İSTİHDAMI ARTTIRMAYA YÖNELİK PROJELERE İŞKUR DESTEĞİ

İŞKUR istihdamın korunması ve arttırılması, işsizlerin mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesi için yeni istihdam programlarını hayata geçiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanan “100 Günlük Eylem Planı” kapsamında gençlerin ve kadınların işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştıracak olan programların usul ve esasları belirlendi. Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin KAYA yeni istihdam programları hakkında açıklamalarda bulundu. Üniversite […]

 İSTİHDAMI ARTTIRMAYA YÖNELİK PROJELERE İŞKUR DESTEĞİ

20.10.2018 - 13:45

Güncelleme : 20.10.2018 - 13:45

İŞKUR istihdamın korunması ve arttırılması, işsizlerin mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesi için yeni istihdam programlarını hayata geçiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanan “100 Günlük Eylem Planı” kapsamında gençlerin ve kadınların işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştıracak olan programların usul ve esasları belirlendi. Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin KAYA yeni istihdam programları hakkında açıklamalarda bulundu.


Üniversite ve Meslek Yüksekokulu Mezunlarına “İşe İlk Adım Projesi” Desteği
Projeyle yüksekokul ve fakültelerden mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin işbaşı eğitim programlarına dahil edilerek tecrübe kazanması ve istihdam edilmeleri hedeflenmektedir. İmalat ve bilişim sektöründe 6 ay, diğer sektörlerde 3 ay uygulanacak olan işbaşı eğitim programları ile gençlere günlük 61,65 TL, aylık da asgari ücret üzerinden katılımcı ödemesi gerçekleştirilecektir.
İşbaşı eğitim programları sonrasında gençleri program süresi kadar istihdam eden işverenlere net asgari ücretin %50’si İŞKUR tarafından ödenecek. Ayrıca, bu süreden sonra işveren tarafından gencin 12 ay daha istihdam edileceğinin taahhüt edilmesi halinde, bu seferde net asgari ücretin %25’i kadar ücret desteği bir yıl boyunca İŞKUR tarafından karşılanmaya devam edilecek. Söz konusu desteklerle gençlerin uzun süreli olarak istihdamda kalmaları hedeflenmiştir.
Kadın İstihdamına “İşte Anne Projesi” Desteği
Ayrıca, sanayi ve imalat sektöründe düzenlenen mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarına katılan ve 2 ila 5 yaş arası çocuğu kreşe giden anneler, aylık 400 TL de bakım desteğinden yararlanacaklardır.
Gelişmekte olan meslek alanları ile dijital dönüşüme yönelik nitelikli işgücünün yetiştirilmesi amacıyla düzenlenecek kurs ve programlar için İŞKUR, 18-29 yaş arasındaki gençlere günlük 75 TL ödemede bulunacak. Söz konusu programların süresi 9 aya kadar düzenlenebilecek olup katılımcıların alacağı aylık ödeme de 1.950 TL’ye ulaşabilecek.
Program uygulanacak alanlar, Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren işyerleri, Ar-Ge Merkezleri, Teknoloji Merkezleri, Tasarım Merkezleri, Bilgi İşlem sektöründe faaliyet gösteren işyerleri olarak belirlendi.
İŞKUR Sakarya Yeni Programlar Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu
İŞKUR İl Müdürü Tekin KAYA yapmış olduğu değerlendirmede, söz konusu yeni projelerin uygulamaya geçildiğini, program çeşitliliğinin arttırılması sonucu her iş arayana ve işverene uygun programlar oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti. Ayrıca, İŞKUR Müdürü KAYA, “100 Günlük Eylem Planı” kapsamında Sakarya’ da 01 Ağustos 2018 tarihinden itibaren, 4.031 gencimiz ve kadın işgücümüz mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarından yararlandığını belirtti. Önümüzdeki günlerde söz konusu kurs ve programlardan yararlanıcı sayısının daha da artacağını bildiren KAYA, bu amaçla fabrika ve işyerlerinde iş ve meslek danışmanlarımız yardımıyla bilgilendirme çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın