Arifiye Eğitimde Bir İnci

Sakarya Yenigün Gazetesi Köşe Yazarı Cevdet GÜNGÖR bugün kü köşe yazısında İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’u ziyaretini ve  ve ilimizde ki eğitimin son durumu yazdı. İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’un verdiği bilgilere göre Arifiye birinci sıraya yükselmiş durumda. İlgili Haber Sakarya Oda ve Borsalarından Elazığ ve Malatya’ya Yardım Eli Cevdet GÜNGÖR‘ün  o yazısı… […]

 Arifiye Eğitimde Bir İnci

11.10.2018 - 13:36

Güncelleme : 11.10.2018 - 13:48

Sakarya Yenigün Gazetesi Köşe Yazarı Cevdet GÜNGÖR bugün kü köşe yazısında İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’u ziyaretini ve  ve ilimizde ki eğitimin son durumu yazdı.

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’un verdiği bilgilere göre Arifiye birinci sıraya yükselmiş durumda.

Cevdet GÜNGÖR‘ün  o yazısı…

Okullara karne

Hafta içinde İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’a gecikmiş bir hoş geldin ziyareti yapmaya gittim.

Milli Eğitim Müdürü ile sohbet doğal olarak eğitim ağırlıklı oldu. Fazilet Durmuş gerçekten bir Milli Eğitim Müdürü’nün ötesinde gönüllü bir eğitimci heyecanı içinde ve bu heyecan ile ilimizin eğitim seviyesinin yükselmesi için çabaladığını gözlemledim.

Benim, ilimizin eğitim seviyesinin yükselmesi için yıllardır ileri sürdüğüm bir görüşüm var. O da ilimizdeki tüm okulların yıllık performanslarının yakinen takip edilmesi. Yani bir okulun bir yıl önceki performansı ile bir yıl sonraki performansındaki artı ve eksilerin ortaya konması. En önemlisi her okul müdürünün eğitim ile ilgili performanslarının takip edildiğini bilmesi.

Durmuş, işte yukarıda bahsettiğim çalışmayı yapmış. Hem de çok titiz bir şekilde.

***

Bir ilin eğitim seviyesinin en net göstergesi üniversite giriş sınavlarında Türkiye sıralamasındaki başarısıdır. Sakarya, 2013 yılında yapılan açıklamaya göre üniversiteye giriş sınavları sonucunda Türkiye genelinde 54. sırada yer aldı. O yıldan sonra da illerin üniversite sınavlarındaki sıralamaları açıklanmıyor.

Ancak Durmuş, bu konuda da bir çalışma yapmış. Türkiye genelinde ortalama 100 olarak kabul edilmiş. 2013 yılında Sakarya’nın Türkiye geneline göre ortalaması 98,8. Bu ortalama ile Türkiye genelinde 54. sırada yer almışız. O yıldan bu yıla söz konusu ortalama artarak bu yıl 101.3’e yükselmiş. En azından Türkiye ortalamasının az bir puan ile de olsa üzerine çıkmışız.

Okulların başarı sıralaması

Durmuş, yine titiz bir çalışma ile Sakarya’daki okulların 2017 üniversiteye giriş sıralamasındaki başarısı ile 2018 yılı başarısını tek tek değerlendirmiş. Ayrıca hangi okulun hangi alanda başarılı, hangi alanda başarısız olduğu da tespit edilmiş. Bunun sonucunda hangi okul hangi alanda başarılı ise bu okulun o alandaki başarısı ile diğer okullara da rehber olması amaçlanıyor.

Yapılan tespitlere göre 2017 yılında net ortalamalara göre Serdivan birinci, Arifiye ikinci ve Akyazı üçüncü sırada yer almış.

Bu yıl ise ilk üçte yine aynı ilçeler var. Ancak 1. sıra ile 2. sıra yer değiştirmiş. Arifiye birinci sıraya yükselmiş.

Bu yıl üniversiteye giriş sınavı sonuçlarına göre ilk 10 ilçe ise 4. sıradan itibaren şöyle: Adapazarı, Erenler, Sapanca, Pamukova, Karasu, Hendek ve Geyve.

Ayrıca Türkiye ortalaması ile ilçelerin ortalamasının irdelenmesinden 2018 yılında Arifiye, Serdivan, Akyazı ve Adapazarı ilçelerinin Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans gösterdiği tespit edilmiş. Diğer ilçelerin ise Türkiye ortalamasının altında oldukları belirlenmiş.

***

Bu arada 2017 yılına göre 2018 yılında en yüksek değişim yüzde 19.6 ile Karapürçek ilçesinde görülüyor. Bir önceki yıla göre başarı onarın yüzde 11.6 artan Arifiye 2. sırada ve Kocaali yüzde 9.4 ile 3. sırada yer alıyor.

Bir önceki yıla göre bu yıl performansı en çok düşen ilçelerden Söğütlü yüzde 11.4 ile 1. sırada, Söğütlü’yü yüzde 10.0 ile Sapanca ve yüzde 7.0 ile Kaynarca takip ediyor.

Bir önceki yıla göre Karapürcek ilçesindeki yüzde 19.6 oranındaki performans yükselişi gerçekten dikkat çekici. Bunun yanı sıra Sapanca’daki yüzde 10 oranındaki performans düşüklüğü de ilginç.

Ev ziyaretleri

Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş bu çalışmalarının dışında geceleri evlerine konuk olarak veli ve öğretmen ziyaretlerine de devam ediyor.

Bu ziyaretler sırasında evdeki öğrencilerden geleceğe dair hayallerini de soruyor. Durmuş, ziyaretler sırasında bir öğrencisinden 35 yıl sonraki bir hayalini yazıp göndermesini istemiş ve öğrencisi de hayallerini yazdığı mektubu göndermiş. O mektup bana çok ilginç geldi. Cumartesi günkü yazımda o mektubu sizlerle paylaşacağım.

Kaynak

http://www.sakaryayenigun.com.tr/m-okullara-karne-5941.html

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın