Almanya’daki gurbetçi işadamından memleketi Sakarya’ya 3 Milyon Euro’luk yatırım

Bundan 22 yıl önce çalışmak için Almanya’ya gurbete giden Sakarya Ozanlar’lı Sedat Toraman; 20 yıldır Schunk GmbH & CO.KG Şirketi’nde çalışıp çabalayarak yaptığı birikimleriyle; Almanya’da kendi isminin baş harflerini verdiği ST BAU adında bir şirket kurdu. Erdoğan aşığı Adeta bir Recep Tayyip Erdoğan aşığı olan Gurbetçi İşadamı Sedat Toraman; Almanya’da kurduğu kendi isminin baş harflerinden […]

 Almanya’daki gurbetçi işadamından memleketi Sakarya’ya 3 Milyon Euro’luk yatırım

09.10.2018 - 17:12

Güncelleme : 09.10.2018 - 17:12

Bundan 22 yıl önce çalışmak için Almanya’ya gurbete giden Sakarya Ozanlar’lı Sedat Toraman; 20 yıldır Schunk GmbH & CO.KG Şirketi’nde çalışıp çabalayarak yaptığı birikimleriyle; Almanya’da kendi isminin baş harflerini verdiği ST BAU adında bir şirket kurdu.

Erdoğan aşığı
Adeta bir Recep Tayyip Erdoğan aşığı olan Gurbetçi İşadamı Sedat Toraman; Almanya’da kurduğu kendi isminin baş harflerinden oluşan ST BAU şirketinin Türkiye Şubesi’ni de 3 milyon Euro’luk (24 Milyon TL) yatırım sözü ile memleketi Sakarya’ya kurdu.

Erdoğan’a destek
“Türkiye’nin üzerinde oynanmak istenen oyunlara rağmen bu süreçte Türkiye Cumhuriyeti Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olmamız gerekir” diyerek, gerektiğini düşünerek doğup büyüdüğü memleketi Sakarya’ya yatırım yapmaya karar verdiğini belirten İşadamı Sedat Toraman; “Bu yatırımlarımız diğer gurbetçilere de örnek olsun” dedi.

Fabrika Sakarya’da
ST BAU Metal Mamulleri İnşat Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi için Sakarya ve Ticaret Sanayi Odası’ndaki işlemlerini tamamlayan gurbetçi İşadamı Sedat Toraman; sözünü verdiği 3 milyon Euro’luk Sakarya’daki fabrikasının temellerini de önümüzdeki aylarda atacağını bildirdi.

Almanya’da tarihe geçti
Aynı zamanda 1999 yılından beri Almanya’da CNC operatörü olarak çalıştığı Dünya’nın önde gelen şirketlerinden Schunk GmbH & CO.KG’ne kazandırdığı 20’ye yakın buluşu ile Türk Mucit olarak bilinen Sedat Toraman; “Otobanlarda ters yollara giren şoförleri engelleyerek, arabayı durduran Güvenlik Robotu ile CNC makinelerini hızlandıran aparat” ile Dünya da ilk bulan patentini alarak, tarihe geçti.

Sedat Toraman Kimdir?
1974 yılında Adapazarı’nda doğan Sedat Toraman; eğitimimi Adapazarı Endüstri Meslek lisesinde tamamlayarak, ardından ilk olarak 1989-1991 yıllarında Sakarya’da ‘Tank Palet’ Fabrikasında, 1991-1992 yılları arasında ‘Ürmaksan Makine İnşaat’ fabrikasında çalıştı. 1993-1994 yılları arasında ‘Kutsert Otomotiv Makine Sanayi Şirketi’nde yer alan Toraman; 1994-1996 arasında askerlik görevini yaptığı ‘İzmir Poligon Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda” eğitim öğretmeni olarak görev aldı. Son olarak 1999 yılından beri Almanya’da CNC operatörü olarak çalıştığı Dünya’nın önde gelen şirketlerinden Schunk GmbH & CO.KG’de şirketinde çalışmaya başlayan Toraman; 20 yıldır görev yaptığı Schunk GmbH & CO.KG’da, 20’ye yakın buluşunun altına imzasını attı. Autabannen bünyesinde EU patentli buluşları ile kısa zamanda Audi, Siemens, Toyoto gibi Dünya çapındaki büyük firmaların ilgi odağı haline gelen Sedat Toraman; 2001 yılından bu yana Toyoto’nun kurucusu olan Prof. Dr. Maxda Matsuda ile Schunk firması için AR-GE çalışmalarını yürütmek için Workshop’larda görev aldı. Toraman; işlerinden kalan boş zamanlarını ise 2004 yılından beri üyesi olduğu Avusturya Tirol Reutte Fischereiverband’da (Balık tutma kulübü) geçiriyor…

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın