Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,36 / Satış: 5,38
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,10

Bakan Katılımlı Ortak Akıl Konferansı ilgi gördü

Bakan Katılımlı Ortak Akıl Konferansı ilgi gördü
  • 14.10.2018
  • 251 kez okundu
Reklam

Geçtiğimiz hafta Sakarya’da ve sosyal medyada merak uyandıran ‘VarmısınSakarya’ afişlerinin ardından düzenlenen Ortak Akıl Konferansı büyük ilgi gördü.

Sakarya Valiliğinin himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hafta sonu düzenlenen Ortak Akıl Konferansı’nda Sakarya eğitiminde neredeyiz, nerede olmalıyız, nasıl yapmalıyız, neler yapmalıyız, niçin yapmalıyız ve kimlerle yapmalıyız sorularına cevaplar arandı.

13-14 Ekim tarihlerinde yapılan konferansın açılışına Vali İrfan Balkanlıoğlu, Milletvekili Engin Özkoç, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ile konferansa davetli çok sayıda kurum, kuruluş, yerel yönetimler, STK temsilcileri, veliler, öğrenciler, okul müdürleri, öğretmenler ve basın mensupları katıldı.

Ortak Akıl konferansının katılımcıları genel olarak eğitime yönelik olası görüş fikir ve proje sahipleri, eğitim ve bağlantılı duyarlılık içeriği taşıyan kuruluşlar, kitlesel temsil yeteneği olan dernek ve kişiler, grup çalışmasına yatkın olduğu bilinen kimlikler, kadın katılımcı sayısına özen gösterilerek seçildi.

Temsilen her yaş grubundan üyelerin olmasına özen gösterilen konferansta, Sakarya ilinin genel profilinin eğitimle ilgili olan görüş ve düşünceleri ortak akılda masaya yatırıldı.

Sabah saat 9’da başlayan programda Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş açılış konuşmaları yaparak eğitimin önemine dikkat çektiler.

Alanında Türkiye’de uzman profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilen Ortak Akıl Koferansının yürütücüsü İnsan Kaynakları İK Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Altınay ilimizde iki gün süren konferansla ilgili şu bilgileri verdi.

“Ortak Akıl Konferansı 13 Ekim Cumartesi 14 Ekim Pazar olmak üzere sabah 9 akşam 17 saatleri aralarında 2 gün boyunca devam etti. Konferansta öncelikle ortak akıl yöntemi ile ilgili teknik detaylar aktarıldı. Sakarya’da eğitim fırsatları ve tehditleri aktarıldı. Bu konuda tüm katılımcılar Dünyada, Türkiye’de ve Sakarya’da eğitim akımları ile ilgili görüşlerini dile getirdiler. Akımlarla ilgili veriler çok verimli bir şekilde alındı. 50’den fazla akım kayıt altına alındı. Katılımcılardan gelen akımlar sonrasında çalışma grupları oluşturuldu.10 adet ayrı çalışma grubunda herhangi bir protokol görevi ayırt edilmeksizin çalışılıp beşer adet akımı öncelik sırasına göre Sakarya için belirlediler. Daha sonra da sunumlara geçildi. Sunumlarda grup sözcüleri grup içerisinde tartıştıkları Sakarya ili için önemli olduklarını düşündükleri verileri aktararak diğer katılımcıları bilgilendirmek ve ikna etme yoluna gittiler.

Konferansın 2. gününde Sakarya eğitimine ilişkin vizyon, misyon ve hedeflerle ilgili oturumlar gerçekleştirildi. Sakarya ilinde eğitim alanında yapılan geçmiş projeler detaylandırılarak kurulan ekiplerle oluşturulan eğitim projelerinin hazırlıkları yapıldı.” dedi.

Konferansın kapanışında bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, iki gün boyunca ilimizin eğitimi için fikir yürüten tüm katılımcılara tek tek teşekkür etti. Durmuş, konferansın ilk gününde çalışma gruplarında aktif görev alan Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Mehmet Topaloğlu’nun annesinin vefatından duyduğu üzüntüyü ifade ederken, tüm katılımcılar adına merhume Fatma Topaloğlu’na Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diledi.

Eğitime Gönül Verenler “Ortak Akıl Arama Konferansı”nda Buluştu

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde eğitimdeki kalitenin yükseltilmesi adına çalıştayların da yer alacağı “Ortak Akıl Arama Konferansı” için ilimize teşrif etti.
Eğitim alanında vizyonun güncellenmesi ve uygulanabilmesi için toplumun her kesiminin fikirlerinin alındığı, ilimize bu alanda büyük katkı sunacak konferansın sabahki açılış programında Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, daire müdürleri, eğitimciler, STK temsilcileri ve vatandaşlar yer alırken, öğleden sonraki bölüme Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ile Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek de katıldı.

Öğleden sonraki oturuma katılarak, eğitimcilerin gayretlerinin kendileri için çok değerli olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, “Bütün illerimizde bu tür çalışmalar yapılmasını çok önemsiyorum. Çünkü ortak dilimiz olmazsa, ortak hayallerimiz olmaz. Ortak hayallerimizin olabilmesi için önce dili düzelteceğiz, dil düzeldikçe düşünce, düşünce düzeldikçe hayaller düzelecek. O zaman biz koşmaya başlayacağız. Bu çerçevede Sakarya ile ilgili beklentilerimiz de büyük oluyor. Bizim bir gelecek tasavvurumuz olmalı ve bu gelecek tasavvurunu beslemek için fedakarlık ve gayret dönemine ihtiyacımız vardır. Bir Bakanlığın, teşkilatın gerçekten eğitim sistemini çok hızlı ve mükemmel biçimde dönüştürmesi kolay değildir. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve ortaya koyduğu iradeyle bunu yapabileceğimizden çok eminim. Çünkü değişim, bu tür bir liderlikle gelişebilecek bir şeydir. Diğer bakanlıklarımızın, toplumun tamamının katkısı olmaksızın, bunun altından kalkmak biraz zordur.
Sakarya’daki bu çalışmanın bütün illere örnek olmasını temenni ediyorum. Bu çalışmaların daha derinleşmesi ve gelişmesi için herhangi bir ihtiyaç söz konusu olursa, Milli Eğitim Bakanlığı olarak elimizden geleni yapmak istediğimizi belirtmek isterim. Buradan çıkacak sonuçlarla Sakarya´nın eğitim sisteminin çok daha güçlü şekilde hayata geçirileceğinden eminim” dedi.
Sabah düzenlenen açılış programında bir konuşma yapan Vali Balkanlıoğlu, “Eğitim birinci önceliğimizdir, yani her şey eğitimle başlıyor ve bitiyor. Memlekette kalkınma ve gelişme anlamında ne varsa her şey eğitimle oluyor. Kötülük, yanlışlık ne varsa o da eğitim ya da eğitimsizliğin eseridir.
Gittiğimiz piknik alanlarının daha önce gelenler tarafından kirletildiğini görünce, o ortamda piknik yapmadan çekip gidiyoruz, sonra da ‘İnsanlarımız son derece eğitimsiz’ diyoruz.
Bir insan yetiştirmek başarı değildir. İyi bir yurttaş, insan haklarına karşı saygılı, hayvanlara karşı koruyucu ve merhametli, vatanını, milletini seven, sorumluluk sahibi insanlar yetiştirmek eğitimin eseri ve gerçek başarıdır. Geleceğimiz eğitime bağlı olduğu gibi, güvenli bir toplum oluşturmak da eğitimle ilgilidir. Engelli anneleri eğitimi çok iyi bilirler mesela. Çünkü hayatını engelli çocuğuna adayan bu güzel insanlar, hem içten davranıyorlar, hem de eğitim anlamında bayağı başarılılar.
Eğitim okulu bitirmekle de biten bir süreç değildir. Çoğunlukla okulu bitirince bilgilerimize hiçbir ilave yapmadan meslek yaşamımızı tamamlıyoruz. Gittikçe gelişen dünyanın nereden nerelere geldiğinin hiç farkında olmayan bu insanların işgal ettiği makam, mevki veya görevlerden faydalanan insanlar da, onların bilgisizliğinin zararını çekiyor. Mevlana, ‘Bulanlar ancak arayanlardır’ demiş. Aramazsan bulamazsın. Dolayısıyla buradaki arkadaşlarımız arayacaklar ve İnşallah sonuçta da çok güzel şeyler bulacaklardır.
Sakarya’nın eğitimi aslında olması gereken yerin çok altında duruyor. Yani sonuçta batıda yer alan ve her türlü imkânı olan cazip bir yer konumunda. Geçtiğimiz yıllarda plakasıyla eş değerdeymiş, 5-10 puan aşağı inmiş. İlimizin 81 vilayet içinde 34., 40., 50. Sırada yer alması hoş bir durum değil. Ancak bu durumu sadece öğretmenlere yüklemek de doğru değil. Okul, aile, yöneticiler, okul aile birliği, öğrenciler, veliler, vatandaşlar, kısacası eğitim için herkesin topyekûn seferberlik ilan etmesi gerekiyor. Her bakanlığın ildeki temsilcisi, hükumetin ve devletin tarafsız temsilcisi olarak Sakarya’ya yapacağımız en büyük iyilik; eğitimin kalitesini, puanını yükseltmek ve akademik başarıyı yukarılara çıkarmaktır Bunun yanı sıra, buralardan iyi insan ve yurttaşlar yetiştirmek için çaba göstermektir. Anasınıfından itibaren elimize esir edilen yavrularımıza iyi bir eğitim verebilirsek, kurtla kuzu yan yana gezer. Katilin, hırsızın çocuğu olsa bile, ne derseniz almaya hazır, tertemiz, melek gibidir. Bu masum ve güzel çocukları doğrulukla yetiştirmek için de, idealist insanlara ihtiyacımız var.
‘Arayan Mevla’sını da bulur, belasını da’ demiş atalarımız. İnşallah biz iyi şeyler arayıp, güzel şeyler bulacağız. Bu önemli programda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.
Çalıştay sonucunda ortaya çıkacak rapor doğrultusunda; yapılacak idari, kurumsal ve mental değişim stratejilerine bağlı olarak, 2019-2023 Stratejik Planına yönelik tavsiye niteliğinde vizyon, amaç ve hedeflerin belirlenmesi amaçlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce eTwinning Ulusal Konferansının bu yıl 9.su düzenlendi. YEĞİTEK Daire Başkanları Mustafa Hakan...
Vasfiye YILMAZ,ARİFBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI
Arifiye Anadolu Kadınları Derneği Başkanı,bir dönem Ak Parti Arifiye Kadın Kolları Başkanlığı yapan Vasfiye YILMAZ ilçemiz Arifbey Mahallesine Muhtar adayı...
Uzm.Dr. Aydın SARI’dan Uyarı,’Tedbiri Erken Alın’
Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Uzm. Dr. Aydın Sarı, “Bu mevsimlerde yaşlılarımızın ve çocuklarımızın gribal enfeksiyonlara yakalanma riski daha...
Atalay Gürbüz Karapürçek İlçe Milli Eğitim Müdürü oldu
Karapürçek İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirilen Atalay Gürbüz’e veda yemeği düzenlendi. Veda yemeğine İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç,...
Ülkü Ocakları Genel Merkezi tiyatro ekibi,Arifiye’de Sahne aldı
Ülkü Ocakları Genel Merkezi tiyatro ekibi, madde bağımlılığının gençlerimize verdiği zararları konu alan ”CEHALET” adlı tiyatro gösterisini Ülkü Ocakları Arifiye...
ADEM CENGİZ AK PARTİ ARİFİYE BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAY ADAYI OLDU
İlçemiz Hanlı Mahallesi sakinlerinden Adem CENGİZ AK Parti Arifiye İlçe teşkilatına kalabalık bir grup ile gelerek Belediye Meclis Üyeliği başvuru...
Dörtyol Sanayi Esnafı ile görüştü
Dörtyol ve Çevre Sanayileri Derneği ile bir araya gelen Başkan Toçoğlu, “Esnaflarımızla çok şükür güzel bir birliktelik yakaladık. Sıklıkla bir...
ARSİADER DESTEKLİYOR “HER SINIFIN BİR YETİM KARDEŞİ OLSUN”
Arifiye Esanaf Ve Sanayici İşadamları Derneği ARSİADER ve Arifiye  Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu arasında Milli Eğitim Bakanlığı ile İHH’nın birlikte...
ANKARA YENİ DÜNYA VAKFINDA BULUŞTULAR
Sapanca Kurtköy Belediyesinde başladığı memuriyet hayatına,belde belediyesinin kapanması ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde İnsan Kaynakları ve Eğitim...
STK’LARDAN  TÜRK-IŞ’E  DESTEK ZİYARETİ
TOBB, TİSK, TESK, KAMU-SEN heyeti, 11 Aralık 2018 Salı günü TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY’ı ziyaret etti. Heyet sonrasında bir...
Banka Müdürleri ve Spor Kulübünden Kaymakam DINKIRCI’ya ziyaret
Sakarya Vali Yardımcısı Arifiye Kaymakam Vekili  Bekir DINKIRCI Arifiye Akburak Spor Kulübü Başkanı  Ferhat AKBURAK ve milli sporcuları misafir etti....
KEMAL YILDIRIM CHP’den BELEDİYE MECLİS ÜYESI ADAYI
31 Mart 2019 yerel yönetimlerde görev almak isteyenler için Cumhuriyet Halk Partisi Arifiye ilçe başkanlığında başvuru süreci devam ediyor. TESLİM...
Türk Dünyasının önemli yazarlarından Cengiz Aytmatov anıldı
Türk dünyasının önemli yazarlarından Cengiz Aytmatov, doğumunun 90. yıldönümü dolayısıyla Sakarya Üniversitesinde düzenlenen programla anıldı. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde...
MESLEKTAŞLARINDAN VALİ NAYİR’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ   
  Son Valiler Kararnamesi ile Kütahya Valiliği görevine atanan Vali Dr. Ömer Toraman,  Mülkiye Başmüfettişi Azmi Çelik ve emekli Vali...
BARO’dan ‘Dünya İnsan Hakları Günü’ nedeniyle açıklama
Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. AYRIM GÖZETMEDEN Başkan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ