Endüstri Mühendisleri Deneyimlerini Paylaştı

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu’nca (EMK) “Deneyimli Endüstri Mühendisliği Günleri” konulu bir etkinlik düzenlendi. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe SAÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunlarından Planlama ve Koordinasyon Mühendisi Ümit Dursun Şenbaş ile Bilgi Teknolojileri ve Sistem Tasarımı Uzmanı Burak Altuğ Semercioğlu konuşmacı olarak katıldı. Önemli ve çok yönlü bir meslek Konuşmasında Endüstri Mühendisliği […]

 Endüstri Mühendisleri Deneyimlerini Paylaştı

03.10.2018 - 17:43

Güncelleme : 03.10.2018 - 17:43

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu’nca (EMK) “Deneyimli Endüstri Mühendisliği Günleri” konulu bir etkinlik düzenlendi.
SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe SAÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunlarından Planlama ve Koordinasyon Mühendisi Ümit Dursun Şenbaş ile Bilgi Teknolojileri ve Sistem Tasarımı Uzmanı Burak Altuğ Semercioğlu konuşmacı olarak katıldı.
Önemli ve çok yönlü bir meslek
Konuşmasında Endüstri Mühendisliği bölümünü seçme nedenini anlatan Ümit Dursun Şenbaş, seçim yaparken kendisine kişilik envanter testi uyguladığını ve bilinçli olarak mesleği seçtiğini dile getirdi. Meslek seçimi konusunda kendisini şanslı olarak niteleyen Şenbaş, lisans eğitimine yeniden başlaması durumunda bile Endüstri Mühendisliği bölümünü okumak isteyeceğini ifade etti. Endüstri Mühendisliği bölümünü seçme konusunda kaygıları olan öğrencilere de seslenen Şenbaş, “Endüstri mühendisliği, piyasadaki karşılığı açısından önemli ve çok yönlü bir meslek. Bu mesleğin faydasını mutlaka göreceksiniz” dedi.
Meslek hayatındaki deneyimlerini öğrencilerle paylaşan Şenbaş, şunları söyledi: “Öğrencilik dönemimde genel anlamda sosyal bir öğrenciydim. Proje ve etkinliklere hevesli biriydim. EMK ile 2006 yılında tanıştım. Topluluk olarak teknik geziler düzenledik. Avrupa Birliği projesi gerçekleştirdik. Büyük bir projeydi ve 20 kişilik ekipte lider olarak görev aldım. Hem projenin hem de EMK’nin bana yeni insanlarla tanışma ve iletişim konularında çok yardımı oldu.”
Öğrencilere üniversite hayatlarında sosyal ve aktif olmalarının kendileri için son derece yararlı olacağı yönünde tavsiyelerde bulunan Şenbaş, kendisinin de öğrencilik döneminde sosyal hayatını eğitim hayatının önüne koyduğunu söyledi. Şenbaş, “İş değiştirmekten korkmayın, bu çalışmak istediğiniz alanı belirlemekte size yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.
Kendinize sonsuz güvenin
Bilgi Teknolojileri ve Sistem Tasarımı Uzmanı Burak Altuğ Semercioğlu da konuşmasında kendisinin de öğrencilik yıllarında Endüstri Mühendisliği Topluluğuna çok emek verdiğini belirtti. Öğrencilere deneyimlerini aktarmanın kendisi için gurur verici bir durum olduğunu söyleyen Altuğ, “Mutlu olmadığınız bir işte emin olun ilerleyemezsiniz. Kendinizi işinize ait hissetmeniz ve ne olursa olsun kendinize sonsuz güvenmeniz gerekir” şeklinde konuştu.
Konuşmasında iş deneyimlerini ve kendi kariyerine ilişkin bilgileri öğrencilerle paylaşan Semercioğlu, gelecekte iyi bir mühendis olmak isteyen öğrencilere de önerilerde bulundu. Üniversite eğitimi sırasında kendini geliştirmenin önemine dikkat çeken Semercioğlu, öğrencilerin hiç zaman kaybetmeden bu gerçeği fark ederek buna göre davranmaları gerektiğini söyledi. Konuşmasının devamında meslek hayatı, yurtdışı eğitimi, yabancı dil öğrenmenin katkıları gibi konularda öğrencileri bilgilendiren Semercioğlu, daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın