Konfüçyus Enstitüsü Kurulacak

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile Çin Başkent Spor Üniversitesi (Capital University of Physical Education and Sports, CUPES) arasında eğitim, kültür ve spor alanında iş birliğinin arttırılması amacıyla protokol İmzalandı. İmzalanan protokol kapsamında Sakarya Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü kurulacak. SAÜ Rektörlük Senato Salonu’nda düzenlen protokol törenine SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Çin Pekin Başkent Spor Üniversitesi Rektör […]

 Konfüçyus Enstitüsü Kurulacak

15.10.2018 - 19:25

Güncelleme : 15.10.2018 - 19:25

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile Çin Başkent Spor Üniversitesi (Capital University of Physical Education and Sports, CUPES) arasında eğitim, kültür ve spor alanında iş birliğinin arttırılması amacıyla protokol İmzalandı. İmzalanan protokol kapsamında Sakarya Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü kurulacak.

SAÜ Rektörlük Senato Salonu’nda düzenlen protokol törenine SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Çin Pekin Başkent Spor Üniversitesi Rektör Yardımcısı Wang Shangzhong, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Akyüz hazır bulundu.

Sakarya Üniversitesi’nde Konfüçyus Enstitüsü’nün kurulacağını söyleyen Rektör Prof. Dr. Savaşan, “Çin, hem nüfus hem ekonomi olarak hızla gelişen bir ülke. Türkiye de aynı şekilde bölgesinde güçlü olmaya aday ülkelerden biri. Dolayısıyla iki yükselen güç arasında kültürel ve eğitim alanında ilişkilerin de gelişmesi, olması gereken bir durum. Biz de bu bağlamda Çin Pekin Başkent Spor Üniversitesi ile Konfüçyus Enstitüsü’nü de kapsayacak şekilde anlaşmamızı yeniledik. İki ülke arasında kültürel, eğitim ve spor alanında birtakım işbirlikleri artarak devam edecektir” diye konuştu.

Protokolden dolayı memnuniyetini dile getiren Wang Shangzhong, Sakarya Üniversitesi ile yeniledikleri protokolle işbirliklerinin artarak devam edeceğini söyledi. Törenin ardından hediye takdimleri gerçekleşti.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın