Arifiye Mezunu Servet Somuncuoğlu adına Karacabey’de park açılıyor

Arifiye Öğretmen Okulu Mezunu Servet Somuncuoğlu’nun  ismi Karacabey’de yaşatılıyor. Aslen Eynesil’li olan fakat Karacebey’de doğan Servet Somuncuoğlu’nun ismi Karacebey’de 9 Ekim Salı günü saat 12.00’da Eski Cezaevi alanında  açılışı yapılacak olan yeni  parka veriliyor. Karacabey Belediyesini almış olduğu bu karardan dolayı Arifiye Mezunları Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’a haber sitemiz aracılığı ile teşekkürlerini ilettiler. İlgili […]

 Arifiye Mezunu Servet Somuncuoğlu adına Karacabey’de park açılıyor

08.10.2018 - 20:46

Güncelleme : 08.10.2018 - 21:52

Arifiye Öğretmen Okulu Mezunu Servet Somuncuoğlu’nun  ismi Karacabey’de yaşatılıyor. Aslen Eynesil’li olan fakat Karacebey’de doğan Servet Somuncuoğlu’nun ismi Karacebey’de 9 Ekim Salı günü saat 12.00’da Eski Cezaevi alanında  açılışı yapılacak olan yeni  parka veriliyor.

Karacabey Belediyesini almış olduğu bu karardan dolayı Arifiye Mezunları Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’a haber sitemiz aracılığı ile teşekkürlerini ilettiler.

Merhum Servet Somuncuoğlunun eşi Nevin Somuncuoğlu’da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,’Servet Somuncuoğlu ismini Karacabey’de yeni açılacak olan parka vererek unutulmamasını sağlayan Karacabey Belediyesi ve Sayın Belediye Başkanımıza sonsuz teşekkürlerimizle.’ifadeleri ile teşekkür etti.

Açılışa Bursa’da ikamet eden Arifiye Mezunlarınında katılması bekleniyor.

SERVET SOMUNCUOĞLU KİMDİR?
(1964-2013)

Türk araştırmacı, yazar, radyo ve televizyon prodüktörü, belgesel yapımcısı, gezgin ve fotoğraf sanatçısı.

Karacabey’de doğan ancak aslen Eynesil’li olan yazar, Arifiye Öğretmen Lisesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümlerinden mezun oldu.

1988 / 2004 arası TRT İstanbul Radyosu’nda prodüktör olarak çalıştı ve Günle Gelen, Günün İçinden, Müzikli Edebiyat, Yeni Bakışlar, Türkülerle Yaşamak, Aşkın Has Bahçesinde, Tarihte Yolculuk ve Tarihin Büyük İhanetleri programlarını hazırladı. 2004-2103 yıllarında TRT Televizyonunda prodüktörlüğe devam etti ve Karlı Dağlardaki Sır (2007-2008), Damgaların Göçü (2011), Zamana Karşı (2011), Türkistan’da Bir Gün (2012), Altın Elbiseli Adam (2013) ve Tamgalar Dengizli (2013) belgesellerine imza attı. Atlas dergisine 2002-2011 yıllarında sayısız yazı ve fotoğrafıyla katkıda bulundu. Çalışmaları birçok kez ödüllendirildi. Türkiye’de ve dışarıda pek çok konferansa, sempozyum ve seminere katıldı, fotoğrafları Brezilya ve Kanada dahil pek çok yerde sergilendi.

Türk tarihinin antik döneminin belgeleri olan kaya resimleriyle ilgili olarak, Rusya, Çin, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Kosova, Macaristan, Avusturya, Kanada, Brezilya, Hollanda’da çekimler yaptı. Bu çalışmaları, eşsiz birer kaya resimleri albümü özelliği taşıyan üç önemli kitabı ortaya çıkardı: Taştaki Türkler (2008), Saymalı Taş – Gökyüzü Atları (2011) ve Damgaların Göçü – Kurgan (2012). Taştaki Türkler, 2008 yılı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Sosyal Bilimler Araştırma Ödülü’nü kazandı.

Servet Somuncuoğlu 49 yaşında iken, 6 Ağustos 2013 yılında geçirdiği kalp krizi sonucunda aramızdan ayrılmıştır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın