Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,36 / Satış: 5,38
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,10

Toçoğlu: Zoru başardık

Toçoğlu: Zoru başardık
  • 12.10.2018
  • 391 kez okundu
Reklam

SASKİ tarafından 2009 yılından bugüne kadar hayata geçirilen yatırımlara ilişkin düzenlenen programda konuşan Başkan Toçoğlu, “Genelde yer altına yatırım yapılması riskli görülür. Çünkü altyapıya yapılan yatırım görülmez ve konuşulmaz. Biz zoru tercih ettik. Vatandaşlarımız musluklarını açtığında suları temiz aksın, kanalizasyonda sıkıntı olmasın, yağmursuları sorun yaşatmasın diyerek altyapıya el attık” derken, SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, “Bugün altyapı sorunlarını çözmüş, içmesuyunu en kaliteli şekilde vatandaşlarına ulaştıran bir Sakarya var. Enerji üretiminde öncü yatırımlara sahip; denizi, nehri ve gölü koruma altında olan bir şehir var” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, SASKİ tarafından 2009 yılından itibaren gerçekleştirilen faaliyetlere yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Best Western Premier Otel’de gerçekleştirilen programa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SESOB Başkanı Hasan Alişan, TÜMSİAD Başkanı Ahmet Ölmez, İMO Başkanı Hüsnü Gürpınar, AGDAŞ Genel Müdürü Kenan Demir, MÜSİAD Başkanı Yaşar Coşkun, MBD Genel Başkanı Erdem Ercan, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, Baro Eski Başkanı Recep Hacıeyüpoğlu, STK temsilcileri, kanaat önderleri, iş, siyaset, spor camiasından isimler, akademisyenler, SASKİ ve Büyükşehir Bürokratları, basın mensupları ile çok sayıda davetli katıldı.

Zoru tercih ettik
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Bundan 9 yıl önce seçimi kazandığımızda, SASKİ bizlere bir rapor sundu. Sakarya’nın altyapısı hakkındaki konuları beraber masaya yatırdık Genelde yer altına yatırım yapılması riskli görülür. Çünkü altyapıya yapılan yatırım görülmez ve konuşulmaz. Akşam eve gidildiğinde suyu açtığınızda sular akmadığı zaman, kanalizasyonda sıkıntı olduğunda bu konular gündeme gelir. Yer altı için çalışmak yer üstünü rahatsız etmekten geçiyor. Biz zoru tercih ettik. Vatandaşlarımız musluklarını açtığında suları temiz aksın, kanalizasyonda sıkıntı olmasın, yağmursuları sorun yaşatmasın diyerek altyapı konusuna el attık” diye konuştu.

Türkiye’nin en temiz suyu
Başkan Toçoğlu, “Bugün geldiğimiz noktada yaptığımız işin çok hayırlı ve lüzumlu bir iş olduğuna hepimiz şahit oluyoruz. Bu konunun ne derece önemli olduğunu görüyoruz. Çok şükür Türkiye’nin en temiz suyunu içiyoruz. Vatandaşlarımız çalışmalarla ilgili sürekli bizlere soruyorlar. Biz de bu işin serüvenini sizlerle paylaşmak, nereden nereye geldiğimizi göstermek istedik. Katıldığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Şehir hayatı altyapıya bağlıdır
Dr. Rüstem Keleş, “Sakarya’nın geleceği için altyapıya çok ciddi bir yatırım yaptık. Altyapı çalışmaları zor çalışmalardır. Özellikle altyapının karmaşıklaştığı ortamda yaşayan bir şehirde altyapı çalışmalarına girmek çok zorlu bir süreç. Altyapının etkisi üstyapıya göre anında hissediliyor. Eğer Sakarya’nın geleceğinden söz edeceksek bunu altyapı ile nitelendirmek gerekir. İçmesuyu kaliteniz ne durumda? Su kaynaklarınızı ve çevrenizi ne derece koruyorsunuz? Bunlar önemli hususlar.”

Yılları planlayacak adımlar
Altyapı dizaynını ve planlamasını depremi de dikkate alarak yaptıklarını söyleyen Dr. Rüstem Keleş, “1,3 milyarlık bir yatırım gerçekleştirdik. Daha da yapılması gerekiyor. Sakarya altyapı anlamında birçok şehirden önde. Bütün dünyada tatlı su kaynakları oldukça az. Biz bu az kaynağı yönetmeye çalışıyoruz. Su varlığı bakımından stresli bir bölgede yaşıyoruz. Ortaya koyduğumuz projeler bu stresi yönetmelidir. Yılları planlayacak adımlar atmak gerekir. Su kıtlığı dünyada olan bir sorun fakat yönetememek daha büyük bir sorundur. Su temel bir insan hakkıdır. Birleşmiş Milletler bu hakkı karara bağladı. Su toplum sağlığının en temel bileşimidir.”

Kapsamlı çalışmalar yapıldı
Dr. Rüstem Keleş, “2009 yılına kadar deprem döneminde yapılan çalışmalar vardı. Kanalizasyonlar ve atık su arıtma tesisleri vardı. Bunlar önemli yatırımlardı. 2014 yılında Büyükşehir olunca kapsamlı bir çalışma yaptık. Ortaya çıkan tablo iki boyutlu olarak değerlendirebilir. Adapazarı dâhil tüm ilçeleri ele almak gerekmekteydi. Mevcut bütçe kaynaklarımızla bunun altından kalkmamız zordu. O dönem aldığımız kararlarla bu süreci daha kısa bir sürede çözmeyi hedefledik.”

Kayıp kaçaklar azaldı
“Erenler ’in kayıp kaçak oranları yüzde 78’e kadar çıkmıştı. Adapazarı’nda yüzde 65, Serdivan’da ise yüzde 70’ti. Bugün bu oranı Erenler’de yüzde 40’a, Serdivan’da yüzde 30‘a, Adapazarı’nda ise yüzde 40’a çektik. Atıksu arıtma tesisi 3 adet vardı. Buna biz üç tane daha ilave ettik. Atıksu arıtma oranımız yüzde 78. Dünya standartlarına bakıldığında bu övünülecek bir rakamdır. Türkiye ortalamasının üstündeyiz. Hedefimiz yüzde 85’in üzerine çıkarmak.”

Sapanca Gölü koruma altında
“Bugün Sapanca Gölü içilebilir nitelikte bir göl ise bu kesinlikle yapılan çalışmalara bağlıdır. Sapanca Gölü’nü koruma altına almak için yaptığımız yatırımın bedeli günümüz rakamlarıyla 150 milyon liradan fazla. Gölümüzü bilimsel anlamda da en iyi şekilde koruyoruz. Bu konu ile ilgili çalışmayı Bakanlık 2014’te başlattı, biz ise 2006’da başlattık. Biz sadece Sapanca Gölü’nün şehrimize yeterli olmayacağını ve alternatifi olması gerektiğini düşündük. Akçay Barajı’nı planladık. Çalışmalarda sona geliyoruz. Tamamlandığında cazibe ile şehrimize su vereceğiz.”

Alternatif su kaynakları
“Ballıkaya Barajı özellikle şehrimizin doğusunun 100 yıllık geleceğini garanti altına alacak bir proje. Gövde dolgusu bitmek üzere. Çamdağı Barajı şehrimizin kuzey bölgesinde projelendirme halinde. Orası da ileride yoğun bir nüfus alacak. Şu ana kadar 144 sondaj yaptık. 9,5 yılda 10 içmesuyu arıtma tesisi inşa ettik. Türkiye’de 9 yılda 10 içmesuyu arıtma tesisi yapan başka il yoktur. Bu arıtılan su paketlenmiş sulardan çok çok daha kaliteli.”

Çelik isaleler dönüm noktası oldu
“İçmesuyunun kesintisiz sağlanması hususunda çelik isale hatları önemli dönüm noktasıdır. İsale hattı patlamaları tarihe karıştı. 4 bin 500 kilometre içmesuyu hattı yaptık. Laboratuvarlarımızda yapılan ölçümler uluslararası alanda geçerliliği olan ölçümler. Depolarımız en az iki senede bir yıkanıyor. Bin 432 kilometre kanalizasyın hattını 2 bin 690 kilometreye çıkardık. Yağmursuyu kronik bir sorundu. 9,5 yılda 330 kilometre yağmursuyu hattı yaptık. Erenler’de dev yağmursuyu çalışmasını hayata geçiriyoruz. 7 metre derinlikte dev yağmursuyu hattı inşa ettik.”

Tükettiğini üreten şehir
“Yapmamız gereken hiçbir görevi aksatmadan alternatif enerji kaynaklarını şehrimize kazandırdık. Bölgemizdeki hidrolik potansiyelleri değerlendirdik. Türkiye’ye öncü projeler ürettik. 62 milyon liraya mal ettiğimiz ADASU HES ile 5 yılda 159 milyon kilovat enerji ürettik. 37 milyon lira net gelir sağladık. Akçay Barajı ile zaten 900 kotundan su alacağız. İsale hattında maslak yerine enerji türbini koyarak elektrik üreteceğiz. Keremali’de inşa ettiğimiz isale hattına da 0,5 megavatlık bir HES yapıyoruz. SASKİ’nin yıllık tüketimi 83 milyon kilovat, biz bölgemizdeki hidrolik kaynaklardan 85 milyon kilovat elektrik üreteceğiz.”

Altyapı sağlamsa şehir sağlamdır
“Bir şehri çınar metaforuyla anlatacak olursak kökleri ne kadar derindeyse o kadar gelişir. Bir şehrin altyapısı sağlam değilse, içmesuyu içilemiyorsa, kanalizasyon sistemi yoksa atık suları; dereleri, gölleri ve denizleri kirletiyorsa, su kaynaklarımızı yok ediyorsa, o zaman çağdaş bir şehirden ve geleceğinden söz edemeyiz. Biz şehir merkezinde 20 dakikada 30 kilogram yağış gördük. Normal olarak su birikintisi oluyor fakat 15-20 dakika sonra sistem tamamen normale dönüyor. Bunun standardı budur. Anlattıklarımız şehrin 100 yılını düşünerek oluşturulan projelerdir. Bir siyasi irade bunların arkasında durmasaydı bunlar olmazdı. Bugün altyapı sorunlarını çözmüş, içmesuyunu en kaliteli şekilde vatandaşlarına ulaştıran bir Sakarya var. Enerji üretiminde öncü yatırımlar yapmış bir şehir var. Denizi, nehri ve gölü koruma altında olan bir şehir var.”

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce eTwinning Ulusal Konferansının bu yıl 9.su düzenlendi. YEĞİTEK Daire Başkanları Mustafa Hakan...
Vasfiye YILMAZ,ARİFBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI
Arifiye Anadolu Kadınları Derneği Başkanı,bir dönem Ak Parti Arifiye Kadın Kolları Başkanlığı yapan Vasfiye YILMAZ ilçemiz Arifbey Mahallesine Muhtar adayı...
Uzm.Dr. Aydın SARI’dan Uyarı,’Tedbiri Erken Alın’
Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Uzm. Dr. Aydın Sarı, “Bu mevsimlerde yaşlılarımızın ve çocuklarımızın gribal enfeksiyonlara yakalanma riski daha...
Atalay Gürbüz Karapürçek İlçe Milli Eğitim Müdürü oldu
Karapürçek İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirilen Atalay Gürbüz’e veda yemeği düzenlendi. Veda yemeğine İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç,...
Ülkü Ocakları Genel Merkezi tiyatro ekibi,Arifiye’de Sahne aldı
Ülkü Ocakları Genel Merkezi tiyatro ekibi, madde bağımlılığının gençlerimize verdiği zararları konu alan ”CEHALET” adlı tiyatro gösterisini Ülkü Ocakları Arifiye...
ADEM CENGİZ AK PARTİ ARİFİYE BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYI OLDU
İlçemiz Hanlı Mahallesi sakinlerinden Adem CENGİZ AK Parti Arifiye İlçe teşkilatına kalabalık bir grup ile gelerek Belediye Meclis Üyeliği başvuru...
Dörtyol Sanayi Esnafı ile görüştü
Dörtyol ve Çevre Sanayileri Derneği ile bir araya gelen Başkan Toçoğlu, “Esnaflarımızla çok şükür güzel bir birliktelik yakaladık. Sıklıkla bir...
ARSİADER DESTEKLİYOR “HER SINIFIN BİR YETİM KARDEŞİ OLSUN”
Arifiye Esanaf Ve Sanayici İşadamları Derneği ARSİADER ve Arifiye  Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu arasında Milli Eğitim Bakanlığı ile İHH’nın birlikte...
ANKARA YENİ DÜNYA VAKFINDA BULUŞTULAR
Sapanca Kurtköy Belediyesinde başladığı memuriyet hayatına,belde belediyesinin kapanması ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde İnsan Kaynakları ve Eğitim...
STK’LARDAN  TÜRK-IŞ’E  DESTEK ZİYARETİ
TOBB, TİSK, TESK, KAMU-SEN heyeti, 11 Aralık 2018 Salı günü TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY’ı ziyaret etti. Heyet sonrasında bir...
Banka Müdürleri ve Spor Kulübünden Kaymakam DINKIRCI’ya ziyaret
Sakarya Vali Yardımcısı Arifiye Kaymakam Vekili  Bekir DINKIRCI Arifiye Akburak Spor Kulübü Başkanı  Ferhat AKBURAK ve milli sporcuları misafir etti....
KEMAL YILDIRIM CHP’den BELEDİYE MECLİS ÜYESI ADAYI
31 Mart 2019 yerel yönetimlerde görev almak isteyenler için Cumhuriyet Halk Partisi Arifiye ilçe başkanlığında başvuru süreci devam ediyor. TESLİM...
Türk Dünyasının önemli yazarlarından Cengiz Aytmatov anıldı
Türk dünyasının önemli yazarlarından Cengiz Aytmatov, doğumunun 90. yıldönümü dolayısıyla Sakarya Üniversitesinde düzenlenen programla anıldı. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde...
MESLEKTAŞLARINDAN VALİ NAYİR’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ   
  Son Valiler Kararnamesi ile Kütahya Valiliği görevine atanan Vali Dr. Ömer Toraman,  Mülkiye Başmüfettişi Azmi Çelik ve emekli Vali...
BARO’dan ‘Dünya İnsan Hakları Günü’ nedeniyle açıklama
Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. AYRIM GÖZETMEDEN Başkan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ