geldiği yerde imar aflarıyla sürekli af edilen, sürekli para kaynağı hainle dönüştürüyoruz. Bir aftan sonra kalıcılık olmalıydı. Bir ciddilik olsaydı kalıcılık olmalıydı. İmar barışı denilen af para için yapılmış ve canlı bir tabut olarak hazırlanan bir olaydır” dedi.

Sorumluluk

Şura üyesi eski Belediye Meclis Üyesi Nuri Paker, “İmar affında müracaat eden kişiler binanın sorumluluğunu alıyor, hiçbir teknik eleman almıyor, yarın öbür gün o bina yıkıldı, yandı sorumlusu sensin, devlet sana gel diyecek tazminatı mı ödeyeceksin hapis mi yatacaksın o zaman sorumlusun. Bugüne kadar sorumluluk ortaktı hem senin sorunluluğun vardı hem de resmi kurumların, yani belediyelerin. Şimdi sorumlu benim diyorsun ”dedi.

Ayağa kalkmak

Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, “Önümüzde mart ayında seçim var. 17 belediye başkanı ve meclis üyesi seçimi yapılacak liyakatle bu şehri ayağa kaldıracak kişilerin göreve getirilmesi için taleplerimiz seslendirmeliyiz. Şehir çok dağınık bir şekilde hiçbir ilde böyle bir dağınık şehir görmek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Valiye gidecekler

Hacıeyüpoğlu, “ Şehrin girişinde halen sıkıyönetim var, Olağanüstü hal kaldı mı? Ama bu şehirde olağan üstü hal var biz şehrin eşrafları gideceğiz valiye, diyeceğiz ki sayın valim olağan üstü hal uygulaması kalmadı mı? Şehrin girişlerinde polis noktaları var, bizim şehirde anarşist mi? var yoksa orta doğuda bir şehir mi burası? Belediyecilik son safhada 10 aydır şehrin girişi kapalı. 10 aydır şehir girişi kapalı olur mu? Kasım ayına kadar süreceği söyleniyor. Bu bölgedeki esnaflar zor durumda bunların arasında benim iş yerimde var ayda 3 yüz araç gelirken şimdi 30 araç zor gelmiyor. Bizi batırdılar biz konuşmasak derdimizi kime anlatacağız” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın