Arifiye Muhtarlar Derneğinden Kutlama Mesajı

  Arifiye Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet kaymakçı 19 EKİM 2018 MUHTARLAR GÜNÜ dolayısı ile bir Kutlama Mesajı yayınladı. İlgili Haber Kaymakamımız İklim Değişikliği ve Meteorolojik Afetler Çalıştayı’na Katıldı. Dernek Başkanı Muhtar Kaymakçı’nın o mesajı; ’19 Ekim 1829 yılında kurulan Muhtarlık Kurumunun, aslında bugün 189. Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz. MUHTARLIK Kurumu, Türk demokrasi tarihi açısından büyük önem […]

 Arifiye Muhtarlar Derneğinden Kutlama Mesajı

19.10.2018 - 15:31

Güncelleme : 19.10.2018 - 15:37

 

Arifiye Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet kaymakçı 19 EKİM 2018 MUHTARLAR GÜNÜ dolayısı ile bir
Kutlama Mesajı yayınladı.

Dernek Başkanı Muhtar Kaymakçı’nın o mesajı;

’19 Ekim 1829 yılında kurulan Muhtarlık Kurumunun, aslında bugün 189. Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz. MUHTARLIK Kurumu, Türk demokrasi tarihi açısından büyük önem taşıyor. Zira, Türk demokrasisinin ilk seçimleri muhtarlık seçimleriyle başlıyor.
Dolayısıyla, Halkın doğrudan kendi yerel yöneticisini seçmesiyle başlayan bu süreç demokrasi tarihimiz açısında da bir temel oluşturuyor.
Muhtarlarımız ve Muhtarlık Müessesesinin Tarihsel Bağlarını Koruyarak Geleceğe Yönelik Kamusal Çalışmaların Daha Çağdaş ve Verimli Yürütülmesi Amacıyla, Başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarihi genelgesi ile Muhtarlar Günü Olarak Kutlanması Uygun Görülmüş, Ülkemizde ve İlimizde 4 yıldan bu yana da Resmi olarak “Muhtarlar Günü” kutlanmaktadır.
Ülkemizde Yerel Demokrasinin Daha Etkin Bir Şekilde Yürütülmesi Amacıyla Kurulan Muhtarlık Müessesesinin Geçmişi, Tarih Arşivlerimizdeki En Eski Belge Osmanlı Döneminde 1830 Yıllarında Bolu İlimizde Yapılan Bir Muhtarlık Seçimine Aittir. Bu Tarihlerden 1913 Yılına Kadar Devam Eden Muhtarlık Çalışmaları 1913 Yılında İdare-i Umumiye-i Vilayet Kanunu ile Kaldırılmıştır.
Ancak Aradan Geçen Zaman İçinde, Mahalle Muhtarlığının Boşluğunun Doldurulmasının Mümkün Olmadığı Görüldüğünden 1944 Tarihinde 4541 Sayılı Kanun ile Muhtarlık Sistemi Yeniden Kurularak Bugünkü Şeklini Almıştır.
Muhtar, SEÇİLMİŞ demektir. Devlet Teşkilatının Kılcal Damarlarını Oluşturan Muhtarlık Camiasının Seçilmiş Temsilcileri Olarak; Devlet ve Vatandaş Arasındaki Toplum Bütünlüğünün Sağlanmasında ve Kamu Düzeninin Yerine Getirilmesi Konusunda Muhtarlar Olarak Üzerimize Düşen Görevin Bilincindeyiz.
İlimizde, Devlet-Muhtar-Vatandaş Bütünlüğü ile Muhtarların Kamu Düzeninde Hak Ettiği Değeri Kazanması ve 16 İlçe Muhtar Derneklerinin Aynı Çatı altında Toplanması Amacı ile Sakarya Büyükşehir Belediyemizin Öncülüğünde 25.12.2015 Tarihinde Sakarya Muhtarlar Federasyonunu Kurduk.

Sakarya Muhtarlar Federasyonu çatısı altında görev yaptığımız derneklerimiz ile birlikte Arifiye Muhtarlar Derneği Olarak, Önceden Olduğu Gibi Bundan Sonrada Muhtarlarımızın Her Türlü Dilek ve Temennilerinin Yerine Getirilmesi Hususunun, Devletimizin Yetkili Mercilerine Ulaştırılmasında Köprü Vazifesi Görmesi ve Çözüme Kavuşturulması En Önemli Misyonumuzdur.
Ülkemizde EYLÜL 2019 Tarihi itibarıyla, Mahalle ve Köy Muhtarı Olmak Üzere Toplam 50.275 Muhtar Görev Yapmaktadır. Ayrıca Ülke Genelinde 682 Kadın Muhtarımız Bulunmaktadır. Sakarya İlimizde de Toplam 665 Muhtarımız Görev Yapmaktadır.
19 Ekim Muhtarlar Gününün Her Yıl Resmi Törenle Kutlanacak Olması Vesilesi İle Bizlere Sevinç ve Gururu Bir Arada Yaşatan Başta Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ olmak üzere, Devlet Büyüklerimize, İlimizde Görev Yapmakta Olan 665 Muhtarımız Adına Şükranlarımı Sunuyorum.
Muhtarlar günü münasebetiyle başta Şehit olan Muhtarlarımız olmak üzere Ahirete irtihal etmiş bütün Muhtarlarımızı Rahmetle anıyoruz. Ruhları şad, Mekanları cennet olsun. Bu vesileyle, daha önceki dönemlerde muhtarlık yapmış ve bu dönemde muhtarlık görevlerine devam eden, tüm muhtarlarımızın “Muhtarlar Günü’nü” kutluyorum. Ülkemiz Adına Daha İyi Hizmetler Yapmak Temennisi ile “19 Ekim Muhtarlar Günümüz” Hayırlı Olsun.!’

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın